עניין אישי עם עו"ד אפרת רוזנבלט

רווקה, תושבת אלקנה, חברת המועצה המקומית אלקנה, המשנה ליו"ר לשכת עורכי הדין

שילה פריד , ו' בטבת תש"פ

עו"ד אפרת רוזנבלט
עו"ד אפרת רוזנבלט
צילום: עופר עמרם

התחלה/ בני ברק. הקטנה מבין ארבעה אחים במשפחה דתית לאומית. "גרנו בעיר כשעוד היו בה קהילות של הציונות הדתית. חיינו כמשפחה חמה ומלוכדת, בית מלא אהבה לצד חינוך לערכים ונתינה".

אבא/ שלום רוזנבלט, יליד תל אביב. "היום לומד בכולל, במקצועו מנהל סניף בנק ומבקר. אבא בן להורים ציונים שעלו לארץ מפולין. בוגר שבט איתנים בבני עקיבא, רכז הגרעין של השבט היה הרב דרקומן. בנערותו למד אצל הרב משה צבי נריה שהיה דמות מאוד משמעותית ומשפיעה בשבילו".

אמא/ יהודית רוזנבלט, ילידת מונטווידאו שבאורוגוואי. "היום אמא מתעסקת בגינה ולומדת במדרשה. היא עלתה ארצה, למדה במכון גולד להכשרת מורים עם מרצים מעולים כמו פרופ' נחמה ליבוביץ ז"ל. עבדה במשרד החוץ ולאחר מכן באוניברסיטת בר אילן כראש מינהל הוועד המנהל וחבר הנאמנים, ועבדה לצד ד"ר זרח ורהפטיג ופרופ' יעקב נאמן".

משקיעה בחברות/ מכיתה א' ועד ח' למדה בבית ספר משואות בבני ברק, מוסד לבנות בלבד. "היו לי ציונים טובים, למרות שאת רוב הזמן הקדשתי לחברות ולבני עקיבא. בכיתות הגבוהות התנדבנו באגודת ניצן פעם בשבוע".

קרוב לבית/ בתיכון למדה באולפנת אמונה, אז היא נקראה התיכון הדתי בני ברק. "בית הספר היה מול הבית. היינו חבורה מגובשת ושמחה של בנות שנפגשות גם אחרי שעות הלימודים ובשבתות. סיימתי את הבגרות בציונים טובים, שבשילוב עם פסיכומטרי מוצלח הביאו אותי להתקבל ללימודי משפטים בבר אילן".

בני ברק הציונית/ "הייתי חניכה בסניף בני עקיבא בני ברק, שהיה מהגדולים בארץ. זו הייתה ילדות נפלאה ומאושרת, בסוג של חממה, עם חברות שהן עדיין חברות טובות שלי עד היום. בית הכנסת שבו התפללנו היה בית במברגר, עם מאות מתפללים, וביניהם השרים זבולון המר ויוסקה שפירא ז"ל. עם השנים, ציבור הכיפות הסרוגות עזב למקומות אחרים, בעיקר גבעת שמואל ופתח תקווה, ואנחנו עברנו לאלקנה".

סטודנטית/ אחרי שירות לאומי שכלל ליווי תלמידים ונוער בקריית אונו החלה את לימודיה האקדמיים. "בבר אילן למדתי עם טובי המרצים ולצידי סטודנטים מדהימים. אלו היו שנים מרתקות ומעצבות. אווירה טובה ושיתוף חופשי בכל חומרי הלימוד. חבריי לספסל הלימודים נמצאים היום בעמדות בכירות בכל תחומי העשייה. בהמשך השלמתי גם תואר שני באותה אוניברסיטה".

יוצאת מהחממה/ עם סיום התואר החלה התמחות במשרד עורכי דין בלב תל אביב. "זאת הייתה הפעם הראשונה שבה יצאתי מהחממה של הציונות הדתית. המאמן שלי אמר לי מהיום הראשון שמבחינתו אני כמו עורכת דין, וכך היה. ניהלתי כמעט באופן עצמאי תיקים גדולים ומורכבים, והייתי פונה אליו בעיקר לצורך חתימות על מסמכים".

צעירה מבטיחה/ "עוד לפני סיום ההתמחות, השותפים במשרד שבו עבדתי הציעו לי להמשיך גם לאחר ההסמכה כעורכת דין. ואכן, לאחר בחינות הלשכה המשכתי לעבוד במשרד כמה שנים. כשקיבלתי את ההסמכה הייתי בין עורכות הדין הכי צעירות בארץ".

חילופי דורות/ כבר כעורכת דין צעירה, אחרי שקיבלה הסמכה, התמודדה בבחירות למוסדות לשכת עורכי הדין. "התחושה בקרב עורכי הדין הצעירים הייתה שהלשכה נשלטת על ידי הגמוניה של משפטנים ותיקים, שלא מודעים לנושאים שמעסיקים את הצעירים ולאתגרים שעומדים בפניהם. בהנהגת הסיעה היה גם יריב לוין. זכינו בכמה מושבים, ואני מוניתי גם לתפקיד סגנית יו"ר ועדת האתיקה הארצית".

בין הגברים/ "כשהגעתי לראשונה לישיבת ועדת האתיקה, נתקלתי בנושא שילווה אותי כחוט השני לאורך כל שנות העשייה הציבורית: הייתי כמעט האישה היחידה בחדר הישיבות הגדול. עודדתי את חברותיי להצטרף לעשייה, לא בגלל שהן נשים אלא כי הן ראויות ומתאימות, אך מעטות נענו. אני יכולה להבין אותן. המצב אומנם משתפר, אך עדיין אני מוצאת את עצמי לעיתים קרובות האישה היחידה באולם מלא גברים".

ממנה דיינים/ במהלך כהונתה בוועדת האתיקה נבחרה מטעם הלשכה להיות הנציגה בוועדה למינוי דיינים. "לאחר שיתוק של שנים בקדנציות קודמות של הוועדה, מערכת בתי הדין הרבניים שיוועה לדיינים חדשים. במיוחד בבית הדין הגדול, אשר כל דייניו פרשו לגמלאות והוא התרוקן כליל מדיינים נבחרים. מתדיינים היו מגישים ערעור ולא ניתן היה לדעת מתי יישמע. לצערנו, היו גם מתדיינים שניסו לנצל את המצב הזה".

בית הדין קם לתחייה/ "השירות בוועדה היה עמוס. נפגשתי עם עשרות דיינים וניהלתי איתם שיחות עומק בדיני משפחה. בחרנו עשרות דיינים לבתי הדין האזוריים. הם הכניסו רוח נמרצת ורעננה. הקפדנו שהדיינים יהיו גם מעורים בקהילה, תורמים למדינה, מאירי פנים ובעלי מזג שיפוטי. בנוסף לכך, בחרנו עוד עשרה דיינים מעולים לבית הדין הגדול. למעשה הקמנו לתחייה את בית הדין הגדול, בהרכבו הרחב ביותר אי פעם".

להפיק לקחים/ אחרי הבחירות ללשכה בשנת 2015 נבחרה לתפקיד המשנה ליו"ר הלשכה דאז, אפי נווה. "עבדתי עם אפי. הוא עשה טעויות קשות והצטערתי לשמוע שהסתבך, אבל עורכי דין זוכרים גם את ההישגים שהשיג למענם. ההגינות מחייבת לראות את המכלול ולהפיק את הלקחים".

נורת אזהרה/ "בפרקליטות עובדים קשה, בנאמנות ובמסירות, מאות פרקליטים בכל רחבי הארץ. הציבור נחשף רק למעטים מהם. הירידה באמון הציבור במוסד החשוב הזה חייבת להדליק נורת אזהרה. בפרקליטות צריכים להבין שהתנערות ממחדלים והצגתם כתקלות, וכן חוסר פתיחות לביקורת עניינית, פוגעים באינטרס הציבורי, שאותו הם אמורים לייצג".

חברת המועצה/ משנת 2012 מכהנת כחברת המועצה המקומית אלקנה מטעם סיעת 'אלקנה שלנו'. "אני מכהנת במועצה כבר שבע שנים. זאת הייתה הפעם הראשונה שבה נבחרה סיעה שבראשותה עומדת אישה, אבל זה היה נון-אישיו בשבילי כמועמדת וגם בשביל התושבים. הנהגתי במועצה את מהפיכת השקיפות, ואני שמחה לראות אחרים הולכים בעקבותיי".

אם בית דין/ תפקיד נוסף שכבשה הוא סגנית נשיא בית הדין המשמעתי הארצי. "מדובר בערכאת הערעור על בתי הדין המשמעתיים של ששת מחוזות לשכת עורכי הדין. זו אחריות רבה לעמוד בראש הרכב הדיינים, לשפוט ולגזור דין, במיוחד כשמדובר בעמיתים למקצוע ובעונשים כבדים. אגב, עדיין לא הגענו למסקנה איך אומרים 'אב בית דין' בלשון נקבה".

הלשכה מגיעה להתיישבות/ לפני שמונה שנים הקימה רוזנבלט לראשונה שלוחה של הלשכה בשומרון. "זאת הייתה הפעם הראשונה שבה לשכת עורכי הדין הייתה פעילה בהתיישבות. יצרנו שיתופי פעולה עם המועצה האזורית ועם המוסדות האקדמיים באזור. בימי העיון שערכנו הרצו הרב ישראל מאיר לאו, המשנה לנשיאת העליון בדימוס אליקים רובינשטיין, השר אמיר אוחנה, השרה דאז איילת שקד, היועמ"ש אביחי מנדלבליט ועוד. השירותים מונגשים לעורכי הדין בשומרון ואין צורך לנסוע. בינתיים נולדה לנו אחות קטנה בבנימין".

אשת אקדמיה/ בשנים האחרונות משמשת גם כחברה בחבר הנאמנים של אוניברסיטת אריאל. "זהו מוסד אקדמי מדהים עם מאיץ חלקיקים מצד אחד ויקב מחקרי שמשחזר יינות מלפני אלפי שנים מצד שני. בימים אלה אנו עוסקים באיתור מועמדים לתפקיד יו"ר חבר הנאמנים. הקמת הפקולטה לרפואה היא חלום שקורם עור וגידים לנגד עינינו. חלום שחלם והגשים יגאל כהן-אורגד ז"ל, שנפטר לצערנו לפני כארבעה חודשים וכיהן כנגיד המוסד עד יומו האחרון".

המרצה/ מלבד תפקידיה באוניברסיטת אריאל היא מלמדת ומרצה למשפט בכמה מכללות למשפטים. "זו זכות בשבילי וגם הנאה גדולה ללמד את דור העתיד של המשפטנים. נראה לי שאני לומדת מהם לא פחות מאשר הם לומדים ממני. כעבור שנים אני נוהגת להעניק להם את תעודת ההסמכה כנציגת לשכת עורכי הדין על הבמה בבנייני האומה, וזוהי סגירת מעגל מרגשת להיות איתם בתחילת מסלול ההכשרה וגם בסיומו".

פעילות חברתית/ בתוך כל אלה היא מוצאת זמן להתנדבות בעמותות חסד וסיוע לחולים בבתי חולים. "השבוע השתתפתי בהפקת הצגת חנוכה לילדים שמאושפזים במחלקה האונקולוגית, הכול בהתנדבות ובאמצעות תרומות. הבאנו את ההצגה לאודיטוריום בית החולים שיבא, לטובת הילדים שלא יכולים לצאת מבית החולים. לראות אותם שוכחים לכמה שעות מהכאבים ומהמחלה ואפילו מחייכים – זה נותן תחושת אושר וסיפוק שאי אפשר לתאר".

אם זה לא היה המסלול/ "רופאה. בזמנו חשבתי שלא אוכל לעמוד בפני המראות, כי שמעתי שבמסגרת הלימודים צריך לנתח גופות".

במגרש הביתי

בוקר טוב/ "מתעוררת מוקדם מאוד, בדרך כלל לפני השעון המעורר, תפילה, התארגנות זריזה ומשתדלת לצאת לפני הפקקים".

שבת שלום/ "תענוג. תפילות, שירי שבת, דברי תורה, המון מאכלים טעימים, זמן למשפחה וחברים, מנוחה, שקט ושלווה. 25 שעות קסומות בלי עבודה ובלי פלאפון, ואני לא ממהרת להדליק אותו לאחר צאת השבת. מעין עולם הבא".

פלייליסט/ "אוהבת מאוד מוזיקה מכל מיני סגנונות. ברדיו אוהבת לשמוע את המוזיקה שמתנגנת בימי שישי כשאני בדרך חזרה מהעבודה, ואת התוכנית ארבע אחר הצהריים בגל"צ. במוזיקה הישראלית אוהבת את יונתן רזאל, יובל דיין, ישי ריבו, חנן בן ארי, הגבעטרון, שם טוב לוי, להקות אינדי ועוד הרבה. נהנית לשמוע גם פודקסטים בתחום המשפט וההיסטוריה".

משאלה/ "להקים בית ולבנות משפחה".

דמויות מופת/ "ההורים שלי, שלום ויהודית רוזנבלט. טובי לב במובן הטהור ביותר, נותנים באהבה ועוזרים לזולת 24/7. חושבים תמיד על טובת האחרים לפני שחושבים על עצמם. אנשים ישרים, ענווים וצנועים. לא יגידו לעולם מילה שאינה אמת, או רכילות או מילה רעה. זכיתי. אני אוהבת אותם עד אין קץ".

מפחיד אותי/ "במישור האישי, שיקרה חלילה משהו רע למי מיקיריי. במישור הלאומי - הקיטוב, הפילוג והניכור שמועצמים בכל מערכת בחירות. חובה עלינו להדגיש את המאחד, לראות מעלת חברינו ולא חסרונם".

כשאהיה גדולה/ "אוציא לאור את הספרים שאני כותבת, ומעבר לזה - השמיים הם הגבול".

לתגובות: shilofr@gmail.com