ההצעה של מקורבי סמוטריץ' לבנט ושקד

אנשיו של יו"ר האיחוד הלאומי הציעו לראשי הימין החדש: שריינו את סמוטריץ' וכמעט כל מרכז הבית היהודי יערוק אליכם.

ערוץ 7 , ו' בטבת תש"פ

בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'
צילום: Hadas Parush/Flash90

אנשיו של שר התחבורה ויו"ר האיחוד הלאומי בצלאל סמוטריץ' הציעו לראשי הימין החדש, נפתלי בנט ואיילת שקד, לשריין את סמוטריץ' במפלגתם ובתמורה תתבצע עריקה המונית של כמעט כל מרכז הבית היהודי אליהם.

על אף שסמוטריץ' כלל אינו משתייך לבית היהודי, ב"ידיעות אחרונות" דווח כי רוב הפעילים המרכזיים בבית היהודי מעדיפים אותו על פני היו"ר הנוכחי הרב רפי פרץ.

לפני כשבועיים עשו הרב פרץ מהבית היהודי ואיתמר בן גביר מעוצמה יהודית תרגיל לסמוטריץ' וחתמו ביניהם על ריצה משותפת. עד כה מסרב סמוטריץ' לשתף פעולה עם המיזוג בטענה שהרשימה הזו לא תעבור את אחוז החסימה. סמוטריץ' דורש לערוך פריימריז פתוחים לרשימה או סקר ענק על מנת לזכות באמון הציבור.

אמש (חמישי) פורסמו סקרי מנדטים בשלושת ערוצי הטלוויזיה, שהציגו תמונה עגומה באשר לרשימת הציונות הדתית בכנסת הבאה.

בסקר חדשות 13 רשימת איחוד מפלגות הימין לא עוברת את אחוז החסימה, וגם בסקר ''כאן חדשות'' איחוד מפלגות הימין ועוצמה יהודית לא עוברות את אחוז החסימה. בסקר חדשות 12 יש ארבעה מנדטים בלבד לאיחוד המפלגות הימין, אך רק אם יכלול את הבית היהודי, עוצמה יהודית והאיחוד הלאומי.

ביממה האחרונה גובר הלחץ המופעל על יו"ר הבית היהודי פרץ להסכים לעריכת פריימריז שיקבעו את רשימת הציונות הדתית לכנסת, בתקווה שמהלך כזה יחדש את האמון של המצביעים במפלגה הדתית.

לפי שעה מסרב הרב פרץ להסכים בטענה שהזמן הקצר שנותר עד לסגירת הרשימות לא מאפשר קיום פריימריז. פעילים ששוחחו עם ערוץ 7 טענו כי ההתנגדות של הרב פרץ נובעת מחשש שהוא עצמו לא יצליח להתברג בצמרת הרשימה הדתית לאור מצבו הקשה בדעת הקהל.

גם מנכ''ל הבית היהודי ניר אורבך מתנגד לפריימריז, וטען בשיחה עם ערוץ 7 כי ''כל מיני רעיונות כמו איחוד מרכזים ופריימריז פתוחים הם מאוד נחמדים ונשמעים טוב אבל בסופו של דבר אנחנו נמצאים בשעת חירום של המדינה ושל המפלגות. אנחנו מתנהלים כמו בשעת חירום".