הדלקת נר חנוכה בכותל המערבי: ''מחזיקים את הנר ומגרשים את החושך''

השר לביטחון הפנים, הרב הראשי וראש עיריית ירושלים השתתפו בטקס הדלקת נר ראשון בכותל. ''הבית של כל העם היהודי''.

חזקי ברוך , כ"ד בכסלו תש"פ

הדלקת נר חנוכה בכותל
הדלקת נר חנוכה בכותל
צילום: הקרן למורשת הכותל

טקס הדלקת נר ראשון של חנוכה התקיים הערב (ראשון) בכותל המערבי במעמד השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו, רב הכותל הרב שמואל רבינוביץ, ראש עיריית ירושלים משה ליאון ומנכ"ל משרד הדתות עודד פלוס.

השר לביטחון פנים אמר כי "ניצחון המכבים הוא לא רק ניצחון פיזי. זה היה ניצחון רוחני שאיפשר לשקם את המקדש, איפשר ליהודים לחזור ולפקוד כאן את הכותל ולממש את האמונה שלנו.

''תודה רבה לשוטרי משטרת ישראל ששומרים כאן על הביטחון של מיליוני המבקרים בכותל המערבי מדי שנה. בזכותם יש לנו כאן ביטחון לממש את הזכות ההיסטורית שלנו על ארץ ישראל, על המקומות הקדושים והכותל המערבי", הוסיף ארדן.

ראש עיריית ירושלים משה בירך ואמר "חג החנוכה הוא הזדמנות מיוחדת לראות את האור המיוחד שבעמנו, כמו בימים ההם, בתקופת המכבים - גם בזמן הזה, מעטים יכולים לבצע שינוי גדול, אם הם רק אוזרים את האומץ ואת הרצון לפעול ולשנות''.

ליאון פנה למשפחות השכולות שהשתתפו בטקס, ''עומדות פה היום משפחות ששילמו את המחיר היקר מכל למען המדינה. אין זמן מתאים מחנוכה לומר להן תודה. הסיטואציה הביטחונית כאן בארץ לא פשוטה, ויש לא מעט משפחות ששילמו מחיר כבד ומקריבים יום יום קורבן אישי. לצערנו, זהו חלק ממחיר ההישרדות שהעם היהודי משלם זה אלפי שנים הן בגלויות, והן כאן לאחר תקומת ישראל.

''יש כאן איתנו משפחות גיבורות, משפחות שהן המכבים של דורנו, משפחות שמתמודדות יום יום עם שכול, עם אובדן של אב או אם במשפחה, וממשיכות הלאה, נאבקות להאחז בחיים, מחזיקות את הנר שלהן בכל הכוח ומגרשים איתו את החושך", הוסיף ליאון.

רב הכותל רבינוביץ בירך את המשתתפים ואמר כי "לאורך שנות ההיסטוריה הוכיחו בני העם היהודי שוב ושוב כי כוחו והשפעתו של עם אינן קשורות לא לכוחו הצבאי או הכלכלי, אלא לאור שהוא נושא בליבו. טבעו של האור שגם המועט שבו מצליח להאיר אפלה גדולה, בעוד שגם החושך הגדול ביותר אין בכוחו לכבות את האור. ואכן - אותו האור, המבקש לגרש את החושך, יקד בליבותיהם של עמנו בכל הדורות. חג החנוכה, חג מלחמת האור בחושך, הוא הזמן של כולנו להיזכר בכוחו של אור קטן לגרש הרבה מן החושך, ולהדליק את האור הזה בנפשנו".

הרב הראשי דוד לאו אמר בטקס כי ''על ידי הדלקה ציבורית לא יוצאים ידי חובת הדלקה, ולמרות זאת תיקנו חכמים להדליק בבתי כנסיות. על אחת כמה וכמה ליד שריד בית מקדשנו בבית הכנסת הגדול של העם היהודי ברחבת הכותל המערבי. דוקא כאן מרגישים בבית, זה הבית של כל העם היהודי ובו נדליק את נרות החנוכה. מחזק את מפעלותיהם של המכבים החשמונאים שמסרו נפשם על קידוש שם שמים. שנלחמו על קדושת השבת, התורה היהודית ומצוותיה וננסה להמשיך בדרכם כדי לראות במהרה שהאור הגדול ברחבה כאן יאיר אל הקודש".

מנכ"ל משרד הדתות עודד פלוס אמר ''כאשר אנו מתפללים ומברכים 'על הניסים' זה בבחינת ניסים הקורים ביום יום. אנו חיים בתקופה ניסית גם אם איננו חשים זאת, המציאות שלנו היום במדינת ישראל הינה בבחינת נס".