ניו יורק: נמנע 'מס קרקעות' על החרדים

הצעת חוק שביקשה להטיל מס נוסף על רכישת קרקעות בניו יורק לטובת מוסדות ציבור סוכלה על ידי המושל המקומי לאחר מאבק משפטי ארוך.

בן שאול , ד' בטבת תש"פ

חרדים. אילוסטרציה
חרדים. אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

בתום מאבק משפטי ארוך הצליחה אגודת ישראל בארה"ב לסכל הצעת חוק שביקשה להטיל מס נוסף על רכישת קרקעות בניו יורק לטובת מוסדות ציבור.

הצעת החוק ביקשה להעניק סמכות לעיריית צ'סטר במחוז אורנג' בו החלה להתרכז בשנים האחרונות אוכלוסיה חרדית, לאפשר הטלת 'מס העברה' על כל רכישות הקרקע בעיר תחת נוהל 'הסכם רכישת זכויות לפיתוח' ולטובת 'שימור כספי הקהילה בעיר צ'סטר'.

לטענת העסקנים היהודיים בארה"ב, הצעת חוק זו נראתה תמימה ובלתי־מזיקה, אך למעשה היא נועדה למנוע זכויות פיתוח מגופים פרטיים, ובפרט יהודים חרדים.

מפקח לשעבר מטעם העיריה, אלקס ג'יימיסון, צוטט אף כאומר לעיתונאי מקומי ברגע של גילוי לב כי מטרתה של הצעת החוק הזו, בדומה למיזמים אחרים, היא "למנוע את כניסתם של החסידים".

התבטאות זו הביאה בעקבותיה גינויים פומביים מהירים מהמועמדת למשרת התובע הכללי של מדינת ניו־יורק ומי שנושאת כיום בתפקיד ליטיטיה ג'יימס, כמו כן אגודת ישראל בארה"ב, מהליגה נגד השמצה ומגופים נוספים.

כאמור, בתום מאבק משפטי ממושך שנוהל על ידי אגודת ישראל באמריקה, יחד עם גופים נוספים כמו הליגה נגד השמצה וארגונים אחרים, החליט המושל המקומי קואומו להענות לפניות אליו והטיל ווטו על הצעת החוק.

מאגודת ישראל נמסר כי "אנו שמחים שהמושל קואומו הבין את מטרתה של הצעת החוק שהועלתה, והעניק לה וטו החלטי, כפי שמגיע לה".