סערת החסינות
חוות דעת יועמ"ש הכנסת - "החלטה ראויה" או "בושה וחרפה"?

בשמאל מברכים על חוות הדעת של יועמ"ש הכנסת שקבע שניתן לדון בחסינות נתניהו כעת. בליכוד תוקפים את ההחלטה בחריפות רבה.

ערוץ 7 , ח' בטבת תש"פ

תצביע? מליאת הכנסת
תצביע? מליאת הכנסת
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

חוות הדעת של יועמ"ש הכנסת לפיה אין מניעה להקים ועדת כנסת ולדון כבר כעת בבקשת ראש הממשלה נתניהו לשמור על חסינותו מעוררת כצפוי סערה במערכת הפוליטית.

ח"כ אלון שוסטר ממפלגת כחול לבן בירך על חוות הדעת של עו"ד אייל ינון, וקרא להקים ועדת כנסת באופן מיידי לצורך דיון בחסינות.

"ההחלטה שהתקבלה היום בעניין החסינות היא ההחלטה הראויה. לא ייתכן שהנאשם בשחיתות נתניהו ינצל באופן ציני את מוסד החסינות - ביד אחת מבקש חסינות מהכנסת הנוכחית, וביד השנייה פועל על מנת שהכנסת הנוכחית לא תדון בה", טען שוסטר.

לדבריו, "אי אפשר לאחוז במקל משני קצותיו. כעת נדרשת הקמה של ועדת הכנסת באופן מיידי על מנת לדון ולהכריע האם ראוי שכנסת ישראל תתן חסינות מהעמדה לדין לנאשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים".

ח”כ רויטל סויד הצטרפה לשוסטר וקראה בשם העבודה-גשר לח"כ אבי ניסנקורן לכנס כבר מחר את הוועדה המסדרת בראשה הוא עומד, ולהקים את ועדת הכנסת כדי לקיים דיון על חסינות נתניהו כמתחייב בחוק.

"משהוברר שגם העמדה המשפטית היא שיש לדון 'בהקדם האפשרי' בבקשת החסינות, אני קוראת לח"כ אבי ניסנקורן לכנס כבר מחר בבוקר את הוועדה המסדרת כדי לדון בהקמת ועדת כנסת קבועה, שתדון בבקשה של נתניהו. לאור עמדת היועץ המשפטי לכנסת ובכלל, מצופה עתה מיו"ר הכנסת יולי אדלשטיין שלא לנקוט בשום מהלך פוליטי שיסכל את הקמת הןועדה, ועל הדרך יפגע קשות בממלכתיות תפקידו של היו"ר", מסרה.

ח"כ מיקי זוהר מהליכוד תקף מנגד את עו"ד ינון במילים חריפות ביותר בעקבות חוות הדעת, וטען שקיום הדיון כעת יהיה "אבסורד ענק".

"החלטת היועמ"ש של הכנסת היא לא פחות מהזויה", טען זוהר, "החלטתו לאפשר לכנסת להיות כלי משחק פוליטי בידי השמאל בפגרת בחירות זה אבסורד ענק".

לדבריו, "ברור לכולם שאותו יועמ"ש לא היה מאפשר לליכוד לקדם את חוק להעלאת קצבאות הקשישים והנכים בתקופת בחירות בדיוק כפי שהתנגד לחוק המצלמות כדי למנוע שימוש בכנסת לצרכים פוליטיים בתקופת פגרת בחירות. זו פשוט בושה וחרפה לכנסת וליועמ"ש הכנסת, שתיזכר לנצח".

שר התקשורת דודי אמסלם הוסיף, "משום מה, רק כדי לפגוע בנתניהו, מוכנים לשבור את כל נוהגי הכנסת ולהפוך את ועדת ההסכמות, שהיא הוועדה שקובעת את הכללים וההתנהלות בכנסת בתקופת מעבר- למרמס ולצחוק".

"עצוב שהמטרה מקדשת את כל האמצעים - וכדי להפיל את נתניהו, אנשי השמאל מוכנים גם לרמוס את הכללים ולשרוף את המועדון", תקף.