נחנך ''בית הראשונים'' בחברון

שרת התרבות רגב חנכה את "בית הראשונים" במוזיאון "לגעת בנצח" בחברון, המציג את סיפורם של דור החלוצים של עיר האבות.

ערוץ 7 , ד' בטבת תש"פ

חנוכת ''בית הראשונים'' בחברון
חנוכת ''בית הראשונים'' בחברון
צילום: חורחה נובומינסקי, לע"מ

טקס חנוכת "בית ראשונים" במוזיאון "לגעת בנצח" בבית הדסה שבחברון התקיים השבוע במעמד שרת התרבות והספורט תא"ל במיל' מירי רגב.

בפרויקט ההיסטורי, שהוביל משרד התרבות באמצעות המועצה לשימור אתרים, הושקעו כ-3 מיליון שקלים. חנוכת מוזיאון "לגעת בנצח" מהווה חלק ממהפכה כוללת שיזמה שרת התרבות והספורט להנגשת עולם התרבות לכלל הקבוצות בחברה הישראלית, בדגש על יישובי יהודה ושומרון וערי הפריפריה.

התערוכה המוצגת במוזיאון "לגעת בנצח", מספרת את סיפורם של גדולי הדור שהתיישבו בחברון, בהם דמויות מפתח שהותירו את חותמם על החברה, דרך מאורעות תרפ"ט וגדיעת הישוב היהודי, ותחילת צמיחתו מחדש מתום מלחמת ששת הימים עד לימינו אנו.

המוזיאון כולל מספר חדרי תצוגה, כשכל חדר מציג תקופה אחרת בציר הזמן של הישוב היהודי בחברון, שסיפורו הוא חלק מסיפור המורשת היהודית והציונית בארץ ישראל.

שרת התרבות רגב אמרה "אני שמחה וגאה לחנוך את 'בית הראשונים' המדגיש את הקשר היהודי לעיר אבותינו, ומציג את סיפורם של דור המייסדים, שנלחם למען ההתיישבות, וממשיך להילחם גם היום. אלו הם החלוצים שעומדים בפרץ בעוז ובנחישות, לא נרתעים מהקשיים ומאיומי הטרור, פועלים להצמיח את הישוב ולהרחיב אותו, תוך שהם מקריבים למען ההתיישבות בארץ ישראל.

''עבורי, מדובר בהגשמת חזון שנרקם מתחילת כהונתי כשרת התרבות והספורט, להחיות, לספר ולתאר את ההיסטוריה של חלוצי ומקימי היישוב בישראל, בפריפריה וביהודה ושומרון, בה עם ישראל וארץ ישראל קשורים קשר עמוק ובל יינתק בעבר, בהווה ובעתיד״, הוסיפה רגב.

מנכ"ל המועצה לשימור אתרים, עמרי שלמון: "המועצה לשימור אתרים נענתה בשמחה לפניית שרת התרבות והספורט לקחת חלק בחידוש עולם התוכן והתצוגות בבית הדסה. התכנים, התצוגות והאמצעים הויזואלים החדשניים שהוטמעו במוזיאון, יספרו באופן בלתי אמצעי את סיפורה של הקהילה היהודית לאורך הדורות, סיפור יחודי של בניית מאגר חיים וקהילה בעתות שלום ובעתות חירום. אנו מברכים את כל השותפים והיוזמים בפרויקט חשוב זה".