הקרב על התלמידים

תלמידי כיתות ח' מחפשים ישיבת המשך לארבע השנים הבאות. עוד שבועיים מסתיימת ההרשמה

ערוץ 7 , ט"ז בטבת תש"פ

גיבוש לפנימיה הצבאית תורנית אור עציון
גיבוש לפנימיה הצבאית תורנית אור עציון
צילום: נתנאל

בשנים האחרונות גברה התחרות בין הישיבות התיכוניות ברחבי הארץ המבקשות "למשוך" אליהן תלמידים חדשים.

כך לדוגמא, בישיבת אילת החליטו להעניק לתלמידים קורס צלילה, בישיבת הזורעים שולחים לתלמידים מבחן התאמה אליהם הביתה, ובפנימיה הצבאית באור עציון הזמינו את התלמידים ליומיים של גיבוש צבאי מושקע שבו מפקדי הפנימיה בוחרים את דור הפיקוד הבא.

ישנם גם מוסדות שמקיימים מפגשי היכרות משותפים לבנים ולהורים, ואחרים עורכים ערבי היכרות להורים וימים פתוחים בנפרד לתלמידים.

ישנן ישיבות תיכוניות שקובעות מראש מספר תאריכים של ימים פתוחים לציבור שאליהם לעתים יש צורך להירשם מראש, מוסדות אחרים מבקשים מהמתעניינים ליצור קשר ולתאם זמן לביקור התרשמות אישי.

למרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא יש יועצת הכוון, העובדת הסוציאלית רותם כהן, שמסייעת להורים ותלמידים שזקוקים להכוונה בבחירת המוסד המתאים להם ברשת. כהן מכירה את מכלול המוסדות ובשיחה עם ההורים והתלמיד מסייעת להם לבחור נכון.

כל התלמידים שמעוניינים ללמוד במוסד פנימייתי (החל מכתה ט') חייבים להירשם באתר הרישום הארצי של מנהל החמ"ד במשרד החינוך, במשך תקופת הרישום שנמשכת כחודש, בסביבות חודש ינואר (טבת-שבט). התהליך נועד להסדיר את הרישום ברמה הארצית ולהנגיש מידע לתלמידים אודות התהליך כולו.

הרישום יסתיים ביום שני ז' שבט, ה-2 בפברואר 2020. בתהליך ההרשמה באתר נדרש כל תלמיד לבחור שלוש מוסדות שבהם הוא מעוניין לבדוק. כל תלמיד בכיתה ח' נדרש להירשם לכל הפחות גם למוסד חינוך אחד באזור מגוריו, כתנאי לביצוע הגשת בקשה להרשמה למוסד פנימייתי ארצי.

לאחר שהגשתם בקשות רישום באתר הארצי, ולפעמים גם בטרם הסתיימה תקופת הרישום באתר, תקבלו זימון לראיון מאחד או יותר מהמוסדות שאליהם נרשמתם.

בסיום התהליך מקבל כל תלמיד הודעה על קבלתו ללימודים באחת משלוש האפשרויות שנבחרו על ידו.

אם תלמיד לא התקבל לאף אחד מהמוסדות שאליהם התראיין, המידע מהמוסדות יגיע למשרד החינוך עוד בטרם שליחת התשובות להורים, על מנת לטפל במקרים אלה ולאפשר לתלמיד אופציה נוספת לפני מתן התשובות לכלל התלמידים.

לפי הנחיות משרד החינוך, מתן התשובות מכל בתי הספר לכל התלמידים אמור להתבצע ביום אחד לכל התלמידים בארץ. השנה יום מתן התשובות הוא יום שלישי ז' אדר, ה-3 במרץ 2020.

ההורים נדרשים לאשר את הרשמת בנם למוסד שבחרו (ולבטל הרשמות כפולות) בתוך כשבוע מזמן קבלת התשובות – עד לתאריך יום חמישי ט"ז אדר, ה-12 במרץ 2020.

במקרה של קבלה ליותר ממוסד אחד או במקרה של המשך לימודים במוסד שש-שנתי קיים, יישמר מקום לתלמיד המתקבל עד ל-12 במרץ 2020 בלבד. לאחר מכן ובמידה ולא בוצע רישום בפועל, יתקבלו תלמידים בסטטוס "ממתינים" עד לתאריך א' ניסן ה-26 במרץ 2020.