גזר דין מוות לגיור הממלכתי

מכון עמ"י לגיור בראשות הרב חיים דרוקמן נאלץ להודיע השבוע למאה עובדיו כי יתקשה לשלם משכורות לאחר שבחודש שעבר לא הועברה כלל.

ערוץ 7 , ט"ז בטבת תש"פ

הרב חיים דרוקמן
הרב חיים דרוקמן
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

בחודשים האחרונים המדינה מסרבת להעביר תקציבים המיועדים לעמותות ציבוריות שמכשירות ומלוות מתגיירים, מה שהביא לגרעון תקציבי של מיליונים.

כך למשל מכון עמ"י לגיור בראשות הרב חיים דרוקמן נאלץ להודיע השבוע למאה עובדיו כי יתקשה לשלם משכורות לאחר שבחודש שעבר לא הועברה כלל.

הרב חיים דרוקמן הביע חשש מפני סגירת המכון בראשותו, לדבריו ההחלטה שלא להעביר כספים היא "חבלה של ממש בנושא הגיור, שהוא קריטי, ואני אומר בכאב לב שלא תהיה ברירה אלא להפסיק את המפעל הגדול והחשוב הזה, או לפחות לצמצם אותו משמעותית".

מנהל אגף הפיתוח במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא ומנכ״ל עמי נפתלי קנדלר שמוביל את המאבק שאל בכאב, "מה אומרים ל- 1500 חניכים וחניכות שנמצאים באמצע הדרך לגיור? "

הוא סיפר כי "המכון הוקם לפני 11 שנים, כיום הוא מונה למעלה מ- 70 כיתות בכל רחבי הארץ בהם לא פחות מ- 1500 חניכים וחניכות".

את הליך הגיור מתקצבת המדינה אלא שעל אף הגידול במספר הפונים לגיור, התקציב לא גדל והביא את ארגוני הגיור לכדי גרעון. אלה פנו לממשלה שאישרה תוספת של עוד 2 מיליון ₪ ל-5 מיליון הש"ח הקבועים. אלא שהחלטות ממשלה לחוד ויועצים משפטיים לחוד, היועצים המשפטיים במשרדי המשפטים והאוצר סירבו לאשר את העברת הכסף על רקע הקיפאון הפוליטי והיציאה לבחירות.

חמור מזה, משרד ראש הממשלה חייב למכון למעלה משלושה מיליון ש"ח על פעילות שבוצעה וטרם שולמה דבר שמביא לקריסה כלכלית של עמי.

קנדלר הסביר במכתב גלוי לב ששלח למאה העובדים במכון הגיור את הקשיים והמאבק מול משרדי הממשלה ובתוך משרד ראש הממשלה, "חשבות ראש הממשלה והיועצים המשפטיים פגעו בנו בצורה אנושה מבחינה תקציבית, פגיעה שבאה לידי ביטוי בהפסד של כ-1.2 מיליון ש"ח בתקציב 2019. לבושתה של מדינת ישראל, החשבות והיועצים המשפטיים מנהלים את המדינה. אנחנו יוצאים למאבק!".

למכתב המלא לחצו כאן