פרשנות
אשליית ה-61

תומכי נתניהו מאמינים שהאסטרטגיה הנכונה שעבדה בפריימריז מול גדעון סער תצליח לייצר 61 מנדטים לגוש ימין נטול ליברמן. זו אשליה מרה

חיים לב , א' בטבת תש"פ

בנימין ושרה נתניהו
בנימין ושרה נתניהו
צילום: ללא

תומכי נתניהו מיהרו בסוף השבוע האחרון להרים כוסית שמפניה לכבוד הניצחון הסוחף מול גדעון סער. כוסית למספרים הגבוהים שאמרו דברם, כוסית לאסטרטגיה שניצחה.

בראיון ל'ישראל היום' שיבח מיקי זוהר, יו"ר סיעת הליכוד, את אסטרטגיית ההתעלמות מהיריב הפוליטי וטען כי ייתכן והיא תגויס גם לבחירות הכלליות.

בהמשך שרטט את מפת הניצחון. בקטנה. "רק" עוד מאתיים אלף לגוש הימין. "רק" עוד 100 אלף פחות למרכז שמאל ועשינו את זה. ניצחון למספרים, ניצחון לאסטרטגיה, ניצחון לחסינות.

רק שאלה מספרים פורחים באוויר. לפחות אם לשפוט על פי שתי מערכות בחירות בשנה האחרונה ואם נתבונן בכל הסקרים שפורסמו בחודשים האחרונים - והסקרים בשנה האחרונה די מימשו עצמם ולחומרא- הרי שמדובר באשליה. בספאם למצביעים המשולהבים.

קצת מספרים. נתניהו טוען שמערכת הבחירות האחרונה היתה תקלה ושמצביעי ליכוד רבים נשארו בבית. הוא טוען שיש על הקרקעית עוד ארבעה-חמישה מנדטים שיכולים לשנות את התמונה לטובתו.

לא מדויק. בבחירות לכנסת ה-21 הביא הליכוד 1,140,370 קולות. חמישה חודשים לאחר מכן, בבחירות לכנסת ה-22, הביא הליכוד 1,113,617 קולות. כלומר, ירידה של 26,753 קולות בלבד. אפילו לא מנדט.

מה שנתניהו לא מספר לבוחריו בליכוד הוא שהמנדטים האבודים בבחירות לכנסת ה-22 הם המנדטים של משה כחלון שנדדו לגוש השמאל ולאביגדור ליברמן. למעשה הם מלכתחילה לא היו בגוש הטבעי של הימין. משה כחלון היווה עבורם את הגשר להכתרתו של נתניהו. הלך הגשר, הלכו המנדטים.

גם המנדטים של משה פייגלין התנדפו כלא היו. למרות החבירה לנתניהו, אולי חצי מנדט בלבד הלך לליכוד. הגרעין החרד"לי שבו שבר לימינה, לעוצמה יהודית ואפילו לש"ס, הליברלים שבהם לא היססו לשלשל פתק למפלגת העבודה או לכחול-לבן.

בתווך נרשמה עליה דרמטית באחוז ההצבעה במגזר הערבי. כך התרחק נתניהו מרחק של ששה מנדטים מהרוב המיוחל. זה הסיפור ואין בלתו.

ובמילים אחרות, גם אם יאותרו שניים וחצי מנדטים של שאנני ליכוד, עדיין אין בכוחם לשנות את התמונה הכוללת שאינה מצליחה לייצר גוש ימין מנצח נטול אביגדור ליברמן.

השבוע צפוי בג"ץ לומר את דברו אשר לשאלת כשירותו המשפטית של נתניהו. נתניהו יחגוג בכל מקרה. במידה ובית המשפט יאפשר לו להתמודד בחסות הפרשנות המקלה בחוק הקיים, מה טוב. ביום הזה נתניהו ינהג בכפפות של משי מול בג"ץ ויאותת לבוחריו על הלגיטימיות המופלאה לה זכה מהיכל הצדק בגבעת רם.

הדרמה הפוליטית המשמעותית תירשם דווקא במידה ובית המשפט יבחר להורות על הזזתו מהמשחק הפוליטי. ביום הזה נתניהו יצא בקמפיין געוולד שירעיד את האדמה מתחת לציבור הימין בישראל נגד הרשות השופטת המבקשת להזיזו מהשלטון בכח הזרוע ולא באמצעות הכרעת העם. קמפיין "בואו נראה להם" ישבור את השיא של כל הזמנים. האם זה מה שיביא לגוש הימין את ה-61? סביר להניח שלא.