יאיר לפיד:
אני לא איש שמאל, אך חשוב שיהיה שמאל במדינת ישראל

ח"כ לפיד מתח ביקורת חריפה על כוונת רה"מ לבקש חסינות. "יש סיכון אמיתי שהעבודה או מרצ לא יעברו את אחוז החסימה".

103FM , א' בטבת תש"פ

יאיר לפיד
יאיר לפיד
צילום: קובי ריכטר/TPS

ח"כ יאיר לפיד (כחול לבן) שוחח עם בן כספית ואריה אלדד ב-103fm על המגעים של ישראל להסדרה עם חמאס. בהמשך התייחס לידיעה כי רה"מ נתניהו מתכנן לבקש חסינות מהכנסת ולא לעמוד לדין.

אתה בעד או נגד הסדרה בעזה?
"בוודאי שאני בעד הסדרה בעזה. כל אדם בר דעת יאמר לך שהוא בעד הסדרה שתאפשר לתושבי הדרום לחיות בשקט אך אני לא בעד שנשלה את עצמנו. בהסדרה אמיתית נדרשת הרתעה אמיתית. אנחנו חיים במזרח התיכון ולא בשוויץ ובמזרח התיכון מבינים רק כוח.

''ממשלת ישראל הצליחה לאבד את ההרתעה הישראלית כי רק בשבוע שעבר ראש הממשלה הורד בפעם השנייה מהבמה כי חמאס יורים רקטות לכיוונו. אז עכשיו מנסים לסגור עסקה זריזה, בלי לכלול את הדר גולדין, אורון שאול ואברה מנגיסטו".

היית מתנה כל הסדרה בהחזרתם?
"הייתי מתווה כל הסדרה באמירה של חמאס שהוא יודע להשתלט על השטח. אם אין לו שליטה הוא לא דרוש לנו. אחרי צוק איתן ההרתעה הישראלית הייתה בסיעה והיו לנו מספיק שנים לעשות הסדרה יחד עם פרויקטים נוספים. את זה עושים כשאתה הצד החזק בדיוק ולא כשארגון טרור מאיים עליך".

בוא נדבר על החסינות. הפור כנראה נפל והוא יבקש חסינות. זו זכותו על פי חוק.
"מטרת החסינות לפי כוונת החוק שחבר כנסת, כל פעם שהוא מנסה להעביר חוק, שיגישו עליו תלונות המשטרה הוא יהיה תקוע בעבודתו. זו לא הייתה כוונת החוק כשראש הממשלה נמצא תחת שלושה כתבי אישום על שוחד מרמה והפרת האמונים. זו לא כוונת המחוקק. נתניהו עושה צחוק מהחוק כבר הרבה מאוד זמן".

תומכיו טוענים שהתיקים הללו נולדו כי הוא נרדף פוליטית.
"כל מי שמואשם טוען שרודפים אותו. כמו שהוא תקף את החוקרים, את המשטרה ואת הפרקליטות כך הוא תוקף גם את השופטים. על ידי מי הוא נרדף? על ידי רוני אלשיך, שי ניצן ואביחי מנדלבליט? זו המצאה שאין לה אחיזה במציאות. יש כאן תיקים חמורים שעברו את כל המסננים בחוק. דניאל פרידמן אומר שצריך לרסן את ההגמוניה המשפטית ושצריך שתהיה פסקת התגברות אך הבהיר שזה לא קשור לנתניהו. המערכת הקלה על נתניהו ביותר מדי צורות והוא צריך לעמוד לדין. זו גם התשובה שלי בנוגע לנתניהו. אני וכחול לבן נגד החסינות ונצביע נגדה".

הוא ניצח בגדול את הפריימריז ויש כאוס משפטי בנוגע לפרשת נוה. הוא עוד ישיג 61 מנדטים ואתה תצא טמבל בכך שאתה מנעת מכחול לבן להיכנס לממשלת אחדות ולהדיח את נתניהו אחרי חצי שנה בתפקיד.
"העובדה שנתניהו איבד שליש מכוחו בליכוד והוא הפך את זה לניצחון מעידה על כמה הוא חלש. אם היו אומרים לו לפני שנה שהוא היה עומד מול סער, מקום שש בליכוד, שלקח לו רבע מהקולות הוא לא היה מאמין. לא הייתה שום הצעה אמיתית במשא ומתן לגבי נבצרות ראש הממשלה. כל נושא הכהונה לשישה חודשים היא הונאה אחת גדולה. הוא מלכתחילה דיבר על הגעה עם כל הגוש. הוא רצה להגיע לבחירות וכל שמעניין אותו לצערי הרב הוא הנושא המשפטי שלו. הבעיה היא שזה לוקח את כל המדינה למקום נורא. יש לנו פוליטיקה כדי שיהיה מי שיטפל בבתי החולים, כדי יהיה מי שיטפל בחינוך. מדינת ישראל הפכה לפרויקט לא מנוהל".

מי צריך להתאחד בשמאל?
"אם לא יהיה בלוג טכני הם עלולים לא לעבור את אחוז החסימה. אני רואה את זה במספרים. יש סיכון אמיתי שהעבודה או מרצ לא יעברו את אחוז החסימה. אני לא איש שמאל אך חושב שחשוב שיהיה שמאל במדינת ישראל".