הסיפור האמיתי של חשיבות ההתיישבות: גבולות בטוחים

ד"ר דורי גולד, לשעבר מנכ"ל משרד החוץ הסביר מדוע ישראל מחוייבת להמשיך ולפעול בהתנחלויות בכנס של פורום קהלת ופורום שילה.

חזקי ברוך , י"א בטבת תש"פ

המושב המדיני בכנס
המושב המדיני בכנס
צילום: אוליביה פיטוסי

נשיא המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, ד"ר דורי גולד לשעבר מנכ"ל משרד החוץ ושגריר באו"ם, השתתף היום (רביעי) במושב הדיפלומטי בכנס 'הצהרת פומפאו' של פורום קהלת ופורום שילה.

"האם ישראל יכולה להרשות לעצמה לצמצם את השטח הטריטוריאלי שלה? ממשל טראמפ מוכן להקשיב לנו ולפעול כדי שנוכל להישאר ביהודה ושומרון. מה שאנחנו צריכים כדי להגן על עצמנו זה לשמור על הגבולות בבקעת הירדן. אין שם גושים, יש שם מעט מאד מתיישבים, אבל אנחנו חייבים לשבת שם מסיבות ביטחוניות", הבהיר גולד.

לדבריו "אלו לא רק התנחלויות. ההתנחלויות מאפשרות לנו להגיש דרישות מסוימות. אבל הסיפור הוא לא רק הישובים. הסיפור הוא הגבולות הבטוחים עם בקעת הירדן וכמובן עם הדרכים המובילות לבקעת הירדן".

עו"ד גלעד שר טען שההתנחלויות דווקא מכבידות על המדינה. "לפני 30 שנה ירדן ויתרה על כל תביעותיה בגדה המערבית, אבל ישראל לא סיפחה שטחים ולא החילה עליהם את החוק. לעומת זאת ב2016 כשמועצת הביטחון של האו"ם קבעה בהחלטה 2234 שההתנחלויות לא חוקיות, ארה"ב לא הטילה וטו על ההחלטה".

"כמו כולם, גם אני אני דואג לגורל המדינה ומשוכנע שעל ישראל לדאוג קודם כל לאינטרס הישראלי. ישראל בטוחה, יהודית ודמוקרטית תהיה רק במציאות של שתי מדינות לשני עמים. לדעתי האמת הפשוטה היא שההתנחלויות מכבידות על מדינת ישראל ולא משרתות את בטחונה. שימו לב לנתון הבא - בחברון בלבד היחס המספרי הוא חייל צה"ל על כל מתיישב יהודי. המחיר של כולנו, גם של אלה שלא חושבים כמוני, הם שהצבא מתאמן פחות ומוכן פחות לאימון רב זירתי כי הוא עסוק בהתנחלויות", הוסיף שר.

פרופ' אבי בל מפורום קהלת ענה לשר, "אמא שלי גרה בגבעת שמואל, היא אישה מבוגרת וכנראה שלא תורמת לבטחון ישראל. אבל אם מישהו היה בא לפנות אותה מהבית בטענה שהיא לא תורמת לבטחון ישראל - ברור שזאת טענה שלא במקומה".

"קודם כל זה שקר לומר שמתנחלים לא תורמים לבטחון המדינה, מספיק לראות את התמרון של צה"ל ביו"ש אזורי C לעומת רצועת עזה כדי להבין שזה לא נכון. אבל גם אם זה לא היה שקר - זה לא התפקיד של האזרחים לדאוג לבטחון המדינה אלא התפקיד של המדינה לדאוג להם", דברי בל.

גלעד שר הוסיף כי "בדבר אחד פומפאו צודק. הפתרון לא יהיה צבאי אלא מדיני. לא זבנג וגמרנו אלא תהליך ארוך ומתמשך עד לפתרון מלא. בעיניי המתווה של ההסדר הטריטוריאלי הוא פשוט. גושי ההתיישבויות יסופחו תמורת חילופי שטחים. ישראל תחזיק בגבול בירדן לאורך זמן אך לא לנצח. מי שמחוץ לקו הגדר - גורלו יוכרע במשא ומתן. עד אז לא יהיה פינוי בכוח. אין לי שום דבר נגד המתנחלים. הם ציונים וההתיישבות חשובה. מגיע למתנחלים לדעת מה עתידם ומה עושה הממשלה לשם כך. מזה 50 שנה ממשלת ישראל לא החליטה מה לעשות עם השטחים הללו. המצב ביו"ש מתעתע ולא טוב לישראל. אם תהיה תוכנית טראמפ, ואני בספק גדול אם תונח תכנית כזאת לפני הבחירות בארה"ב, אם תהיה - צריך להשתמש בה. על ממשלת ישראל לקדם את התכנית הזאת".

במושב שנערך בהנחיית שרה העצני-הכהן השתתפו גם ויויאן ברקוביצ'י, שגרירת קנדה בישראל לשעבר ואלוף במיל' עמוס גלעד, שהזהיר כי הצהרת סיפוח הבקעה תערער את היחסים עם ירדן.