סקר: הבית היהודי עוקפת את הימין החדש

סקר "ישראל היום" ו"מאגר מוחות" מעלה כי גם איחודים לא משנים את מפת הגושים

ערוץ 7 , י"ג בטבת תש"פ

השר רפי פרץ
השר רפי פרץ
דוברות מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא

מסקר "ישראל היום" שנערך באמצעות "מאגר מוחות" בהנהלת פרופ' יצחק כץ, בקרב 508 נשאלים המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה הבוגרת בישראל, עולה כי לו הבחירות היו נערכות היום - היתה כחול לבן שומרת על מעמדה כמפלגה הגדולה בכנסת ומקבלת 34 מנדטים. אחריה ניצבת הליכוד עם 30.

הבית היהודי בצירוף עוצמה יהודית - עוברת הפעם את אחוז החסימה, אבל עדיין קרוב אליו, עם 5 מנדטים. הימין החדש, בראשות נפתלי בנט, נמצאת בסכנה גדולה עוד יותר ומשיגה 4 מנדטים בלבד. נ

יהדות התורה מקבלת בסקר 8 מנדטים וש"ס 7. משמאל נמצאות שתי המפלגות, העבודה והמחנה הדמוקרטי, קרוב לאחוז החסימה עם 5 מנדטים לכל אחת.

המפלגה הירוקה, בראשות סתיו שפיר, לא עוברת את אחוז החסימה ומקבלת 0.2% בלבד. ישראל ביתנו מקבלת 7 מנדטים, והרשימה הערבית המשותפת עם 15 מנדטים. מפלגת האיחוד הלאומי, בראשות השר בצלאל סמוטריץ', לא עוברת אף היא את אחוז החסימה ומקבלת אחוז תמיכה אחד בלבד.

הסקר בחן אפשרות של איחוד מלא בימין, כלומר רשימה אחת הכוללת את הבית היהודי, האיחוד הלאומי, הימין החדש ועוצמה יהודית. מהסקר עולה כי במקרה כזה תרד הליכוד ל־29 מנדטים - בעוד המפלגה המאוחדת תקבל 11 מנדטים.

לעומת זאת, אם האיחוד בימין יהיה חלקי - כלומר, בנט והימין החדש במפלגה נפרדת ואילו הרב רפי פרץ, בצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן גביר ברשימה נפרדת - הימין החדש יזכה ב־5 מנדטים, ואילו המפלגה שנוטה לכיוון החרד"לי, תקבל, על פי הסקר, 8 מנדטים.

הסקר גם בדק תרחיש של איחוד בשמאל, כאשר העבודה־גשר תתמודד במשותף עם מרצ. מהסקר עולה כי מפלגה מאוחדת כזאת תגיע ל־11 מנדטים.

אם כחול לבן תתאחד עם מפלגת העבודה ומרצ - מהסקר עולה כי רשימה כזאת תקבל 39 מנדטים. אך בשורה התחתונה: אין שינוי משמעותי במפת הגושים ומצב חוסר ההכרעה נמשך למעשה בכל התרחישים.

בשאלת ההתאמה לראשות הממשלה זוכה נתניהו ליתרון: בקרב בעלי הדעה, 54% סבורים שהוא הראוי ביותר, ואילו 46% סבורים כי גנץ מתאים יותר.