משרד הביטחון מכיר במותה של עאישה ראבי כפעולת איבה

מותה של עאישה ראבי שנהרגה כשרכבה נרגם באבנים על ידי יהודים הוכר כפעולת איבה, אך הדבר אינו מקנה להם זכויות משם שמדובר בפלסטינית.

ערוץ 7 , ט"ו בטבת תש"פ

הלווית עאישה א-ראבי
הלווית עאישה א-ראבי
צילום: Nasser Ishtayeh/Flash90

משרד הביטחון מכיר במותה של עאישה ראבי, הפלסטינית שנהרגה לאחר שרכבה נרגם באבנים בשומרון - כפעולת איבה, כך דווח באתר Ynet.

הרשות המאשרת במשרד הביטחון החליטה להכיר באירוע, לאחר שבני משפחתה פנו לביטוח הלאומי בדרישה לקבל פיצויים.

לפי החוק הישראלי רק אזרחים ישראלים או תושבים שהיו בעלי אשרת כניסה לישראל, יכולים להיות מוכרים כפעולות איבה. ראבי לא עמדה באף אחד משני הקריטריונים הללו.

עם זאת, לפנים משורת הדין ניתן לה המעמד, אך את הזכויות הקשורות בו יוכלו בני משפחתה לקבל, רק לאחר פנייה ואישור של ועדה בין משרדית מיוחדת.

ממשרד הביטחון נמסר, "האירוע שבמהלכו נהרגה הפלסטינית עאישה ראבי כתוצאה מהשלכת אבן על כלי הרכב שבו נסעה, הוכר כפגיעת איבה. ראבי איננה אזרחית ישראלית ועל כן היא לא עומדת בקריטריונים לקבלת זכויות כנפגעת פעולות איבה מהמוסד לביטוח לאומי. למשפחתה שמורה הזכות לפנות לוועדה הבין-משרדית לתשלום פיצויים לפנים משורת הדין לנפגעים על רקע לאומני, שדנה במקרים מסוג זה".

עורך דינה של המשפחה מסר כי "החלטת משרד הביטחון שלצערנו ניתנה לאחר שיהוי רב היא בבחינת קרקע פורייה לצורך המשך הליכים משפטיים נוספים, לרבות הריסת ביתו של המחבל ופנייה לבית הדין הבינלאומי".