ארה"ב: שיא במספר מקרי הרצח ההמוניים

שיא חדש: על פי נתונים חדשים, בשנת 2019 התרחשו 41 מקרי רצח המוני בארה"ב שגבו את חייהם של 211 בני אדם.

ניסן צור , א' בטבת תש"פ

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: רויטרס

ארה"ב רשמה בשנת 2019 שיא חדש במספר מקרי הרצח ההמוניים. על פי נתונים שפרסמה סוכנות הידיעות AP בשיתוף USA Today ואוניברסיטת נורת'איסטרן, נרשמו בשנת 2019 לא פחות מ-41 תקריות של רצח המוני, שגבו את חייהם של 211 בני אדם.

על פי ההגדרה, "רצח המוני" היא תקרית בה נרצחו לפחות 4 בני אדם, לא כולל הרוצח עצמו. 33 אירועים כללו שימוש בנשק חם.

המספר של השנה החולפת הוא הגבוה ביותר מאז החל המעקב אחר מספר תקריות הרצח ההמוני בשנת 2006, אז נרשם המספר השני הגבוה בהיסטוריה עם 38 תקריות רצח המוני. גם בדיקה של ההיסטוריה עד שנת 1978 מעלה כי השנה האחרונה היתה הקטלנית ביותר בארה"ב.

למרות מספר השיא של התקריות הקטלניות, מספר ההרוגים הגבוה ביותר בשנה אחת נרשם בשנת 2017, אז נרצחו 224 בני אדם, כאשר באירוע אחד בפסטיבל בלאס ווגאס נרצחו 59 בני אדם במסע ירי רצחני.

החוקרים שביצעו את המחקר טוענים גם כי "חלק גדול ממקרי הרצח ההמוניים לא מגיעים לכותרות, מאחר ומדובר במקרי רצח בתוך המשפחה, עסקאות סמים או אלימות בין כנופיות פשע". אחד ממקרי הרצח ההמוני הגדולים ביותר שנרשמו בשנה החולפת היתה רציחתם של 12 בני אדם בחוף וירג'יניה בחודש מאי השנה, ורציחתם של 22 בני אדם באל פאסו בחודש אוגוסט.

פרופסור ג'יימס דנסלי, קרימינולוג מאוניברסיטת מטרופוליטן במינסוטה, אמר "העלייה במספר תקריות הרצח ההמוני הן תוצאה של תקופה מתסכלת ומכעיסה בחברה האמריקאית. מדובר בתופעה שמתרחשת ב'גלים' של רצח המוני. נראה שזהו עידן של ירי המוני".