נשיא פולין יחרים את טקס יום השואה?

נשיא פולין שהוזמן לטקס יום השואה הבינ"ל בישראל הודיע כי יגיע רק אם יובטח לו לנאום לפני או אחרי פוטין, אחרת ידחה את ההזמנה.

ניסן צור , ח' בטבת תש"פ

אנדז'יי דודא
אנדז'יי דודא
צילום: רויטרס

בדרך לתקרית דיפלומטית נוספת בין ישראל ופולין? נשיא פולין, אנדז'יי דודא, הוזמן על ידי מדינת ישראל להשתתף בטקס לציון 75 שנים לשחרור מחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו.

אולם, דוברו של דודא הודיע כי הנשיא הפולני יגיע לישראל ויקח חלק בטקס רק במידה ויקבל התחייבות מוקדמת כי יתאפשר לו לנאום מיד לאחר או לפני נאומו של נשיא רוסיה פוטין, שאמור גם הוא לשאת נאום באירוע.

בשבועות האחרונים קיימת מתיחות קשה בין פולין ורוסיה, לאחר שהנשיא פוטין האשים את פולין כי היא אחראית לפריצת מלחמת העולם השנייה, ואף הטיח מילים קשות בשגריר פולין לגרמניה הנאצית וכינה אותו "חזיר אנטישמי".

על פי דוברו של נשיא פולין, "התנאי שלנו להיות נוכח בטקס כזה הוא שלנשיא הרפובליקה של פולין המייצג את כבודה של המדינה הפולנית, תהיה את האפשרות לשאת נאום. אם תהיה לו האפשרות לנאום לפני או אחרי נאומו של הנשיא פוטין, כמובן שהוא יהיה נוכח, אבל מצב בו נשיא הרפובליקה של פולין ישב ויקשיב לדבריו השקריים של הנשיא פוטין, מבלי שתהיה לא אפשרות להשיב, הוא לא טוב מבחינתנו".

הטקס לציון 75 שנים לשחרור מחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו יתקיים בתאריכים 22-23 בינואר בירושלים ומאורגן על ידי "יד ושם".

לטקס הוזמנו עשרות מנהיגים מרחבי העולם, בהם נשיאי רוסיה, פולין, גרמניה, צרפת, איטליה, אוסטריה ועוד.