העיתונאי מנחם הורוביץ:
הרב פרץ חסם את הכניסה של הבית היהודי לממשלה הבאה

"אם תוצאות הבחירות לא יובילו לשינוי - החרדים ובנט יכנסו לקואליציה, ומי יישאר בחוץ? אלו שהחליטו להתאחד עם ממשיכי דרכו של כהנא".

ערוץ 7 , ד' בטבת תש"פ

פרץ ובן גביר
פרץ ובן גביר
צילום: דוברות

העיתונאי הוותיק מנחם הורוביץ, איש חדשות 12, מזהיר כי החיבור בין הבית היהודי ועוצמה יהודית שהוצג כמהלך שנועד להציל את גוש הימין, ישאיר את מפלגת הבית היהודי ונציגיה מחוץ לממשלה הבאה.

בטור פרשנות שפרסם הורוביץ באתר MAKO הוא כתב כי "הרב רפי קצת מיהר לחגוג", לאחר החיבור לאיתמר בן גביר. ''אריה דרעי ויעקב ליצמן צריכים להכניס לחיוג המהיר שלהם את רפי פרץ – מן ההגינות שבטלפון הראשון שלהם אחרי הבחירות הם יברכו את מי שבזכות החיבור עם 'עוצמה יהודית' הבטיח להם מקום בממשלה כמעט בלי קשר לכוח האלקטורלי שלהם.

הורוביץ הסביר כי החישוב של יו"ר הבית היהודי היה נכון בבסיסו: ''האיחוד נועד למנוע בזבוז קולות, ולמצות כל אפשרות להגדיל את המפלגה ואיתה את הגוש כולו. הרי זה בדיוק התפקיד של ראש המפלגה, לא? מה לעשות, אבל, שהיחידות שבאמת הרוויחו משהו מהאיחוד הזה הן המפלגות החרדיות''.

לדבריו, אם יתגשם התסריט שמשתקף בסקרים, הבחירות יסתיימו גם הפעם בלי הכרעה, ''שוב נתניהו, גנץ וליברמן אוחזים בטלית החבוטה של הפוליטיקה הישראלית ולא מוכנים להרפות.

''מה יקרה אז? הפעם, חברים, יקרה דבר חדש: 'הבלוק' המפורסם יתפרק בכזו מהירות, שהרב פרץ ובן גביר לא יספיקו לומר 'אחדות הימין'. ש"ס ויהדות התורה זכו להישגים יפים בשתי מערכות הבחירות האחרונות, אבל הם הבינו את מה שהרב רפי עוד לא הבין: מנדטים זה חשוב, אבל מה שקובע זה הכוח הפוליטי שהם מביאים איתם. הפעם, הם ייקחו את ההישג שלהם ויכנסו לממשלה האפשרית הראשונה שתוצג בפניהם, וזו תהיה הממשלה של בני גנץ''.

הורוביץ טוען כי אחדות בלוק הימין חשובה לדרעי ולליצמן, אבל הם לא יסכימו להיות צודקים מהאופוזיציה. ''הם אמנם לא ימליצו על גנץ להרכבת הממשלה, אבל יסכימו להתיישר עם המציאות. יש גבול מבחינתם כמה אפשר להמר על התפקידים והתקציבים והאינטרסים של הציבור אותו הם מייצגים.

''ומי לא יוזמן לממשלה הבאה? נכון מאוד - מי שהתאחד עם איתמר בן גביר, מי שהכניס את ממשיכי דרכו של כהנא לרשימה שלו, צעד שאפילו בתוך הבית היהודי עצמו היה שנוי במחלוקת. האם נראה למישהו הגיוני ש'עוצמה יהודית' תהיה מקובלת על גורם אחד שנמצא שמאלה מהליכוד? אין שום סיכוי.

''האיחוד שעשה פרץ חסם את הכניסה של הבית היהודי לממשלה הבאה, ואם הם חושבים שבשם איזו אחדות או סולידריות, המפלגות החרדיות ידאגו למפעלי הציונות הדתית בתחומים של חינוך ודת, אז באמת תא"ל (במיל.) פרץ זוכה כאן לטירונות מקוצרת אצל אלו שנלחמים כדי לא להתגייס''.