זהירות: האפליקציות חושפות אתכם

מומחה לאבטחת מידע ממליץ שלא להפסיק להוריד אפליקציות אך להיות מודעים לכך שהן אוספות עלינו מידע רב ולכן להתנהג בהתאם.

ניצן קידר , ח' בטבת תש"פ

סייבר
סייבר
istock

משרד ההגנה האמריקני אסר על חיילי הצבא בארה"ב להשתמש באפליקציית טיק-טוק, הנחשבת לאחת הפופולריות ביותר בעולם עם למעלה מ-900 מיליון משתמשים.

דוריה גלעם, ראש צוות תקיפה ומומחה לאבטחת מידע ב-2BSecure, חברת אבטחת המידע והסייבר של מטריקס אומר לערוץ 7 שמדובר בצעד מנע חשוב.

"לדעתי, ההחלטה היתה מצד הזהירות. סוג של לשים כיפת ברזל עבור המודיעין שלהם והחיילים שלהם. מעבר לכך, מדובר באפליקציה של שיתוף סרטונים ותמונות וכל המידע שלה נשמר איפשהו. החברה עצמה יושבת בסין ועלו טענות שלא יודעים בדיוק היכן השרתים שלהם ולהיכן מגיע המידע.

''בסין יש חוק לפיו כל חברה שמתבקשת חייבת להעביר את מאגר המידע שלה לידי הממשלה. צבא ארה"ב שמכיר את החוק הזה, לא רוצה לראות פרסומים של חיילים או מיקומים שנשמרו במאגר מגיעים לידי הסינים. זה סוג של הגנת מנע", מסבר גלעם.

לדבריו, "ברור שהמטרה הראשונה היתה למנוע את החשיפה של המידע האנושי. אם עכשיו החיילים נמצאים בבסיס כלשהו ובתוך התמונה יש חותמת של מיקום, אז יש כאן שתי סכנות: אחת שהמיקום והשיוך של אנשים למקומות ייחשף וזה לא רצוי לממשל האמריקני. הדבר השני הוא עצם שיתוף הסרטונים. יש כאן שילוב בין פן ההגנה לפן שמירת הפרטיות של החיילים".

גלעם מסביר שאסור להיות שאננים או תמימים מול האפליקציות המודרניות. "קראתי כמה סיפורים לאחרונה, גם בארץ וגם בחו"ל על אנשים שהורידו את האפליקציה ולא העלו את הסרטונים שצילמו לרשת. מישהי שצילמה ולא העלתה גילתה את הסרטון שלה באתר. דבר הוביל לדבר והיא נמצאת בתביעה מולם. כמו בכל רשת חברתית ושיתוף יש כאן בעיה של שימוש בצנעת הפרט, אנחנו לא יודעים מה קורה עם המידע הזה אחר כך".

"לא צריך להתנזר מאפליקציות כאלה אבל צריך להשתמש בהן בחוכמה. לא לחשוב שהסרטונים או המידע מגיע רק לחברים שלנו אלא להבין שזה יכול להגיע לכל מקום. אנחנו חיים בעולם של איסוף מידע. כל מכשיר של אנדרואיד או אייפון אוספים מידע והכל חשוף. האקרים רוכבים על האפליקציות האלה בשביל להוציא מידע".


הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il