רשות האוכלוסין: נתוני יהדות העולים לא מדויקים

ברשות האוכלוסין מבהירים בצהריים כי הנתונים שפורסמו הבוקר אודות שיעור היהודים מקרב העולים לארץ אינם מדויקים.

ערוץ 7 , כ"ה בכסלו תש"פ | עודכן: 12:49

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

רשות האוכלוסין וההגירה פרסמה בצהריים (שני) הודעת הסתייגות מהנתונים שפורסמו הבוקר אודות שיעור היהודית מקרב העולים לארץ בשמונה השנים האחרונות.

"ככל הנראה נפלו אי דיוקים בעת איסוף הנתונים שפורסמו בנוגע לפילוח נתוני העולים. הנתונים נבחנים בשנית ובתום הבחינה נפרסם הודעה מעודכנת", מסרה דוברת הרשות.

הבוקר פורסם כי מנתונים שהעבירה רשות האוכלוסין וההגירה לעמותת חדו"ש- לחופש דת ושוויון בעקבות בקשת חופש מידע, עולה כי יותר מ-150,000 עולים שהגיעו לישראל במהלך 8 השנים האחרונות מתוקף חוק השבות, אינם מוכרים כיהודים על פי הגדרה דתית כלשהיא.

מהנתונים עולה כי רק כשביעית מן העולים מכוח חוק השבות בשנים אלו - 25,375 איש - עלו כיהודים. הרוב המוחלט - 154,474 איש - עלו לישראל בתור בני משפחה של יהודים (בני זוג, ילדים ונכדים), שהם זכאי שבות לפי החוק ומקבלים אזרחות ישראלית עם עלייתם.

בכל המדינות שמהן הייתה עלייה משמעותית בשנים האחרונות מספר העולים הלא-יהודים עולה בהרבה על מספר העולים היהודים.

כך למשל מרוסיה רק 1 מתוך 25 עולים יוכר בישראל כיהודי (2,244 יהודים לעומת 50,093 זכאי שבות לא יהודים), ובקרב אלה שעלו ארצה השנה [עד ה-31.10.19] רק 1 מתוך כ-40 הוא יהודי על פי הגדרה דתית; מאוקראינה - 1 מתוך 12 (3,123 יהודים, 34,835 לא יהודים) ובקרב העולים מאוקראינה השנה – רק 1 מתוך 25. כ-27% מהעולים מצרפת הם יהודים (7,851 לעומת 20,825) וכ-30% מן העולים מארה"ב (5,487 לעומת 12,785). בשנת 2019 עלו לישראל 2,031 יהודים בלבד, לעומת 20,948 לא יהודים.

מנכ"ל חדו"ש, עו"ד אורי רגב הגיב על הממצאים ואמר "הסוכנות היהודית ראויה לשבח והוקרה על מסירותה לעידוד העליה והצלחת הקליטה של העולים הרבים, על פי ההגדרות המרחיבות של חוק השבות. עם זאת, קשה שלא לבקר את העובדה כי הסוכנות בחרה להעלים מעיני הציבור את המציאות האמתית של העם היהודי כיום, המשתקפת גם בנתוני העליה".

מהסוכנות היהודית נמסר, "הסוכנות היהודית מסתייגת עמוקות מהכתבה שפורסמה הבוקר, שפוגעת במאות אלפי עולים יהודים שהגשימו את חלום הציונות להגיע לישראל ולבנות פה את עתידם ועתיד ילדיהם ומתייגת אותם בצורה פסולה. לפי מיטב הבנתנו מבדיקות שערכנו, מקור המידע אינו מקור מוסמך ונתוני הסוכנות היהודית מראים תמונה שונה לחלוטין".

"כאמור, עלו בעשור האחרון כרבע מליון עולים מלמעלה ממאה וחמישים מדינות. נראה לשם ההמחשה את הנתון בכתבה העוסק בעלייה מצרפת: בניגוד מוחלט לאמור בכתבה, לפי נתוני הסוכנות היהודית כ-97% (!) מבין עולי צרפת הם יהודים על פי ההלכה ו-3% בלבד הם זכאי חוק השבות. טוב עשה משרד הפנים שחזר והבהיר את הפרסום האמור", הוסיפו בסוכנות.