100 מתחרים בהאקתון במרכז האקדמי לב

במשך 48 שעות, סטודנטים ממגוון תחומים מתמודדים עם אתגרים טכנולוגיים מורכבים שהציבו בפניהם החברות הגדולות במשק.

חזקי ברוך , כ"ז בכסלו תש"פ

האקתון במרכז האקדמי לב
האקתון במרכז האקדמי לב
צילום: חזקי ברוך

מערכת שמתריעה על הירדמות בזמן נהיגה, מערכת שמזהה התעללות בגני ילדים ומערכת ממשק קולי שמתעדת את נתוני החולה בזמן טיפול רפואי בחירום. כל זה ועוד עשרות פתרונות טכנולוגיים מיוחדים מפותחים במסגרת ההאקתון של המרכז האקדמי לב.

100 סטודנטים (מ-10 מדינות שונות), 19 צוותים, 37 מנטורים, 12 אתגרים ו-11 חברות טכנולוגיה, רפואה ומחשבים משתתפים בהאקתון (מירוץ טכנולוגיה) הרביעי של קמפוס לב במרכז האקדמי לב. ההאקתון התחיל ביום שלישי השבוע ויסתיים מחר (חמישי).

במשך 48 שעות הסטודנטים להנדסת תוכנה, מדעי המחשב, אלקטרוניקה, אלקטרו-אופטיקה, סיעוד, מנהל עסקים ותעשייה וניהול במרכז האקדמי לב מתמודדים עם אתגרים טכנולוגיים שונים ומורכבים, שהציבו בפניהם החברות הגדולות במשק כגון: אמזון, מד"א, אורקם, אלביט מערכות, אינטל ועוד.

בין האתגרים עליהם בחרו הסטודנטים לענות היא מערכת חכמה שתתריע כאשר נהג נוטה להירדם בזמן נהיגה. המערכת משתמשת במצלמת רכב שמתריעה כאשר היא מזהה עיניים הנוטות להיעצם. מערכת נוספת הממוקמת על כרית הראש של הנהג תזהה נטייה של הראש והגוף קדימה כשהנהג מתעייף.

אתגר אחר נועד לזרז את תהליך הטיפול בחולה בזמן חירום. הסטודנטים מפתחים מערכת ממשק קולי שתאסוף את נתוני החולה ותמיין אותם על ידי פקודות קולית שתקבל מהחובש. המערכת תחסוך לחובש זמן רב בו יוכל להתעסק בטיפול בחולה בלבד.

מערכת נוספת שמפותחת על ידי הסטודנטים היא כפפה מיוחדת לאנשים שעברו שבץ מוחי והתפקוד המוטורי שלהם נפגע. הכפפה מסייעת בטיפול פיזיותרפי באמצעות פקודות שתקבל מרופא או פיזיותרפיסט בשלט רחוק.

סטודנטים רבים בחרו להתמקד בפתרון לבעיית הפיקוח בגני ילדים. 3 קבוצות של סטודנטים בחרו לענות על האתגר של מעונות רשת דובדבן ולמצוא פתרון לבעיית מקרי האלימות כלפי הגיל הרך שעלתה השנה לכותרות. הסטודנטים מפתחים מערכות שיכולות לזהות בזמן אמת תנועות או קולות חריגים ולהתריע עליהם באופן מיידי.

"הרעיון נמצא אצלי בראש מאז ששמעתי על המקרה המזעזע של הילדים בגן של כרמל מעודה", אומר הסטודנט נתנאל צדוק. "המקרה הזה הדיר שינה מעיניי. חיכיתי להזדמנות לפתח מערכת שיכולה למנוע בזמן אמת התעללות בחסרי ישע. ההאקתון נותן לי את הכלים להוציא את הרעיון לפועל".

סטיוארט הרשקוביץ סגן נשיא המרכז האקדמי לב סיפר, "אני פוגש כל הזמן סטודנטים יצירתיים מאוד. ההאקתון נועד להפגיש אותם מקרוב עם עולם התעשייה ולתת להם כלים יישומיים להנדס, לפתח וליצור. בעזרת התמיכה והכלים שהם במקבלים מאיתנו ומנציגי החברות במסגרת התחרות הם מפתחים מוצרים טכנולוגיים שעוזרים להם להשתלב אחר כך בעולמות היזמות והתעשייה. התרגשתי לפגוש פה סטודנטים בוגרים שלנו שכעת נמצאים בחזית התעשייה. אנחנו גאים מאוד בסטודנטים שלנו".

מנהל מרכז היזמות לב-טק במרכז האקדמי לב ערן יומטוביאן הוסיף,: "חשוב לנו להעביר לסטודנטים ידע מגוון ולא רק כזה שניתן במסגרת האקדמית, אלא גם ידע שמגיע מהתעשייה עצמה. במסגרת ההאקתון הסטודנטים יזכו לפתח מוצרים וטכנולוגיות כשהם עובדים לצד אנשי התעשיה עצמם ויזכו להתנסות מעשית בצרכי המשק שאין כמותה. אנחנו נמשיך במרכז היזמות לב-טק לעבוד עם הצוותים כדי להוציא את המוצרים לשוק".

אורלי גוטמן,מנהלת שותפויות אסטרטגיות במרכז האקדמי לב אמרה כי "בכל שנה מצטרפות עוד ועוד חברות גדולות במשק להאקתון, וזאת מאחר והשם הטוב של הסטודנטים ושל המוצרים שהם מפתחים במסגרת האתגרים עובר מפה לאוזן. כך מגיעות אלינו חברות ענק כמו אמזון, אלביט, אורקם, אינטל ועוד. נציגי אמזון לדוגמא, לא רק שהציבו אתגר אלא ביקשו לשמש כמנטורים לסטודנטים. השנה זכינו ומשתתפת חברה שהוקמה על ידי סטודנטים שלנו, חברת flytech, מיזם שנולד אצלנו בקמפוס. התרגשנו לראות את הבוגרים שלנו מגיעים בתור מנטורים ומנחים את הסטודנטים, זו סגירת מעגל. לחלק מהסטודנטים לא הייתה חשיפה מוקדמת לעולמות ההייטק והטכנולוגיה וכשהם משתלבים במשק הם בעצם פורצים את תקרת הזכוכית".

"לסטודנטים של המרכז האקדמי לב יש שם מצויין במשק ולכן חברתנו שמחה לשתף פעולה בפיתוח מערכות מתקדמות עם הסטודנטים של המרכז, מערכות שבסופו של תהליך יכולות להפוך למוצרים יעילים במיוחד בשוק", סיכם בועז לובשיץ, נציג חברת אלביט מערכות.


הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il