מנכ"ל איגוד הישיבות הגבוהות משה גוטמן: "נילחם בקיצוץ התקציב"

מנכ"ל איגוד הישיבות הגבוהות, משה גוטמן קורא לנציגי הציבור הדתי והחרדי לעגן את תקציב הישיבות בתקציב המדינה.

חזקי ברוך , י"א בטבת תש"פ

משה גוטמן
משה גוטמן
צילום: חזקי ברוך

מנכ"ל איגוד הישיבות הגבוהות, משה גוטמן, השתתף היום (רביעי) בכנס פורום ״קהלת״ שנערך בירושלים בנושא הצהרת מזכיר המדינה האמריקני פומפאו בדבר חוקיות ההתיישבות ביהודה ושומרון.

בשיחה עם ערוץ 7 דיבר גוטמן על הקיצוץ המאיים על תקציב הישיבות הגבוהות. "התבשרנו לאחרונה על קיצוץ מאוד מאוד רחב בכספי הישיבות, שיעמוד על כ-35%".

"זה משהו שמוסד לא יכול לעמוד בו. יש לנו תלמידים ועולה כסף להלין אותם, להאכיל אותם וכמובן מטרתינו להרבות תורה ואם אין קמח אין תורה. לא ייתכן שגורמים באוצר יעשו קיצוץ בכזה גודל בישיבות שלא עושים אותו בשום מקום אחר במשק", הוסיף גוטמן.

לדבריו, "יש את גזירה שאין מה לעשות איתה של אחד חלקי שתים עשרה, אנחנו מבינים את זה. היה צריך להכניס את כספי הישיבות לבסיס התקציב כדי שהדבר הזה לא יקרה. אין שום סיבה שהישיבות, שגם ככה מקבלות רק שליש מתקציבן מהמדינה, יחתכו להן את פת הלחם הזאת של האברכים. אבל מעל לכל זה להוסיף עכשיו גם את ה-15% בגלל כל מיני תעלולים של נערי האוצר? זה דבר שהוא לא ייתכן. לא בממשלת ימין וחרדים ודתיים ובית יהודי - ובטח לא בערב בחירות".

"אנחנו קוראים לכל מי שבידו, לראש הממשלה, לכל שרי הממשלה ולרב רפי פרץ, לעצור את הקיצוץ הזה באופן מיידי לפני שהוא יצא לפועל", אמר.

"מכיוון שהכספים שלנו הם כספים קואליציוניים, ממילא הם לא יציבים. אנחנו חושבים שצריך לעגן את כולם בבסיס תקציב. כצל'ה, כשהיה חבר כנסת, הדרישה היחידה שלו בהקמת הממשלה הייתה שיעגנו את תקציב הישיבות בבסיס התקציב. אפשר לעשות את הדבר הזה בהסכמים הקואליציוניים הקרובים ואנחנו מקווים שזה יקרה", סיכם.