סגנית השר, ח"כ ציפי חוטובלי: "מערכת המשפט רומסת את החוק"

סגנית שר החוץ מבקרת בערוץ 7 בחריפות את הדיון בבג"ץ על כשירות נתניהו לכהן תחת כתבי אישום ומגדירה אותו "שערורייה".

שמעון כהן , כ"ה בכסלו תש"פ

ציפי חוטובלי
ציפי חוטובלי
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

בראיון לערוץ 7 תוקפת סגנית שר החוץ, חברת הכנסת ציפי חוטובלי, את עצם קיומו של דיון בבג"ץ על כשירות נתניהו להרכבת הממשלה הבאה. לטעמה מדובר בשערוריה של ממש.

בפתח הדברים מקפידה חוטובלי שלא לפרט אודות התפקיד אליו על פי הדיווחים היא אמורה להיכנס בשבוע הבא, תפקיד שרה, ומעדיפה להתמקד ביעד האמתי, היינו ניצחון בבחירות שיביא בין השאר לכך שמינויה לשרה יהיה מינוי קבע, מעבר להוצאתה של ישראל מהמציאות הכאוטית שבה היא נמצאת כעת.

על הדיון המדובר בבג"ץ אודות כשירותו של נתניהו להרכבת הממשלה הבאה, אומרת חוטובלי כי "זהו אחד האירועים הקשים ביותר מבחינת מערכת המשפט הישראלית. זה רגע שבו מערכת המשפט הישראלית רומסת את החוק הישראלי ברגל גסה".

"הסוגיה הייתה אמורה להידחות על הסף. בג"ץ יודע לומר בשורה של סוגיות שהוא לא מתערב בעניינים פוליטיים. הוא היה אמור לומר שהוא לא מתערב בעניינים פוליטיים. החוק ברור שקוף ומדויק. בחוק כתוב שכאשר מדובר בראש ממשלה, בניגוד לשר, הוא יכול לכהן בתפקידו עד הכרעה בבית המשפט העליון בפסק דין חלוט", דברי חוטובלי המוסיפה: "היה לזה היגיון. זה לא שמישהו רוצה ראשי ממשלה חשודים, אבל בעולם שבו יש פקיד, חכם ככל שיהיה, גם אם לא נפל רבב בעבודתו, עדיין מדובר באדם ולא בהרכב שיפוטי. מי שאמור לקבוע הוא בית משפט והמחשבה שעמדתו של פקיד תגבר על החלטת העם בבחירות דמוקרטיות, זה מצב שבו אפשר לסגור את הדמוקרטיה הישראלית ולקרוא לישראל מדינה תחת משטר השיפוטוקרטיה. זה לא יעלה על הדעת".

"אנחנו במצב שבו בג"ץ פועל נגד האינטרסים של העקרון העליון של דמוקרטיה שהוא רצון העם. עד שהעניין יתברר בבית משפט טוב יעשה בית משפט אם לא ידון", אומרת חוטובלי הקובעת כי עצם קיומו של דיון רומס את החוק הישראלי.

"זה היה מסוג האירועים שאמורים היו להידחות על הסף. אין כאן לקונה או חסר כלשהו שמצריך השלמה של בית המשפט את החוק. החוק הזה לא נקבע על ידי אנשי ימין או מישהו שראה את נתניהו לנגד עיניו". לדבריה "עוד לא מאוחר לבג"ץ לומר שהוא לא מתערב פוליטית. העם יכריע את שיכריע ובית המשפט יכריע בסוגיות משפטיות. צריך לשמור כאן על הפרדת רשויות. ההתערבות הזו היא רמיסה של רצון העם. זו שערוריה גדולה. זו הליכה בניגוד ללשון החוק".