הרב שמואל אליהו:
שילוב נשים בטנק ידיר את הדתיים מהשריון

רב העיר צפת אמר כי הרמטכ''ל כוכבי "מאוזן יותר" מקודמו איזנקוט, והביע תקווה שתתקבל החלטה למנוע מנשים לשרת כלוחמות טנקים.

ערוץ 7 , ה' בטבת תש"פ

טנקים
טנקים
צילום: istock

רב העיר צפת, הרב שמואל אליהו, הזהיר היום (רביעי) מכניעה של צה''ל לארגוני הנשים בכל הנוגע לגיוס נשים לתפקידי לוחמה בשריון.

בתגובה לעתירה לבג''ץ שהגישו מפקדות הטנק הראשונות הדורשות לשלב נשים בשריון, אמר הרב אליהו לגלי צה"ל כי "שילוב טנקיסטיות בחיל השיריון ידיר את כל הדתיים ממנו".

לדבריו, גם ללא ההשפעה הדתית של המהלך, יש מניעה מבצעית לקדם נשים לצריח. כשנשאל אם יקרא לתומכיו לא להתגייס אם הרמטכ"ל יענה לבקשת העותרות ענה הרב אליהו "ברור", אך אז הסתייג. "במקום לקרוא להם לא להתגייס, אקרא לכוכבי להפסיק להדיר דתיים מהצבא. במדינה שלנו יש חופש דת".

״כל הרבנים יגידו לתלמידים שלהם וכבר אומרים, אנחנו לא נשרת בטנק מעורב של חיילים וחיילות. לא נסרב פקודה. אנחנו אומרים לכוכבי תקבל החלטה מושכלת. ברוך ה' כוכבי יותר מאוזן מאיזנקוט״, טען הרב אליהו.

מוקדם יותר היום דווח בגל''צ כי אסנת לוי ונגה שינה, מפקדות הטנק הראשונות בתולדות צה״ל, שהוכשרו במסגרת הפיילוט לשילוב נשים בשריון, ואפיק שמע, אחד הקצינים שליווה את הכשרתן, עתרו הבוקר (חמישי) לבג"ץ עתירה נגד שר הביטחון נפתלי בנט והרמטכ״ל אביב כוכבי.

בעתירה דרשו לוי, שינה ושמע מהשופטים להורות לשר הביטחון ולרמטכ״ל לגייס נשים לשריון.

נציין כי מדובר בעתירה שניה במספר בנושא זה, לאחר שבחודש ספטמבר האחרון עתרו הצעירות אור אברמסון ומעיין הלברשטאט לבג"ץ בדרישה לאפשר להן להתמיין לתפקידי לחימה בחיל השריון.

כזכור, לאחר הפיילוט בו הוכשרו מספר טנקיסטיות לשירות כלוחמות בטנקים, החליט הרמטכ״ל כוכבי, שלא לגייס נשים לשריון. טענת הצבא הייתה, שבשלב זה שילוב נשים בשריון דורש הקצאת משאבים רבים, שהצבא לא יכול להשקיע.

בראיון לתכניתה של אילנה דיין‬ בגלי צה''ל אמרה אסנת לוי, "אני הרמתי פגזים, וגם חברות שלי הרימו פגזים, והיינו טובות ואפילו טובות יותר מהגברים, באמת ללא כל צל של ספק".

בימים הקרובים צפוי הרמטכ״ל כוכבי להכריע בעקבות עתירתן של שתי המלש״ביות, האם לאפשר גיוס נשים לחיל ולהגיב באופן רשמי לבג״ץ. בתחילת חודש פברואר יתקיים הדיון הראשון בעתירה זו בבג״ץ.

מדובר צה״ל נמסר: "טרם התקבלה החלטה בעניין שילובן או אי שילובן בעתיד של לוחמות טנקים במשימת הגנת הגבולות, נושא זה יוכרע בהמשך."