ה"יהלום" חושף: כך מונו שופטים שכשלו בקורס

בחינה של מאגר המידע הסודי מגלה כי בשנים האחרונות מונו לא פחות מ-13 שופטים שנכשלו בקורס השפיטה.

ערוץ 7 , י"א בטבת תש"פ

בית המשפט
בית המשפט
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

יו"ר לשכת עורכי הדין לשעבר חשוד כי פעל למינויה של אתי כרייף, אף שנכשלה בקורס השפיטה. כעת מאגר המידע הסודי מגלה כי היא לא היתה היחידה, כך מפרסם הבוקר (ד') תחקירן "ישראל היום" עקיבא ביגמן.

פרשת אפי נוה חשפה את אחורי הקלעים של הוועדה למינוי שופטים והעסקנות הנרקמת בה. החשד ששופטת מונתה בשל שוחד מיני שנתנה לכאורה ליו"ר לשכת עורכי הדין, מעורר שאלות רבות על טיבה של שיטת מינוי השופטים בישראל, והמידע שעודנו מצוי בידי המשטרה הנוגע לשופטים רבים אחרים מטיל צל כבד על המערכת.

המועמדים לשיפוט עוברים קורס מועמדים לשפיטה, אשר הציון בו קריטי למעבר לשלב הבא - ועדת משנה של הוועדה לבחירת שופטים, המחליטה על גיבוש רשימת המועמדים הסופית. על פי כתב החשדות, אתי כרייף נכשלה בקורס, ועל כן נוה הפעיל את השפעתו על חברת הוועדה עו"ד אילנה סקר ועל ח"כ נורית קורן, ובזכות התערבותו "עברה כרייף את ועדת המשנה למרות כישלונה בקורס... נכנסה למאגר המועמדים לשפיטה".

בחינה של מאגר המידע הסודי של המועמדים לשפיטה - מאגר יהלום - שנחשף ב"ישראל היום" אשתקד, מגלה כי בשנים 2011-2016 מונו לא פחות מ-13 שופטים שנכשלו בקורס השפיטה. עניין זה מצטרף לפרסום אתמול ב"הארץ", שלפיו בשנים 2015-2018 מונו כ-21 שופטים כאלה. בחלק מהמקרים המופיעים במאגר יהלום, ועדת המשנה החליטה למנות מועמדים לשיפוט למרות הציון הנמוך, ובחלקם הם נתמנו ללא נימוק.