בית המדרש ההיסטורי בת"א עלול להיחרב

בוועד להצלת בתי הכנסת ההיסטוריים בנווה צדק מוטרדים מהמכרז למכירת השטח הצמוד לבית המדרש החב"די בן ה-117 ללא שימור המבנה הרעוע.

שמעון כהן , ט"ו בטבת תש"פ

מה שנותר מבית מדרש
מה שנותר מבית מדרש
צילום: דניאל רוימי

בית המדרש של חב"ד בשכונת נווה צדק התל אביבית, שהוקם בראשית המאה הקודמת, עלול להיהרס. כך מספרת בראיון לערוץ 7 מדריכת הטיולים יפעת אביצדק-כלפא, מי שהקימה את הועד להצלת בתי הכנסת ההיסטוריים בנווה צדק.

"בכל בירה אחרת בעולם אם היינו רואים בית כנסת עומד בשיממונו ועומד להיחרב היו מספיק יהודים ושאינם יהודים שהיו מדברים על כך ומביאים את זה לכותרות הראשיות", אומרת אביצדק-כלפא ומוסיפה כי בניגוד לכך "בלב תל אביב המודרנית והעשירה, נמצאות שכיות חמדה היסטוריות ותרבותיות שנמצאות במצב מחפיר. ב-2007 הרסו את בית הכנסת 'קהל חסידים', אחד מבתי הכנסת הראשונים של תל אביב, לטובת בית פרטי שהיום עומד במקום. בעקבות האירוע ההוא הקמתי את הועד".

מוסיפה אביצדק-כלפא ומספרת כי בשעתו "הבטיחו שתמורת ההריסה יבנו וישמרו את בית הכנסת הצמוד אליו. עצוב ומחפיר הוא שהיום, כבר יותר מעשר שנים אחרי, יש בית פרטי יפה במקום של הבית ההרוס, ובמקום של בית הכנסת שאמור היה להיות משומר ויפה ומתפקד כמרכז מבקרים שמספר את סיפור הקמת נווה צדק, כל זה איננו כי הבניה החדש הרסה את בית הכנסת הישן ונותר קיר חיצוני בלבד".

לדבריה מציאות דומה היא זו המאיימת גם על בית המדרש של חב"ד. "ברגע שבונים בניה חדשה ליד בית מט לנפול אתה מסכן את הבית, ולכן צריך קודם לשמר ולחזק ורק לאחר מכן אם אין ברירה אז להקים בניה חדשה. מה שכואב הוא שהעירייה, שהיא בעלת הזכויות על המגרש, הוציאה מכרז שבו היא מוכרת את השטח הפנוי במגרש וזה מעלה חשש לגבי מה שיקרה בבית הכנסת".

בדבריה מציינת אביצדק-כלפא כי המבנה שייבנה לא יעבור את גובה הקומה השלישית שכן אלו הכללים לשימור אופיה של השכונה הוותיקה, "אבל זה לא משנה. גם אם יבנו שם רק חדר חדש, כשנמצאים ליד בית שנבנה מאבני כורכר שנחצבו אז בשנת 1903 ובשיטת הבניה שהייתה אז, מצבו יהיה קשה".

"העירייה כבר מעל 10 שנים מחויבת לעשות לו שימור מחמיר, אבל היא לא עושה ופלשו לשם הומלסים, שרפו את הארון ואת הבימה, ולפני שנה או שנתיים גם גג המקום נפל בגלל הגשם. כלומר המצב נוראי כבר עכשיו ואני לא רוצה לחשוב מה יקרה אחרי שיאשרו למי שיבנה שם לבנות שם בצמוד למבנה".

"אני רוצה לדרוש שקודם יעשו את מה שמחויבים לו היסטורית ויהודית, לשמר את המקום הזה שיש לו סיפור אדיר גם לחב"ד, וגם ש"י עגנון כתב עליו ב'תמול שלשום' וגם לכל מי שאוהב את הארץ ורוצה שהיא לא תישאר רק בספרים".

בית הכנסת בשנת 85'
צילום: מתוך ספרו של הצלם חוני המעגל

אביצדק-כלפא מציינת כי כיום, לאחר שגם גג המבנה קרס, גם הולמסים כבר אינם מגיעים למקום. "שאלתי בשבוע שעבר, אחרי שראיתי את המכרז על המגרש, את מחלקת השימור העירונית והתשובה שקיבלתי היא שהדבר כנראה חוקי כי מחלקת הנכסים לא הייתה מפרסמת אם הדבר לא היה חוקי".

היא עצמה אינה יודעת מה אומר במדויק החוק באשר לאופן ההתנהלות בנושא מגרש שיש בו מבנה לשימור. "אין לי התנגדות להכנסת כסף לקופת המדינה אבל שיקדימו את פעולת השימור, שלא נגיע למצב כמו ב2007 שבית הכנסת נהרס".

על הסיכוי לחולל שינוי, אומרת אביצדק-כלפא כי היא מודעת לקושי לעמוד מול טייקונים ואילי הון, ועם זאת היא מעדיפה שלא לנקוט בדרך הקלה ולומר שאין אפשרות לחולל שינוי. "התחייבתי לקחת את הנושא בכוחותיי הדלים ולא לוותר. לציבור אין מספיק אנשים שמשמיעים את הקול שלו. אנחנו טובעים בים אינטרסים של בעלי הון. הקול זה צריך להישמע. חייבים לפחות להתנות עד שאין בית כנסת שעבר שימור חזק וטוב לא יבנו את החדש".