ארגון 'נפש בנפש': נדהמנו מקלות הטלת הספק ביהדות העולים

ארגון 'נפש בנפש' והסוכנות היהודית מגיבים בחריפות לפרסומים לפיהם יש ספק לגבי יהדות רבים מהעולים לישראל בשנים האחרונות.

יוני קמפינסקי , כ"ה בכסלו תש"פ

עולים. ארכיון
עולים. ארכיון
צילום: נועם מושוקוביץ

ארגון "נפש בנפש" תוקף את הפרסומים לפיהם הנתונים לגבי יהדותם של רבבות עולים מרחבי העולם, לא היו מדוייקים.

"נדהמנו מהקלות בה פורסמו נתונים המטילים ספק ביהדותם של רבבות עולים מצפון אמריקה. מעל ל36,000 עולים מצפון אמריקה עלו לישראל בעשור האחרון. גברים, נשים וילדים שעזבו מבחירה מוחלטת חיי נוחות ורווחה, הותירו משפחות וקריירה והחליטו לחיות את חייהם במדינה יהודית, משיקולי ציונות בלבד", אמרו בארגון.

עוד הוסיפו כי "יתרה מזאת, נתונים רשמיים שבידינו, אשר נסמכים על עבודה משותפת עם הסוכנות היהודית אשר אמונה על תהליך הזכאות במסגרת ההסכם בין הארגונים, סותרים באופן חד-משמעי את המספרים המופיעים בכתבה".

"פחות מ3% מסך אלפי העולים בשמונה השנים האחרונות מצפון אמריקה, עשו זאת על פי סעיף 4א לחוק השבות. כל מי שמכיר את העלייה ואת העולים מצפון אמריקה, לא יכול לקבל את היות 70% מהם לא יהודים על פי ההלכה. על כן, טוב עשתה רשות האוכלוסין בתגובתה לכתבה, ואנו מצפים לראות את הנתונים המתוקנים כהווייתם", סיכמו ב"נפש בנפש".

גם רשות האוכלוסין וההגירה פרסמה הודעת הסתייגות מהנתונים שפורסמו הבוקר (שני) אודות שיעור היהודים מקרב העולים לארץ בשמונה השנים האחרונות.

"ככל הנראה נפלו אי דיוקים בעת איסוף הנתונים שפורסמו בנוגע לפילוח נתוני העולים. הנתונים נבחנים בשנית ובתום הבחינה נפרסם הודעה מעודכנת", מסרה דוברת הרשות.

הבוקר פורסם כי מנתונים שהעבירה רשות האוכלוסין וההגירה לעמותת חדו"ש- לחופש דת ושוויון בעקבות בקשת חופש מידע, עולה כי יותר מ-150,000 עולים שהגיעו לישראל במהלך 8 השנים האחרונות מתוקף חוק השבות, אינם מוכרים כיהודים על פי הגדרה דתית.

מהנתונים עולה כי רק כשביעית מן העולים מכוח חוק השבות בשנים אלו - 25,375 איש - עלו כיהודים. הרוב המוחלט - 154,474 איש - עלו לישראל בתור בני משפחה של יהודים (בני זוג, ילדים ונכדים), שהם זכאי שבות לפי החוק ומקבלים אזרחות ישראלית עם עלייתם.

בכל המדינות שמהן הייתה עלייה משמעותית בשנים האחרונות מספר העולים הלא-יהודים עולה בהרבה על מספר העולים היהודים.

כך למשל מרוסיה רק 1 מתוך 25 עולים יוכר בישראל כיהודי (2,244 יהודים לעומת 50,093 זכאי שבות לא יהודים), ובקרב אלה שעלו ארצה השנה [עד ה-31.10.19] רק 1 מתוך כ-40 הוא יהודי על פי הגדרה דתית; מאוקראינה - 1 מתוך 12 (3,123 יהודים, 34,835 לא יהודים) ובקרב העולים מאוקראינה השנה – רק 1 מתוך 25. כ-27% מהעולים מצרפת הם יהודים (7,851 לעומת 20,825) וכ-30% מן העולים מארה"ב (5,487 לעומת 12,785). בשנת 2019 עלו לישראל 2,031 יהודים בלבד, לעומת 20,948 לא יהודים.

מהסוכנות היהודית נמסר, "הסוכנות היהודית מסתייגת עמוקות מהכתבה שפורסמה הבוקר, שפוגעת במאות אלפי עולים יהודים שהגשימו את חלום הציונות להגיע לישראל ולבנות פה את עתידם ועתיד ילדיהם ומתייגת אותם בצורה פסולה. לפי מיטב הבנתנו מבדיקות שערכנו, מקור המידע אינו מקור מוסמך ונתוני הסוכנות היהודית מראים תמונה שונה לחלוטין".

"כאמור, עלו בעשור האחרון כרבע מליון עולים מלמעלה ממאה וחמישים מדינות. נראה לשם ההמחשה את הנתון בכתבה העוסק בעלייה מצרפת: בניגוד מוחלט לאמור בכתבה, לפי נתוני הסוכנות היהודית כ-97% מבין עולי צרפת הם יהודים על פי ההלכה ו-3% בלבד הם זכאי חוק השבות. טוב עשה משרד הפנים שחזר והבהיר את הפרסום האמור", הוסיפו בסוכנות.