איגוד ישיבות ההסדר:
"החלטה דרמטית שתפגע קשות בעולם התורה"

ראשי איגוד הישיבות פנו לרה"מ נתניהו בעקבות הקיצוץ הצפוי בתקציב הישיבות: "עומדים בפני משבר חמור עם השלכות קשות על עם ישראל".

ערוץ 7 , ה' בטבת תש"פ

לימוד תורה בישיבת הסדר
לימוד תורה בישיבת הסדר
צילום: איגוד ישיבות ההסדר

ראשי איגודי איגוד ישיבות ההסדר, איגוד הישיבות הגבוהות הציוניות ואיגוד מנהלי הישיבות והמוסדות התורניים שלחו מכתב התראה משותף לראש הממשלה בנימין נתניהו, כי הקיצוץ הצפוי בתקציב הישיבות מעמיד בסכנת קריסה את עולם התורה כולו, החרדי והדתי-לאומי.

"כידוע, בשל המצב הנתון בו אין תקציב למדינה ולפי הנחיית החשב הכללי נאמר לנו כי סך התמיכות שישולמו לאברכי ותלמידי הישיבות יקוצץ בלמעלה מ-300 מיליון שקל. המדובר בקיצוץ של רבע מהתשלום השוטף למוסדות, שיעמיד את גובה התמיכה לתלמיד על 300 ש"ח לחודש בלבד", כתבו ראשי איגוד הישיבות.

עוד מודגש במכתב כי "לימוד התורה הוא ערך יסוד בעם היהודי ובמדינת ישראל. תנאי יסודי לקיומו של העם היהודי, ובנפשו. אנו מאמינים כי 'תורה מגנא ומצלא', לימוד התורה מגן על העם כולו בארץ ומחוצה לה". עוד מדגישים ראשי האיגודים כי "בימים האחרונים נודע לנו כי באוצר מתוכנן קיצוץ נוסף של 430 מיליון שקלים, קיצוץ מצטבר של מעל 35%. תקציב זהה לאותו קו אדום של 'ממשלת גזרות לפיד' בשנת 2015".

עוד מודגש במכתב כי "לימוד התורה הוא ערך יסוד בעם היהודי ובמדינת ישראל. תנאי יסודי לקיומו של העם היהודי, ובנפשו. אנו מאמינים כי 'תורה מגנא ומצלא', לימוד התורה מגן על העם כולו בארץ ומחוצה לה".

לדברי ראש איגוד הישיבות הגבוהות הציוניות משה גוטמן: "התורה אינה ענין לספסרות של תקציבאים. זהו נכס תרבות לאומי של עם ישראל לדורותיו, שמשפיע ישירות על החוסן של החברה ומדינת ישראל. התמיכה בישיבות היא חובה וזכות למדינה, ולא סרח עודף שניתן לחתוך ממנו. מה גם שזהו קיצוץ שאין שום ענף במשק שקוצץ במשהו שאפילו דומה לזה".

ראש מטה איגוד ישיבות ההסדר אורי פינסקי הוסיף כי "בכוחה של החלטה זו לפגוע קשות בעולם התורה בישראל. עלות החזקת תלמיד בפועל הינה פי ארבע, ומתבססת על שכר לימוד גבוה ותרומות העומדים על למעלה ממחצית התקציב. תמיכת המדינה בעולם הישיבות היא חובה מוסרית עמוקה שאסור שתפגע בתרגילים תקציביים. אנו פונים לראש הממשלה ולכל מי שבידו לסייע באופן מידי בכדי למנוע משבר חמור זה שהשלכותיו קשות כלפי עם ישראל, ולחזק ולבצר את עולם התורה בישראל".