"חשוב שהרשויות יטו אוזן לנפגעי עבירה"

כתבי אישום הוגשו נגד מבצעי פיגוע הדריסה סמוך לשער יפו לפני כשנה. עו"ד חיים בלייכר: "מחדל שכמעט הביא לאסון".

ערוץ 7 , י"ב בטבת תש"פ

עו"ד חיים בלייכר
עו"ד חיים בלייכר
צילום: חזקי ברוך

הפרקליטות הגישה היום (חמישי) כתבי אישום נגד נזיה עוויווי ומחמד חדור, מבצעי פיגוע הדריסה סמוך לשער יפו במרץ שנה שעברה, בגין ניסיון לרצח.

בכתב האישום תואר כיצד החליטו המחבלים לבצע פיגוע נגד יהודים, ומשהבחינו בנפגעים הלבושים כחרדים בחרו להרוג אותם.

בהודעה שהוציאה הפרקליטות נכתב כי המחבלים דרסו שני הולכי רגל יהודים סמוך לשער יפו, ולאחר שאחד הנפגעים נפצע, שבו ודרסו אותו שנית. לאחר מכן יצאו המחבלים מהרכב כשבידו של עוויווי סכין. עוויווי ניסה לדקור את הפצוע ונהדף על ידי רגלו של הפצוע, שבנס לא נפגע. או אז החלו המחבלים להכות את הפצוע בכל חלקי גופו. רק לאחר שהגיעו למקום עוברי אורח נמלטו המחבלים ברכבם.

כזכור, המחבלים נתפסו לאחר הפיגוע אך שוחררו תוך שעות ספורות, לאחר שטענו כי מדובר תאונה. עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו נכנס לתמונה לאחר פנייה דחופה מצד הנפגעים, ודרש מהמשטרה ומהשר לביטחון פנים מעצר מיידי של המחבלים וחקירת האירוע כפיגוע.

הארגון אף הביא למשטרה ראיות ועדים שונים, לרבות שיחה שתיארה את מתווה הפיגוע למוקד 100 בזמן אמת.

במרחב דוד של משטרת ישראל סרבו לקבל את הראיות והדברים, שחררו את המפגעים שנעצרו, ואף סגרו את התיק. כאמור, לאחרונה פרסם השב"כ כי פענח את הפיגוע, והיום הוגשו כתבי אישום נגד המחבלים.

עו"ד בלייכר מתח ביקורת על התנהלות המשטרה, "האירוע מוכיח כמה חשוב שהרשויות יטו אוזן לנפגעי העבירה. מהאירוע אנו למדים על מחדל גדול שכמעט הביא לאסון, בכך ששני מחבלים שבצעו פיגוע וגמרו בדעתם לרצוח יהודים משוחררים בפועל לחופשי".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה, "בעקבות מידע שהתקבל בשירות הביטחון הכללי והעלה את החשד נגד שני החשודים בביצוע עבירות פח"ע, החלה חקירה משותפת והחשודים נעצרו בחודש שעבר בשנית לחקירה, במהלכה התחזק החשד כי אירוע הדריסה בו היו מעורבים היה אירוע פח"ע".

"מעצרם של החשודים הוארך תחת צו איסור פרסום מעת לעת והפרקליטות הגישה נגדם הצהרת תובע במסגרתה הוארך מעצרם לשם הגשת כתב האישום נגדם. משטרת ישראל יחד עם שירות הביטחון הכללי הובילו למעצרם של חשודים בביצוע פח"ע, שכל כוונתם הייתה על פי החשד לפגיע באזרחים חפים מפשע וזאת חבורה להביאם לדין ומאחורי סורג ובריח בגין מעשיהם", לשון תגובת המשטרה.