"אנחנו לא מפחדים": עצרת בירושלים להזדהות עם יהודי התפוצות

מאות השתתפו בעצרת סולידריות בירושלים שנערכה במקביל לצעדת המחאה נגד האנטישמיות והשנאה שהתקיימה בניו יורק.

חזקי ברוך , ח' בטבת תש"פ

No Hate. No Fear
No Hate. No Fear
צילום: באדיבות הסוכנות היהודית

ברחבת המוסדות הלאומיים בירושלים נערך הערב (ראשון) מפגן הזדהות עם יהדות התפוצות ועם הצועדים במצעד המחאה בניו יורק בעקבות גל האנטישמיות הגואה.

האירוע בירושלים התקיים ביוזמת הסוכנות היהודית, ההסתדרות הציונית העולמית והליגה נגד השמצה, ונועד לשלוח מסר של תמיכה מישראל ביהדות התפוצות על רקע הזינוק החד באירועי האנטישמיות בעולם ובעקבות התקריות האנטישמיות הקשות האחרונות במונסי, ברוקלין וניו ג'רזי.

מפגן הסולידריות מישראל נערך במקביל לצעדת הענק בהשתתפות אלפים, יהודים ולא יהודים, שנערכת היום בברוקלין ביוזמת הפדרציה היהודית של ניו יורק (UJA), תחת הכותרת No Hate No Fear, בעקבות אירועי האנטישמיות החמורים נגד יהודים בעיר ניו יורק בעת האחרונה.

מאות שליחות ושליחים של הסוכנות היהודית המשרתים ברחבי צפון אמריקה, כמו גם משלחת מיוחדת של הליגה נגד השמצה, הצטרפו למצעד בגשר בברוקלין כדי לצעוד יחדיו עם נציגי הקהילה בניו יורק ותומכיה במסר של תמיכה וסולידריות.בירושלים נשאו דברים יו"ר הסוכנות היהודית יצחק (בוז'י) הרצוג, סגן ומ"מ יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית יעקב חגואל, מנכ"לית הליגה נגד השמצה בישראל קרול נוריאל, מנכ"לית הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה בישראל (JFNA) בקי כספי, מנכ"ל המשרד הישראלי של הפדרציה היהודית של ניו יורק (UJA) אורי לוונטר-רוברטס וסמנכ״ל משרד התפוצות חגי אליצור.

יצחק הרצוג אמר כי "אלפים צועדים בניו יורק, יהודים ולא יהודים, מתוך תחושה עמוקה של אחריות וסלידה עמוקה מהתופעה הנוראה שמרימה ראש בתקופה האחרונה - שנאת יהודים בארה"ב. יהודים אינם בטוחים עוד ברחובות ארה"ב כפי שהיו בטוחים מזה מאות בשנים. אנחנו כאן כדי להזדהות איתם ולחזור על האימרה והסיסמא - No Hate. No Fear".

יעקב חגואל, סגן ומ"מ יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית: ‏״בימי משבר, ‏הורגלנו ‏במדינת ישראל לקבל באהבה את ‏תמיכתה הבלתי מסוייגת של יהדות התפוצות. היום, מבירתו של העם היהודי, אנחנו עומדים כאן בסולידריות כעם אחד בלב אחד עם יהדות התפוצות ואומרים ביחד: אנחנו לא מפחדים! אנחנו כאן בכדי לעורר את העולם! אנחנו כאן, במקביל לעצרת שמתקיימת בשעות אלו בארצות הברית כדי להגיד די לאנטישמיות, די לשנאה, די לפחד. כוחנו באחדותנו - אנחנו עומדים בהזדהות עם יהדות התפוצות ובקול צלול ואחיד - קוראים די לאנטישמיות! נרים את הראש בגאווה יהודית! השנאה נעצרת כאן! hate stops here".

קרול נוריאל, מנכ״לית הליגה נגד השמצה בישראל: ״בעצרת היום אנחנו מבקשים להביע מסר של הזדהות עם הקהילה היהודית באזור ניו יורק לנוכח גל פשעי השנאה האנטישמיים נגדם שהתגברו מאוד בעת האחרונה. ישנו דפוס מטריד שלא ניתן להתעלם ממנו - תקיפת אלה שיש להם חזות יהודית אולם בל נטעה, המתקפה היא נגד הקהילה היהודית כולה. היום אנו אומרים לאחינו ואחיותינו: אנחנו איתכם, גאים ומאוחדים במאבקנו החשוב בשנאה ובאנטישמיות״.בקי כספי, מנכ"לית הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה בישראל: "התקריות האנטישמיות הגיעו לשיאים חדשים ואנו רואים מקרי תקיפה רבים נגד קהילות יהודיות בשנתיים האחרונות. אנחנו חייבים לפעול ביתר שאת על מנת לענות לצרכים המשתנים של הקהילות היהודיות, וכך נעשה".

אורי לוונטר-רוברטס, מנכ"ל המשרד הישראלי של הפדרציה היהודית של ניו יורק (UJA): ״יהודי ניו יורק צעדו בהמוניהם בעבר כדי לאפשר ליהדות ברה״מ לצאת מבעד למסך הברזל אחרי שנים של סירוב, ומדי שנה הם צועדים באלפיהם בשדרה החמישית כדי להביע תמיכה במדינת ישראל. האנטישמיות שמרימה את ראשה בניו יורק גרמה להם, בפעם הראשונה, לצעוד למען עצמם - וכנציג קהילת ניו יורק אני שמח לראות שברגע הזה גם אנחנו בישראל מתייצבים בצורה ברורה לצדם בשעה הלא פשוטה הזו״.

חגי אליצור, סמנכ"ל משרד התפוצות: "העצרת היום היא ביטוי נוסף לשותפות ולקשר העמוק הקיים בין אזרחי ישראל ומדינת ישראל לכל יהודי בעולם. אנו רוצים לומר לאחינו ואחיותנו שאנחנו בכל מקום תמיד איתם".