כך נכבוש את הש"ס

לרגל תחילת מחזור ה-14 ללימוד הש"ס במסגרת הדף היומי, מספרים לומדים וותיקים כיצד מתמידים במשך 7 שנים עד לסיום הגדול

חיים לב , ט' בטבת תש"פ

גמרא
גמרא
צילום: istock

אלפי לומדים ברחבי העולם היהודי החלו אתמול את מחזור ה-14 ללימוד הש"ס במסגרת הדף היומי ולמדו את דף ב' במסכת 'ברכות'.

כדי לנסות ולהבין את סוד הדף הקשבנו לכמה מהלומדים שהעניקו כמה טיפים למתחילים, שיתפו אותנו בקסם הגלום בין הדפים, ובעיקר הסבירו לנו כיצד מתמידים במשך 7 שנים עד לסיום הגדול.

"הדף היומי הוא אתגר יומיומי עבורי", מספר בעל עסק במרכז המשתתף באחד השיעורים באיזור. "בשביל להשתתף בשיעור אני נדרש לא אחת לאלתר עובדים וכדי שלא לפגוע בעסק. אבל אני לא מוותר. בשבילי – זה הדבר הכי חזק שמחבר אותי לרוחניות. וב"ה אני רואה ברכה בעמלי".

איך מצליחים להיות כל כך עקביים? "קודם כל תפילה. אנחנו כל יום מתפללים 'ותן בליבנו בינה להבין ולהשכיל, לשמוע, ללמוד וללמד ...והאר עינינו בתורתך וכו'.. בלי תפילה שום דבר לא יכול להצליח. גם תפילת ההורים על ילדיהם וגם תפילתו של כל אחד על עצמו.

"מלבד זאת צריך להתרגל לסכם באופן מיידי כל מה שלומדים. מיד אחרי שקמים מהגמרא, מהשו"ע, או מכל ספר אחר - לסכם, מה למדתי עכשיו, מה היו השאלות מה הן התשובות, איך התשובות עונות על השאלות הללו, מתי אביי יודה לרבא, באיזה מצב רבא יודה לאביי ובאילו מקרים יכול הלימוד של היום להגיע לכדי נפק"מ הלכה למעשה.

"ידוע שהחזון איש זצ"ל היה לומד בדרך זו, ואחרי שמתרגלים לסיכומים האלו אפשר לסכם בדקות בודדות סדר של שלוש וארבע שעות לימוד. אפשר לעשות את זה אפילו תוך כדי הליכה או נסיעה, וכל שמתרגלים יותר לסכןם כך את הנלמד, מפיקים מזה תועלת גדולה יותר.

"חשוב שהסיכום הזה יהיה גם באופן של 'השמע לאוזנך', ואם מתביישים שאנשים ברחוב יראו שאתה מדבר לעצמך, אפשר לשים אוזניה ולעשות את עצמך כאילו אתה מדבר בטלפון...

ויש כמובן את פונקציית השינון - לאלה שיש להם מעט יותר זמן. כדי להשתלב בתוכניות שינון לימוד הש"ס, הוקמו ארגונים כמו 'דרשו', 'מפעל הש"ס ועוד המאגדים תחתיהם לומדים רבים המעוניינים לעגן את תלמודם באמצעות שינון.

יש המעדיפים לשנן את תלמודם על פי תוכנית הלימוד של 'חברת ש"ס' בלייקווד. כיצד זה עובד? "לומדים מדי יום את הדף של אותו היום ואת הדף של אתמול. אחרי שבוע עורכים חזרה נוספת, ועוד אחת כעבור חודש. החזרה החמישית היא כעבור שלושה חודשים, והשישית כעבור שנה. לאחר מכן חוזרים שוב על הדפים מדי שנה", מספר אחד הלומדים בשיטה המוצעת.

"מי שמקפיד על כך ולא נותן לעצמו לצבור 'חובות', יכול להצליח מאוד. כך נוצר סדר שבו אתה לומד מדי יום ששה דפים, הדף של היום, של אתמול, של לפני שבוע, של לפני חודש וכו'.

ויש גם 'כוללים' מיוחדים ששמו להם למטרה להצמיח 'יהודי ש"ס' או ביידיש: 'ש"ס אידן'. בקריה החרדית בבית שמש, שוכן לו כולל כזה בו יושבים אברכים שכל אחד ואחד מהם יודע את הש"ס כולו.

מי שהגה את הרעיון של הקמת הכולל, הוא רבי אברהם הלוי אייזען מבארא פארק שבניו יורק. מזה כמה שנים מחזיק הרב אייזען את הכולל באמצעות כספים שהוא מזרים להחזקת הכולל הייחודי הזה.

"למעשה הכולל לא הוקם עבור 'ש"ס אידן' אלא המטרה היתה לייצר בכולל 'ש"ס אידן'", סיפר לאחרונה הרב אייזען.

"כוונתי היא שהאברכים שנכנסו לכולל ברובם לא ידעו את כל הש"ס, חלקם ידעו כמה מסכתות וחלקם יותר, אבל רובם ככולם לא היו ש"ס אידן בפועל. הרעיון שבהקמת הכולל גורס שכל אברך תלמיד חכם ובן עליה, הוא ש"ס איד בפוטנציאל, אלא שסדרי הלימוד בכוללים ובישיבות לא מאפשרים לו לממש את הפוטנציאל שלו. הכולל הזה הוקם רק כדי לאפשר לאברכים החשובים לממש את היכולות שלהם, והתוצאות מדברות בעד עצמן".

"בנינו תוכנית שמחלקת את כל הש"ס לשלושה חלקים" אומר הרב אייזען, "ואנחנו מסיימים את שלושתם מידי שנה כשהלימוד מתבצע בצורה כזאת: שליש נלמד בעיון נמרץ, עם ראשונים ואחרונים ולימוד בסגנון ישיבתי קלאסי. כמובן שהעיון משתבח מאוד כשיש בקיאות רחבה כל כך".