התיק נסגר, ההורים יוצאים למאבק

הורי הנער החרדי שהוכה על ידי שוטר לא מוכנים להשלים את סגירת התיק בעניין בנם. "אנחנו נלחמים למען כל אותם צעירים מיוחדים".

מיכל לוי , ט' בטבת תש"פ

אלימות. אילוסטרציה
אלימות. אילוסטרציה
צילום: איסטוק

הוריו של הנער החרדי הבעל המוגבלות, שהוכה על ידי שוטרים, אינם משלימים עם החלטת מח"ש לסגור את התיק נגד השוטרים המכים.

כעת הם פותחים בקמפיין מימון המונים במטרה לגייס כסף שיסייע להפוך את החלטת מח"ש ולתבוע את המשטרה בגין הנזקים שנגרמו לבנם.

כזכור, בל"ג בעומר האחרון יצא הנער, צעיר בעל צרכים מיוחדים, לבצע סידורים בירושלים. בדרכו נתקל בהתקהלות גדולה ומתוך סקרנות ניגש למקום. ההתקהלות הובילה לעימותים בין תושבי המקום למשטרה במהלכם החלו השוטרים להכות את הנער.

בעקבות האירוע הקשה נאלץ הנער לעזוב את המסגרת בה שהה וסיפקה לו עבודה ושגרה ומאז אינו מוצא תעסוקה, מסתגר בביתו וסובל מחרדות קשות.

בשבוע שעבר הודיעה המחלקה לחקירות שוטרים כי סגרה את התיק נגד השוטרים שהיו מעורבים בהכאת הנער בל"ג בעומר האחרון.

בהודעת מח"ש נמסר כי המחלקה הגיעה למסקנה "כי אין די ראיות בנוגע לטענות בדבר שימוש עודף בכוח לצורך המעצר".

עוד נמסר כי "לאחר חקירת התיק במח"ש, לרבות חקירת השוטרים המעורבים ובחינת חומר הראיות, החליטה מח"ש להעביר את התיק לבחינת מחלקת משמעת במשטרה, לצורך הפקת לקחים בכל הנוגע לטיפול המשטרה במפגש עם אנשים עם צרכים מיוחדים".

סגן שר החינוך הרב מאיר פרוש הגיב להחלטה בזעם ואמר כי "מי שראה את התיעוד המזוויע של שוטרים מכים באלימות עד זוב דם את יענקי על לא עוול בכפו. חיכה בסבלנות לחקירת מח"ש והאכזבה היא גדולה מאוד". עוד הודיע סגן השר כי "אפעל בכל הכלים העומדים לרשותי כדי למצות את הדין עם השוטרים האלימים ששפכו את דמו של ילד יהודי בעל צרכים מיוחדים".

ח"כ הרב יעקב טסלר הוסיף, "כמה צפוי שזו תיהיה התוצאה כאשר נותנים לשוטרים לחקור את השוטרים. אין זה פלא שהציבור מאבד את האמון במשטרה. מישהו שם בצמרת המשטרה חייב לעשות בדק בית איך מגיעים למצב שחקירת תקיפה כה נבזית של נער מיוחד נסגרה בלא כלום".

כאמור, בשל החלטת מח"ש החליטו הוריו של הנער לפנות אל הציבור לתמיכה בקמפיין גיוס ההמונים שפתחו במטרה לגייס כספים לעזרה לטובת מימון הגשת ערעור על החלטת מח"ש והגשת תביעה כנגד המשטרה בגין הנזקים שגרמו לו.

לטענת הוריו, החלטת מח"ש לסגור את התיק מחוסר ראיות תמוהה שכן יש תיעוד ברור כי השוטרים היכו את בנם ללא סיבה והמשיכו גם כאשר כבר היה מנוטרל על הרצפה.

ברוך רוזנברג, אביו של הנער, אומר כי "במשך חודשים קיווינו שהמשטרה תעשה צדק עם יענקי שלנו ולא תעבור בשתיקה על פגיעה בצעיר עם צרכים מיוחדים. עם סגירת התיק הבנו כי עלינו להילחם לעשות צדק עם בננו ולמנוע ממקרים כאלה להישנות. אנחנו נלחמים לא רק למענו אלא למען כל אותם צעירים מיוחדים שחס וחלילה לא ימצאו את עצמם באותה הסיטואציה".