ככה מתחילים חורבן

כשהמתמודדים דוגלים ב"רק לא ביבי", בלי שום מחשבה על טובתה של מדינת ישראל, התוצאה עלולה להיות תחילתו של אסון. דעה

דוד אלהרר , י"ב בטבת תש"פ

אולי אכפת לו ממה שקורה במדינה והוא לא רואה מישהו אחר שיוכל לאתגרים שהיא מציבה? נתניהו
אולי אכפת לו ממה שקורה במדינה והוא לא רואה מישהו אחר שיוכל לאתגרים שהיא מציבה? נתניהו
Photo by Hadas Parush/Flash90

בחירות כלליות שאין בהן הכרעה מעידות על כישלון המפלגות המתמודדות. אף מפלגה לא מצליחה לצבור יתרון על פני האחרות ובעצם מה שהיה הוא שיהיה.

גם ההתלכדויות לגושי מפלגות, אחרי הבחירות או לפניהן, אינן משנות את התמונה לקראת הכרעה פוליטית ממשית אלא רק מזיזות שחקנים בתוך הלוח ותו לא.

זהו המצב לאחר שתי מערכות בחירות, ואין רואים באופק שינוי כלשהו. יש מפלגות שכל עניינן הוא לעבור את אחוז החסימה, וכל היתר מגייסות הכול בשביל להפיל את בנימין נתניהו או לגונן עליו. הסיסמאות הריקות מולידות קלישאות נבובות, וכל המאבקים הם על אגו ותפקידים שיניבו כוח ושכר ראוי למאמצים אישיים על לא דבר וחצי דבר.

המדינה אפופה שנאה יוקדת לשם השנאה בלבד. אין ממש טענות פוליטיות הראויות לדיון, המריבות הן העיקר. רוב המתמודדים מסודרים כלכלית והשררה היא לב העניין. לו היינו רוצים הנהגה שתעסוק בקידום מטרות מדיניות, לא היינו חולמים להחליף את בנימין נתניהו. אבל רבים משתוקקים להחליפו, לא משנה במי, העיקר להחליף! אנשים וגופים שונים בארץ ובעולם משקיעים מאמצים ומיליונים רבים כשהם מגויסים אך ורק למטרה אחת: להחליף את נתניהו, ואם אפשר, לשלוח אותו לכלא ושלא יחזור. הוא שאמרנו – שנאה לשם השנאה.

המפלגה המובילה להחלפת בנימין נתניהו היא כחול לבן. אבל זו אינה מפלגה פוליטית ברורה. מדובר בחיבור אקראי שמטרתו אחת: להחליף את נתניהו. כחול לבן נשענת על מפלגה אחת שכולה רובצת על כתפו של יאיר לפיד, שמצידו אינו מתמודד לעת עתה על ראשותה. ביום שבני גנץ יבין שהוא בובה על חוט, המפלגה הזאת תתחיל להיפרם. כל תוצאה שלא תטיח את בנימין נתניהו אפיים ארצה תבטיח את ניצחונו בסופו של דבר.

הכול מגויסים למען המטרה הנוראה להפיל את ביבי. על מה? על שהוליך את מדינת ישראל להישגים מפוארים בארץ ומחוצה לה. כולם מגויסים – האקדמיה, התקשורת, הפרקליטות ומערכת המשפט. לא נרשמה התנגדות אישית כזאת מיום הקמת המדינה. מוכנים לכל מועמד – רק לא ביבי. הוא מוכשר מדי, הוא ווינר מעצבן רק בגלל הצלחותיו, די! רוצים מישהו אחר, גם אם מדינת ישראל תשלם מחיר יקר. ככה מתחילים חורבן.

באופן אישי, לא צריך נתניהו את כל כאב הראש הזה. אז אולי, בכל זאת, הוא אינו פועל ממניעים אישיים ככל יתר מתנגדיו? אולי, בכל זאת, אכפת לו ממה שקורה במדינה והוא לא רואה מישהו אחר שיוכל לאתגרים שהיא מציבה? רק אולי.