ניו יורק
חינוך, שוטרים ואבטחה: כך נאבקות הרשויות באנטישמיות

הנה הדרכים שבהן פועלות הרשויות והקהילה כדי לבלום את גל האנטישמיות הגואה בניו יורק.

בן סלס - JTA , י"א בטבת תש"פ

חבר הקונגרס ג'רי נדלר, המושל אדרו קואומו וסנטור צ'אק שומר
חבר הקונגרס ג'רי נדלר, המושל אדרו קואומו וסנטור צ'אק שומר
צילום: בן סלס

אחרי שבועות של עליה במספר ההתנכלויות לתושבים יהודים בניו יורק, ובסיומה של עצרת ההזדהות הגדולה עם הקהילה היהודית שנערכה בסוף השבוע, נותרו עדיין שתי שאלות מרכזיות: מה גורם לכל זה ומה עושים בנדון נבחרי הציבור?

השאלה הראשונה טעונה ומייסרת מומחים וחברי קהילה כאחד. לשנייה יש כמה תשובות.

הנה ארבע דרכים שבהן פועלות הרשויות והקהילה כדי לבלום את גל האנטישמיות הגואה בניו יורק.

תוספת משאבים לאבטחת בתי כנסת

הרשויות בארה״ב, הן ברמת המדינה והן הממשלה הפדרלית, מספקות מימון נוסף כדי לסייע לארגונים ללא כוונות רווח הנתונים לסכנת הטרור (כמו בתי כנסת, בתי ספר דתיים ומרכזי קהילה יהודיים) להגן על עצמם.

בתקציב הפדרלי, שאושר בחודש שעבר, הוגדלה תכנית המענקים המספקת מימון זה, מ-60 ל-90 מיליון דולר. כעת, בעקבות התקיפות האנטישמיות, מציע הסנטור צ'אק שומר להגדיל את הסכום פי ארבעה, ל-360 מיליון דולר.

בעצרת נגד האנטישמיות שהתקיימה ביום ראשון, הודיע מושל ניו יורק אנדרו קואומו על מימון נוסף בסך 45 מיליון דולר להגנה על מוסדות דתיים. מאז שנת 2017, העניקה מדינת ניו יורק סיוע של 25 מיליון דולר ליותר מ-500 מוסדות, רבים מהם יהודים. הכספים האלה מופנים לצרכי הגברת הביטחון, למשל על ידי התקנת חלונות ממוגנים או מצלמות במעגל סגור.

אל המימון הממשלתי מתווסף מענק אבטחה בסך ארבעה מיליון דולר שנתנו הפדרציה היהודית של ניו יורק (UJA) והמועצה ליחסי קהילה יהודית בחודש אוקטובר ל-2000 מוסדות יהודיים. UJA גם שכרה את שירותיהם של שישה מנהלים שיתאמו את מאמצי האבטחה הקהילתית ליהודים בעיר ניו יורק ובפרברים.

עוד שוטרים ברחובות

הן המושל קואומו והן ראש עירית ניו יורק, ביל דה בלאזיו, הכריזו על תגבור סיורי המשטרה בשכונות בברוקלין בהן יש קהילות יהודיות אורתודוקסיות גדולות.

דה בלאזיו הורה להוסיף שוטרים לשכונות קראון הייטס וויליאמסבורג כבר בתקופת חגי תשרי. אחרי פיגוע הדקירה במונסי, הודיע שיעשה זאת שוב. ביום שני אמר מפקד משטרת ניו יורק, דרמוט שיי, כי יותר מ-150 שוטרים נוספים יישלחו לרחובות כדי למנוע פשעי שנאה. דה בלאזיו הודיע גם על השקת סיורים אזרחיים שיסייעו לתושבים באזורים בהם אירעו תקריות אנטישמיות.

המושל קואומו שיגר כוחות שיטור של המדינה לסייר בשכונות ברוקלין היהודיות והגדיל את כוח המשימה למלחמה בפשעי שנאה, אשר הוקם בשנת 2017 אחרי התפרצות גל האנטישמיות הקודם. בנובמבר חתם קואומו על חוק המחייב את המשטרה להכשיר את השוטרים בזיהוי ובתגובה לפשעי שנאה.

בנוסף, הודיעה משטרת ניו יורק ביום שני כי תתחיל לנהל מעקב אחר פשעי שנאה כחלק ממערכת הדיווח הממוחשבת של סטטיסטיקת הפשיעה בעיר.

הגברת החינוך נגד שנאה

הליגה נגד השמצה החליטה בנובמבר להכפיל את המימון לתכנית חינוכיות נגד אפליה שיועברו בבתי הספר בברוקלין. לימוד התכנית, הנקראת ״אין מקום לשנאה״ (No Place for Hate), ואשר מחנכת ילדים נגד דעות קדומות ונגד בריונות, יורחב כעת מ-22 ל-40 בתי ספר.

גם ראש העיר דה בלאזיו הבטיח לשפר את החינוך למניעת שנאה בבתי הספר בברוקלין.

"עלינו להגיע באופן יעיל יותר לצעירים שלנו," אמר דה בלאזיו במסיבת עיתונאים ב-30 בדצמבר. "הצעירים צריכים להבין את ההיסטוריה הזו, אבל התפקיד שלנו הוא ללמד אותם עליה״.

דבורה לאוטר, המנהלת החדשה של המשרד למניעת פשעי שנאה בניו יורק, הצהירה כבר בשנה שעברה כי היא מתכוונת להתמקד בקידום חינוך נגד שנאה.

ברמה הפדרלית, קבוצת חברי קונגרס משתי המפלגות הגישה בשנה שעברה הצעת חוק למימון חינוך על השואה בבתי ספר ברחבי המדינה.

הגדרת אנטישמיות כטרור מבית

הדרישה להגדיר בחקיקה אנטישמיות כטרור מבית צוברת כעת תאוצה. בראשית השבוע הודיע המושל קוואומו על תמיכתו בחקיקה ובשנה שעברה הסנאטור ממדינת אילינוי דיק דרבין הגיש הצעת חוק הקוראת לאשר את ברמה הפדרלית את ההגדרה המכלילה אנטישמיות כסוג של טרור.

ג׳ונתן גרינבלט, מנכ"ל הליגה נגד השמצה, אמר כי שינוי ההגדרה החוקית יאפשר לממשלה לגייס את מלוא משאביה למאבק באנטישמיות.