נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה: חסינות - הפיכת הכנסת לעיר מקלט

יוחנן פלסנר טוען כי מתן החסינות לראש הממשלה תהווה דחייה ללא הגבלת זמן של ההליך הפלילי נגדו.

ערוץ 7 , ד' בטבת תש"פ

יוחנן פלסנר
יוחנן פלסנר
צילום: יח"צ

נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה, יוחנן פלסנר, הגיב הערב (רביעי) לבקשת החסינות של ראש המשמלה בנימין נתניהו.

"היות ואין בישראל הגבלת כהונה לחברי כנסת ואף לא לראש הממשלה, מתן חסינות לראש הממשלה פירושה דחייה ללא הגבלת זמן של ההליך הפלילי כנגדו, וכתוצאה מכך פגיעה ממשית וקשה בעיקרון השוויון בפני החוק. המשך כהונה בתפקיד ציבורי כה בכיר של נאשם החשוד בעבירות חמורות, יפגע פגיעה קשה באמון הציבור בשלטון", טוען פסנר.

לדבריו, "קשה יהיה לתאר כי המערכות עליהן מופקד ראש הממשלה, יקבלו גיבוי לעבודתן המקצועית ביום, ובלילה התקפות והשמצות שמטרתן לקעקע את ההאשמות בהן הוא מואשם. מכיוון שנבחרי ציבור נוספים המואשמים בפלילים צפויים לפעול בהתאם ולדרוש חסינות גם לעצמם, מתעורר חשש כבד שהכנסת תהפוך בפועל לעיר מקלט לחשודים הנמלטים מאימת הדין".

פלסנר הוסיף כי "בשלב זה קשה להעריך על מה מתבססת בקשת ראש הממשלה לחסינות. הרי אין קשר מובהק בין האישומים בהם מואשם נתניהו, לבין האחריות הכרוכה במימוש תפקידו הציבורי. על פי המתואר בכתב האישום, מדובר לרוב במעשים שנועדו להשגת טובות הנאה אישיות או במעשים החורגים בבירור מההתנהגות המצופה משליח ציבור. ככל שיטען כי מדובר ברדיפה, טענה המתקבלת באהדה בקרב ציבור גדול, הרי שעד כה לא הוצגה שום ראייה של ממש התומכת בטענה לפיה רשויות התביעה – מהמשטרה דרך הפרקליטות ועד ליועץ המשפטי לממשלה - גיבשו מזימה לרדוף את ראש הממשלה".

במכון הישראלי לדמוקרטיה טוענים כי בעולם כבר מזמן הבינו שיש להגביל משמעותית את עניין החסינות של נבחרי ציבור, כאשר המגמה הבולטת באירופה היא צמצום היקף החסינות, ולא הרחבתה.

"כך למשל, בצרפת ובאיטליה בוטלה בשנות ה-90 החסינות האוטומטית מפני העמדה לדין, והיא כוללת בעיקר חסינות מפני מעצר ומאסר. גם ארגונים בינלאומיים, דוגמת האיחוד האירופי, מדגישים שהחסינות חשובה במיוחד במדינות שבהן יש סכנה ממשית לרדיפת פוליטית של האופוזיציה", אמרו במכון.