האיחוד הלאומי:
נכשל המשא ומתן לאיחוד עם הבית היהודי

האיחוד הלאומי: למרבה ההפתעה, רגע לפני החתימה ולאחר שגובשו הבנות, נסוג הבית היהודי מהחתימה וביקש להמשיך במו"מ לאחר כינוס המרכז.

חזקי ברוך , י"ז בטבת תש"פ

סמוטריץ' והרב רפי פרץ
סמוטריץ' והרב רפי פרץ
צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90

מפלגת האיחוד הלאומי הודיעה הבוקר (שלישי) על כישלון המגעים לריצה משותפת עם הבית היהודי.

מהאיחוד הלאומי נמסר "אתמול בצהריים, אחרי שעות של דיונים שהתקדמו יפה, נתכנסנו לסגירה של המו"מ עם הבית היהודי בביתו של מו"ר הרב דרוקמן, מתוך כוונה ברורה של שני הצדדים לצאת משם עם הסכם חתום שיאושר בהמשך הערב בשני מרכזי המפלגות.

דרישה יסודית ועקרונית שהיוותה את הבסיס לכל ההסכם היתה חתימה על נספח מיזוג המפלגות וכניסה לתהליך מידי של ביצוע המיזוג, על מנת להביא בשורה של אחדות לציבור הציוני דתי, כפי שהתחייבנו בראשית הדרך".

"בכדי לוודא שהמיזוג לא ימוסמס לאחר הבחירות ויישאר בגדר הבטחת בחירות, כלל נספח המיזוג תהליך ברור ולוחות זמנים למימושו ולעריכת בחירות ליו"ר המפלגה המשותפת, וכן כערובה למימוש המיזוג, מנגנון אל חזור שמעביר את סמכויות המיזוג מיושבי הראש ומרכזי המפלגות לוועדה חיצונית משותפת שתוודא את ביצועו, תמנע את מיסמוסו על ידי מי מהצדדים, ואף תוסמך לקבוע בעצמה את הליך הבחירה במידה ואחת המפלגות תטרפד את המיזוג ועריכת הפריימריז נספח זה מהווה שינוי בחוקות שתי המפלגות ועל כן נדרש היה לאשר אותו במרכזי המפלגות, כל מפלגה בהתאם לפרוצדורה שקבועה בחוקה שלה, בכדי לתת לו תוקף משפטי מחייב.

כאמור, ביקשנו ואף דרשנו לחתום על ההסכם כולו לפני היציאה להחלטות המרכז בכדי שהוא יאושר במרכזים".

עוד נאמר בהודעה "למרבה ההפתעה, רגע לפני החתימה, ואחרי שגובשו הבנות, נסוג הבית היהודי מהחתימה וביקש להמשיך במו"מ לאחר כינוס המרכז. כפועל יוצא מכך לא הונחו ההסכם והנספח בפני מרכז הבית היהודי והוא לא אישר אותם (אלא רק הסמיך את הרב רפי לחתום על הסכמים פוליטיים נוספים - משפט שבוודאי אין בכוחו לעגן את נספח המיזוג בחוקת המפלגה) וממילא לא אישר את נספח המיזוג על השלכותיו החוקתיות.

לעומת זאת, מרכז האיחוד הלאומי אישר ברוב הדרוש של 75% (ואף יותר מכך) את ההסכם והנספח והתיקונים לחוקה הכלולים בו.

בהעדר עיגון של הליך המיזוג, ועל רקע התמונות שהתפרסמו מישיבת מרכז הבית היהודי וההבנה שהמרכז לא יכונס שוב עד הבחירות, וגם אם כן לא ברור שנספח המיזוג יעבור בו ברוב הדרוש, הפך נספח המיזוג לאות מתה, והבסיס להסכם הריצה המשותפת נשמט".

"בלי הסעיף המרכזי והעקרוני של איחוד המפלגות ועל רקע ההבנה כי אין עוד אפשרות להעביר זאת במרכז הבית היהודי, הודיעו באיחוד הלאומי כי הם מחשבים מסלול מחדש.

כפי שאמרנו לכל אורך השבועות האחרונים - בלי בשורה של ממש לציבור על מיזוג אמיתי ועריכת בחירות דמוקרטיות לפחות לבחירות הבאות, לא ניתן יהיה להפיח רוח חדשה בציונות הדתית ולהחזיר את המצביעים הביתה, והרשימה תתקשה לעבור את אחוז החסימה. חתימה על הסכם ריצה משותפת שכוללת רק סידורי כסאות ותפקידים היא צעד חסר אחריות שלא יביא את אמון הציבור.

התמונות הקשות ממרכז הבית היהודי, בצירוף התנהלות המפלגה לכל אורך השבועות האחרונים, פוגעות עוד יותר בסיכויי הרשימה לעבור את אחוז החסימה, ולכן חתימה עם הבית היהודי בלבד ללא חיבורים נוספים שיבטיחו את הצלחת הרשימה היא חוסר אחריות לימין והציונות הדתית.

במעט הזמן שנותר עד לסגירת הרשימות נחתור בכל הכח לאיחוד כמה שיותר גדול מימין לליכוד שימנע סיכון של בזבוז קולות והקמת ממשלת שמאל", הודעת האיחוד הלאומי.

גורמים בבית היהודי הגיבו לדבריו של יו"ר האיחוד הלאומי בצלאל סמוטריץ'. לדבריהם, על המקום הרביעי ומי ראשון ברוטציה "הודענו לסמוטריץ שאנחנו מוכנים לקבל את הדרישה שלו".

עוד נמסר כי "סמוטריץ' טוען שדרש אישור מרכז למתווה המיזוג ואישרנו רק עקרונית שהיו"ר יוביל למיזוג שיאושר בהמשך על ידי מרכזים משותפים". בשורה התחתונה, מסרו הגורמים: "אין פערים. כנראה קיבל הצעה שלא ניתן לסרב לה מהימין החדש".

בתוך כך מפלגת הימין החדש בראשות השר נפתלי בנט הודיעה אתמול, לאחר שבצלאל סמוטריץ' סירב לקבל את הצעתה, כי תרוץ עצמאית בבחירות הקרובות.

מהמפלגה נמסר כי "הימין החדש תרוץ באופן עצמאי כמפלגה של הימין האידאולוגי והליברלי. זהו הסיכוי היחיד של גוש הימין להגיע ל-61 מנדטים ולניצחון. זאת במקביל לריצה במפלגה שנייה משותפת של השר סמוטריץ', השר פרץ, ואיתמר בן גביר".

בהודעת הימין החדש נאמר עוד כי "בבחירות האחרונות הוכח שריצה של ארבע המפלגות יחד מורידה את גוש הימין ל-55 ותביא לניצחון גוש השמאל", זאת למרות שבבחירות האחרונות עוצמה יהודית רצה לבד ולא היו ארבע מפלגות שהתמודדו יחד. במפלגה התחייבו "למשוך קולות מכחול לבן ומליברמן. על שתי המפלגות לנהל קמפיין הוגן על מנת להביא לניצחון גוש הימין".