פיגוע אנטישמי במונסי
"התחלתי לצעוק ורצתי לבית הכנסת. זרקתי עליו שולחן"

שמש בית הכנסת במונסי שהתעמת עם המפגע באירוע הדקירה שאירע הלילה, סיפר על הדרמה שהתחוללה בזירת האירוע.

ערוץ 7 , א' בטבת תש"פ

זירת הפיגוע במונסי
זירת הפיגוע במונסי
צילום: רויטרס

"דחפתי את כולם, צעקתי ורצתי לבית הכנסת". יוסף אליהו, שמש בית הכנסת במונסי, ניו יורק, שהתעמת עם המפגע באירוע הדקירה שאירע הלילה בעירו, שחזר הבוקר בריאיון ל'כאן רשת ב' את הדרמה שהתחוללה בזירה.

"אדם נכנס לבית של הרב, מיד אחרי טקס הדלקת הנרות", סיפר אליהו. "הוא נכנס לחדר האוכל ששם היה טקס הדלקת הנרות והתחיל לדקור אנשים, לקחתי את הנכדים של הרב ויצאתי איתם החוצה", הוסיף אליהו בריאיון לאסף ליברמן וקלמן ליבסקינד בתוכנית "קלמן-ליברמן".

אליהו סיפר כי הדוקר, "היה מכוסה, רק העיניים והמצח שלו היו גלויים" והוסיף, "הוא היה גבוה ונראה כמו אדם שחור". "זרקתי עליו שולחן גדול ואז הוא אמר לי 'תיזהר, אני אתפוס אותך'", אמר אליהו.

אליהו הוסיף וסיפר, "דחפתי את כולם החוצה, התחלתי לצעוק ורצתי לבית הכנסת". לדבריו, הדוקר התחיל ללכת לכיוון בית הכנסת הסמוך אך כשהבין שדלתות הכניסה נעולות - ברח מהמקום.

כאמור, האירוע הקשה התרחש במוצאי השבת באירוע הדלקת נרות חנוכה בביתו של רב בעיר מונסי שבמדינת ניו יורק, בארצות הברית, כאשר אדם חמוש במצ'טה תקף מתפללים שהיו במקום ופצע חמישה מהם. מצבם של שניים מהפצועים מוגדר קשה. התוקף נמלט במכונית, ואותר זמן קצר לאחר מכן.

זירת הפיגוע במונסי
REUTERS

הבוקר הורה מושל מדינת ניו יורק אנדרו קוומו למחלקה לפשעי שנאה לחקור את אירוע הדקירה: "לא נסבול אנטישמיות ונמצה את הדין עם התוקף לפי החוק. ניו יורק עומדת עם הקהילה היהודית".

מלבד אירוע זה, לפחות חמישה מקרים של תקיפות יהודים נרשמו בימים האחרונים ברחובות ניו יורק. הרשויות המקומיות לא סבורות כי ההתקפות הן מאורגנות, אולם תושבים יהודים בעיר, בעיקר בשכונות החרדיות, חוששים שהמתקפות האנטישמיות יגברו.

קונסול ישראל בניו יורק, דני דיין, התייחס הבוקר בריאיון לכאן רשת ב' לגל התקיפות האנטישמיות בעיר ואמר "זה הפך באמת לטרנד". דיין הוסיף כי יהודי ארצות הברית גאים ביהדותם "אבל זו תופעה מדאיגה מאוד".

שלשום התייחס ראש עיריית ניו יורק ביל דה בלאזיו לאירועים האנטישמיים בעירו והודיע על הגברת נוכחות המשטרה בשכונות בהן קיים אחוז גבוה של יהודים. מדובר בשכונות בורו פארק, קראון הייטס ווויליאמסבורג. דה בלאזיו אמר כי תכיפות ביקורי המשטרה בבתי תפילה ובמרכזים קהילתיים תעלה.