רב המפריד - ביקורת ספר

ספרו החדש של יאיר אטינגר על המגזר הדתי-לאומי מציע ניתוח שנע על הציר שבין שמרנות למודרניות וטוען שהמגזר לקראת פילוג

ניצן קידר , י"ב בטבת תש"פ

השינויים מגיעים מארצות הברית. פרומים
השינויים מגיעים מארצות הברית. פרומים
מאת: יאיר אטינגר. הוצאת דביר

הציבור הדתי-לאומי כבש לו מעמד משלו בחברה הישראלית. הוא נוכח, פעיל ונמצא בצמתים חשובים רבים, כולל המרכזיים ביותר שבהם מתקבלות החלטות הרות גורל למדינת ישראל. במשך חמש שנים נבר יאיר אטינגר, הכתב והפרשן לענייני דת מדינה של 'כאן 11', בקרבי הציונות הדתית כדי לפענח את שורשי הפיצול, שרק הולך ומעמיק, בציבור הזה. התוצאה היא ספר חדש בשם 'פרומים – המחלוקות שמפצלות את הציונות הדתית' (הוצאת דביר), אשר מנתח לעומק את הפערים הגדלים והולכים בתוככי הציונות הדתית תוך מיפוי המחלוקות שמטלטלות את המגזר.

הספר נוגע בעצבים הרגישים ביותר. החל מתפקידן של נשים בבתי הכנסת או כפוסקות הלכה, דרך מעמדה של הרבנות והמחלוקות סביב סוגיית הר הבית ועד לפיצולים השונים של הציונות הדתית לכמה מפלגות. הוא יצא לבחון את המצב לא מנקודת מבט אקדמית אלא מתוך בתי הכנסת, הישיבות והאולפנות, ובעזרת נבירה בשיח ברשתות החברתיות, בפסקי הלכה ובשיח הדתי-לאומי לא רק כאן אלא גם בשורשי השינוי שמגיעים מארצות הברית.

אטינגר נע על הציר שבין שמרנות למודרניות. זה בעצם קו המחלוקת הגדול שיוצר את השסע ומפלג את הציבור הרבה יותר מאשר לפני כמה עשרות שנים. מדובר בספר מרתק ומעורר מחשבה שמאתגר את החשיבה בכל פרק מחדש בסוגיה שבה הוא עוסק. הצוהר נפתח גם למי שאינו מכיר את הציבור וגם למי שמכיר אבל רוצה להעמיק ולהבין מהיכן הכול נובע, ואילו תהליכים ליוו כל סוגיה שמעוררת הדים כמו מניינים משתפים, שירות בנות דתיות בצבא ועוד.

מהספר עולה שבציר השמרנות מול המודרניות, השיח השגור הוא בין ליברלים לחרד"לים, אבל הם בעצם עומדים בנקודות הקיצון והציבור שנמצא באמצע ברובו אינו מעורב במחלוקות הללו. אטינגר טוען שפשוט מדובר בציבורים שונים, ובדומה לציבוריות החרדית יש בציבור הדתי-לאומי זרמים שונים שכבר יתקשו להתאחד מחדש. מצד שני, מדובר בהכרה שעידן התמימות של הציונות הדתית תם מזמן. במילותיו של אטינגר עצמו זה מוגדר כך: "כאשר יש בירור אידיאולוגי ואנשים מבקרים זה את זה בצורה מכובדת, אנשים כנים יוצאים נשכרים מכך. ריבוי הדעות אינו דבר רע, אך רק צריך לזכור שמה שהיה אפשרי פעם - שבני עקיבא הייתה מחוללת זהות דתית-לאומית או שלמפד"ל היה מונופול על הזהות הציונית-דתית - הדברים הללו נגמרו". הקריאה בספר מספקת גם תובנות לעתיד, כשהתחושה היא שאין מה לבנות על איחודים והציבור רק הולך לקראת פילוגים נוספים.

אז אם אתם מעוניינים לקבל מבט מבפנים, כזה שעושה סדר וגם מעורר מחשבה על מצב המגזר - הספר הזה הוא בשבילכם. לא ממש משנה אם אתם מזוהים עם התדמית הליברלית או עם ישיבת הר המור, ואם להשתמש בסטיגמה, סביר להניח שתמצאו נקודת חיבור בין אם אתם תושבי גבעת שמואל ובין אם אתם מתגוררים בהר ברכה.