תיק הצלה

חברי הקואליציה הסתערו על פירורי התיקים שנתניהו נאלץ לחלק, בזמן שהוא מקושש נימוקים לדחות את הסרת החסינות שתשלח אותם לאופוזיציה

יאיר שרקי , י"ב בטבת תש"פ | עודכן: 23:30

יאיר שרקי
יאיר שרקי
צילום: יח"צ

מצעד חלוקת התיקים בלשכת ראש הממשלה אומנם נכפה על נתניהו, שהתחייב בבג"ץ להתפטר מכל תפקידיו כשר בעקבות כתב האישום, אבל האופן שבו נערך מעיד עד כמה עמוקה הבעיה של גוש הימין.

בזמן שבמסדרונות הכנסת הסרת החסינות של נתניהו התחילה לדהור, הסתערו חברי הקואליציה על הפירורים שחילק ראש הממשלה. הספינה החלה לשקוע, אבל המלחים מתכנסים סביב הקברניט בבר המשקאות שבבטן האונייה, מרוקנים את הבקבוקים עד הטיפה האחרונה ומנסים לשדרג את כיסאות הבר הרעועים. לא משנה איזה תיק, העיקר שתואר המיניסטר יצטרף לשורה קצרה בקורות החיים. אם צריך, יפעת שאשא ביטון תהפוך לשרת הרווחה ותפנה את מקומה במשרד השיכון לנציג ש"ס שלא מעוניין בתיק העבודה והרווחה הכולל אישור עבודות בשבת מדי שבוע. דוד ביטן עם ההמלצה לכתב אישום על שוחד (שעוסק בכסף ממש, לא בסיקור חיובי) משודרג לחקלאות כאות תודה על נאמנותו, וציפי חוטובלי עשתה היסטוריה קטנה והפכה - אומנם באיחור ניכר - לשרה הדתייה הראשונה בתולדות ישראל כשקיבלה את תיק התפוצות.

באותו הזמן שהם מתייצבים בזה אחר זה בלשכת ראש הממשלה כדי לקבל את המינוי, בכנסת הוגשה חוות הדעת של היועץ המשפטי אייל ינון, אשר קובעת כי ניתן להקים את ועדת הכנסת שתדון בחסינות של נתניהו. נתניהו נכנס לנוהל חירום ובצדק. אחרי הודעתו של ליברמן שיתנגד לחסינות, קיומו של הדיון משמעותו שהכנסת ה-22 תדחה את בקשת נתניהו, ומנדלבליט לא יבזבז דקה ויגיש כתב אישום בפועל, כך שנתניהו לא יוכל לשוב ולבקש חסינות מהכנסת ה-23 אחרי שמשפטו ייפתח.

לא חסינות מבקש נתניהו מהכנסת אלא זמן, חודשיים תמימים של מריחה עד לבחירות. השרים לוין ואלקין יצאו ובאו דחופים אל הלשכה כדי לנסות לדחות את הפורענות, אבל במסדרון נתקלו בדרג הביניים של הליכוד שממתין לשדרוג. גם גפני ומקלב מיהדות התורה צבאו על הלשכה. לפי החשבונות שלהם, היחידה שמקופחת בסבב השדרוגים היא המפלגה החרדית האשכנזית. למה ייגרע חלקנו מול ש"ס? שאלו את נתניהו ודרשו עוד מינוי של סגן שר במעמד שר. גם ניר ברקת הופיע במקום, בידיו שלל סקרים יקרים שהזמין וניתוח קבוצות מיקוד שנערכו בשבילו ובפיו דרישה מפתיעה: משרד האוצר. כחלון נחשב סוס פוליטי מת, וברקת השאפתן, ששדרג לאחרונה את מעמדו בתוך המפלגה, משוכנע שמינויו יעשה טוב לקמפיין הליכוד וכמובן גם לו עצמו.

בתוך כל המהומה הזאת נתניהו חיפש פתרון בקדחתנות. לא חלוקת התיקים העסיקה אותו, אלא ההבנה שכל אלו שמתקוטטים סביבו על קדנציה קצרה בממשלת מעבר שפועלת מכוחה של ממשלת מעבר קודמת, עשויים למצוא את עצמם באופוזיציה בעוד חודשיים, והוא עצמו - על ספסל הנאשמים.

אחד משריו הקרובים כבר המליץ לו להיערך לפיליבסטר בוועדת הכנסת, בניסיון נואש למרוח את הדיונים עד לבחירות, והנה נחשף גלגל ההצלה המפתיע: רגע לפני שאייל ינון הספיק לקבוע כי יולי אדלשטיין אינו יכול למנוע את כינוס הוועדה, שלף מאן דהוא את הסכם ניגוד העניינים של ינון ושל רעייתו, בכירה בלשכת היועמ"ש שהייתה חברה בצוות שעסק בתיקי נתניהו.

ראש הממשלה זיהה בהתלהבות את הפוטנציאל והחל לתקוף: הליכוד הוציא הודעה מהירה בדרישה שעו"ד ינון יפסול את עצמו. חברי הכנסת ועיתונאים תודרכו על "העבירה הפלילית" שהתגלתה. חלק מהח"כים הוותיקים בליכוד לא ששו לתקוף את היועמ"ש של המשכן שאיתו הם מצויים בקשרי עבודה והערכה, אבל נמצאו מספיק חברים חדשים, שזו הכנסת השנייה שלהם אך עדיין לא ישבו בדיון אחד בוועדה ולא ניסחו הצעת חוק, שהסכימו לעשות את העבודה. הסכנה נבלמה לכמה ימים, אבל החור לא נסתם. בשבוע הבא יחפשו בלשכת ראש הממשלה עוד קש להיאחז בו. העיקר שיחלוף עוד שבוע.

פיגוע אסטרטגי

בראשית סתיו תשע"ג התייצב אביגדור ליברמן לפגישה חשאית במשרדו הפרטי של אריה דרעי ברחוב הפלמ"ח בירושלים. היו אלו הימים הראשונים בבחירות 2013. דרעי עשה את צעדיו הראשונים חזרה לפוליטיקה, אחרי ששב משנות הגלות לשלישייה בהנהגת ש"ס, ושני הידידים הוותיקים נפגשו על מגש גדול של סושי וכוס משקה כדי לתאם אסטרטגיה משותפת לקמפיין: התקפות הדדיות שיסייעו לשני הצדדים.

זמן לא רב חלף מאותה פגישה, ועל האוטובוסים בכל רחבי הארץ הופיעה תמונתו של ליברמן עם כיפה שחורה לצד הכיתוב: "רק ש"ס חזקה תמנע התבוללות". השיא היה עם תשדיר "כוכבית גיור" שהציג חתן בעל חזות מזרחית וכלה יוצאת חבר המדינות שמקבלת פקס בעיצומה של החופה. "ביתנו שלח", היא אומרת לחתן ההמום, "לקבל אישור מכוכבית גיור". החתן האומלל שואל בתדהמה: "רגע, את לא יהודייה?". הכלה שולפת את תעודת הגיור ממכשיר הפקס ועונה: "עכשיו כן".

כפי התכנון, ובסיועם של יועצי הקמפיין, קמה שערורייה. עתירות הוגשו לוועדת הבחירות המרכזית נגד שידור הסרטון. גינויים נשמעו לרוחב המערכת הפוליטית. ציפי לבני ויאיר לפיד פרסמו תגובות נזעמות, אבל על כולם עלה ליברמן עצמו שתקף את דרעי בפייסבוק: "אינני יכול שלא לכעוס על תשדיר התעמולה, שאני מרשה לעצמי לקרוא לו 'סרט הזוועה' שהכנתם, 'כוכבית גיור', שפגע בכבודם וברגשותיהם של רבים רבים מציבור העולים ומהציבור הרחב שנפגעו בשמם". מנהיג ישראל ביתנו גם סיים בנזיפה חינוכית: "סרטון כזה אינו ראוי גם בלהט הבחירות. הרי מי כמוך יודע שבתורה עצמה נכתב, בלא פחות מ-36 הזדמנויות שונות, שאסור לפגוע בגר".

אחרי שסחטו את הטיפות האחרונות מהמהלך והתשדיר הגיע גם ל'ארץ נהדרת', בש"ס הודיעו שהם נענים לבקשת השופט רובינשטיין להפסיק את שידורו, אבל ממש לא התנצלו. אריאל אטיאס הסביר אז בביטחון שהסרטון "נועד להציב מראה בפני החברה הישראלית", ובמטה הבחירות של ש"ס סימנו עוד וי גדול. גם במטה של ישראל ביתנו.

שבע שנים אחר כך, שוב בעיצומה של מערכת בחירות, שלף הרב הראשי הספרדי את הפקק מעל הנושא הטעון והרגיש של יהדות עולי ברית המועצות. הפעם לא היה זה מהלך מתוכנן לצורכי קמפיין, אלא פליטת פה בדיוק בכיוון ההפוך. בסקרים הפנימיים של כמה מפלגות ליברמן היה במגמת דעיכה. בש"ס שקלו ברצינות להתעלם ממנו לאורך כל מערכת הבחירות, עד שבא הרב הראשי, בדמותו ובגלימתו של אביו זצ"ל, ולא השאיר להם ברירה. המתקפה שלו לא הייתה רק בתחום ההלכתי הלגיטימי כרב ראשי החרד לגיורים, או ביקורת מתבקשת על סעיף הנכד בחוק השבות, אלא הגיעה עמוק אל השדה הפוליטי עם הטענה שחלק מהעולים הם "גויים שמצביעים למפלגות שמסיתים נגד החרדים ונגד הדת" שהועלו לארץ כדי "שאם יהיו בחירות לא יהיה הרבה לחרדים".

בצוות המקצועי של קמפיין של ש"ס התייחסו להתבטאות כפיגוע אסטרטגי. מטה הבחירות של המפלגה, שפעם היה מנצל את ההזדמנות ומשאיר את הנושא בכותרות במשך שבוע, ניסה הפעם, בהוראה ישירה של דרעי, למזער את הנזק. הרב יוסף, שהתעקש לא להתנצל, מצא את עצמו מצטלם לראשונה בחייו לסרטון שבסופו גם עשה מי שבירך ל"מאות אלפי יהודים שמסרו את הנפש בברית המועצות שאנחנו מקבלים אותם באהבה וחיבה".

במשך השנים דרעי וליברמן ידעו לשסות את בוחריהם אלו באלו, לזרוע מדון בין בני עדות המזרח ובין העולים מחבר המדינות ולקצור את הקולות בקלפי. להתעמת בקמפיין כדי לשבת יחד בנחת סביב שולחן הממשלה. הם רבו והתפייסו, ושוב רבו ושוב התפייסו, אבל נראה שהפעם זה נשבר. אם דרעי מנסה ככל יכולתו להימנע מעימות עם ליברמן, זו ההוכחה שהברוגז שלהם הפעם אמיתי.

לתגובות: 2sherki@gmail.com