ח"כ מיקי זוהר: "מקווה שעניין החסינות ירד מהפרק"

ח"כ מיקי זוהר על הוראת יועמ"ש הכנסת אייל ינון המחייבת הקמת ועדת כנסת: "שגויה לחלוטין, חוות הדעת של ינון הוגשה בניגוד עניינים".

103FM , ט"ו בטבת תש"פ

מיקי זוהר
מיקי זוהר
צילום: אסתי דזיובוב/TPS

חבר הכנסת מיקי זוהר שוחח הערב (ראשון) עם בן כספית ואריה אלדד ב-103fm על סוגיית החסינות ועל לגיטימיות החלטותיו של היועץ המשפטי של הכנסת. בהמשך הגיב ח"כ זוהר על דבריו השנויים במחלוקת של שר החינוך הרב רפי פרץ על הלהט"ב.

"יו"ר הכנסת אמר היום שאינו יכול למנוע את הקמת ועדת הכנסת בהתאם להחלטתו של איל ינון ויתכן שוועדת הכנסת תוקם. דבר אחד בטוח. לא בחוות הדעת של איל ינון או בשום מקום אחר נקבע שיש על היו"ר החובה לאשר את קיום הדיון בנושא החסינות".

אם מקימים ועדה שתדון בחסינות. על מה היא תדון אם לא על החסינות?

"אני מפנה אתכם לפרוטוקול ועדת הכנסת אותו יזמתי בדיון האחרון בוועדת הכנסת, היה שם הישג לא רע לפחות מבחינתי, שם נכתב בפרוטוקול שגם בכדי שתוקם ועדת הכנסת, כדי לקיים דיונים יש צורך לקבל אישור של יו"ר הכנסת בכפוף לחוות דעת משפטית. אם בסופו של תהליך תוקם הוועדה ובכחול לבן ירצו לדון בעניין החסינות של ראש הממשלה ושל חיים כץ, הנושא יידרש שוב את אישור יו"ר הכנסת, והפעם אין חולק שאיל ינון לא יוכל להיות זה שכותב אותה כי הוא הדיר את עצמו מהדיון".

היושב ראש אומר שהוא ימנע את הדיון בשיטת הסחבת?

"הוא אומר שוועדת הכנסת תוקם אך שעניין חסינות ראש הממשלה יהיה חייב לעבור שוב אצלו והוא יצטרך לשקול את הדברים בצורה ממלכתית בכפוף לחוות דעת משפטית מגורם חיצוני של הכנסת".

בג"ץ?

"לא. יועץ משפטי שהכנסת תשכור את שירותיו".

בקיצור צדקתי, מנסים לעצור את הדברים בשיטת הסחבת.

"אנחנו לא עובדים בשיטות האלה. אנחנו עובדים לפי המציאות שתופחת על פנינו. אם מנסים להפוך את הכנסת לקרקס פוליטי..."

עדיף להפוך אותה לעיר מקלט?

"היא לא יכולה להיות עיר מקלט. גם אם רה"מ היה מקבל את החסינות מהכנסת, הוא היא הייתה נגמרת בממשלה הבאה. לכן הנושא יידון בכנסת הבאה".

אם זה היה הפוך היית מלהם נגד ראש הממשלה השמאלני שנאחז בקרנות המזבח. הבן אדם ביקש דיון- הוא קיבל.

"ברגע שאתה רוצה לקיים דיון שיפוטי אליו צריך להגיע בלב פתוח ובנפש חפצה, כשאנחנו יודעים שסיעות האופוזיציה כבר הכריזו את עמדן, יעשה לצרכים פוליטיים וישמש כחלק מקמפיין הבחירות, אתה מבין שלא ניתן לבצע דיון אמיתי בנושא. אם מחר בבוקר נאמר שאנחנו רוצים להעלות את מיידית את קצבאות הנכים יאמרו לנו שאי אפשר להשתמש בכנסת כדי לחזק את עצמנו פוליטית. זה מה שעושים עכשיו כחול לבן, זה ידוע ואי אפשר להתחמק מזה. אלו דברים שאיל ינון אומר בעצמו".

אתה חושב שאיל ינון שפוט של בת זוגתו? שהייתה בצד השני של כתבי האישום של נתניהו והייתה צריכה להסביר למה אסור להגיש אותם כנגדו?

"איל ינון אמר בחוות הדעת שלו שבעייתי לקיים דיונים שיש להם סממנים פוליטיים בתקופת בחירות. הבעיה שלנו מורכבת משני דברים: חוות הדעת שלו הוגשה בניגוד עניינים והוא עד תביעה מטעם נתניהו".

הוא לא עד תביעה. זו עדות טכנית.

"הוא בעצמו אומר שהוא מנוע לדבר בנושא".

לא בגלל שהוא עד תביעה אלא בגלל מראית עין.

"טענתו היא שהוא לא היה מנוע להגיש את חוות הדעת הזו כי היא פרוצדוראלית. חוות דעת פרוצדוראלית לא יכולה להיות כזו כשהיא גולשת לתוך המהות. ברגע שאתה מקים את ועדת הכנסת גזרת את ההכרעה שלא תינתן את חסינות לרה"מ – גלשת למהות. לכן הוא לא היה צריך לתת את חוות הדעת הזו ועתרנו לבית המשפט העליון. גם מהות חוות הדעת שלו היא שגויה לחלוטין".

הוא היועץ המשפטי של הכנסת לא אתה.

"איפה טענת ההקדם האפשרי בעניינו של חיים כץ שהגיש בקשת חסינות עוד בספטמבר?

ראש ממשלה זה סיפור אחר לגמרי. לבוחר הישראלי חשוב יותר לדעת בטרם הליכתו לקלפי אם ראש הממשלה יהיה עם כתב אישום.

"ברור שזה פוליטי. הכל פוליטי פה. נראה לך שאפשר להשתמש בכנסת ככלי שרת פוליטי בידי פוליטיקאים בפגרת בחירות?"

באמת אף פעם לא עשיתם את זה.

"התשובה היא לא"

מה יקרה בשבוע הקרוב?

"אני מקווה שעניין החסינות ירד מהפרק ולא ידון בכנסת הזו. זה המאבק שלנו ואנחנו נאבק עד הסוף".

אם מקימים את הוועדה ויו"ר לא יאפשר לה להתכנס, כמה זמן אפשר לסחוב את זה? הדיון יכול להתקיים יום לפני הבחירות.

"בקצב הזה כן. אני עדיין מאמין שבסופו של יום הם לא יצליחו לחולל את הדיון בעניין החסינות. נמשיך להיאבק".