כיצד נולד התלמוד המוקלט?

לרגל תחילת מחזור החדש של הדף היומי, 'התלמוד המוקלט בראשות הרב סבתו ומוסדות 'המאיר לארץ' משיקים את 'דיסקונקי התלמוד המוקלט'

בשיתוף 'התלמוד המוקלט' , י"ח בטבת תש"פ

הרב סבתו בהשקת התלמוד המוקלט
הרב סבתו בהשקת התלמוד המוקלט
יח"צ

לרגל תחילת מחזור הלימוד החדש של הדף היומי, מכון 'התלמוד המוקלט' בראשות הרב סבתו ומוסדות 'המאיר לארץ' משיקים את 'דיסקונקי התלמוד המוקלט'.

השיעורים מועברים ע"י הרב סבתו בעצמו, כחצי שעה לדף גמרא בצורה בהירה וזורמת, "לימוד כל הש"ס בשמחה בקלות בהנאה ובמחיר השווה לכל נפש".

למעלה מ-1000 שעות הסבר המכילים את 2700 דפי התלמוד הבבלי, דף אחר דף, שורה אחר שורה קורא הרב סבתו את הגמרא ומסביר אותה בטוב טעם ובשפה ברורה.

לפרטים והזמנות: טלפן למספר: 029973383 או בחנות אתר הישיבה במצפה ירחו

השיעורים הועברו לפני למעלה מ-40 שנה לחבורת הש"ס שהיוותה לבסוף את מחזור הר"מים הראשון בישיבת מצפה ירחו.

14 תלמידים שלמדו מפי הרב סבתו בישיבת בית אל ולאחר מכן בבית מדרש לתורה בירושלים את כל הש"ס, ולאחר מכן למדו מפיו את נושאי ההלכה לרבנות בשולחן ערוך, והוסמכו לרבנות על ידי הרבנות הראשית אחרי השרות הצבאי.

לומדים בתלמוד המוקלט לפני 40 שנה
צילום: יח"צ

השיעורים הוקלטו כגיבוי עבור תלמידים שהיו חולים והחסירו, כך מי שחלה היה יכול להשלים בקלות את הלימוד ולחזור לזרום עם כולם.

'למדנו בקצב של 4 וחצי דפים ליום', מספר הרב סבתו, 'למפרע, כשגמרנו את הש"ס התברר שיש לנו אוצר מוקלט מדהים ביד'.

במהלך השנים אבדו חלקים מן הקלטות שהושאלו ולא הוחזרו. במקביל היה סט של קלטות שהוקלטו לטובת דדי גראוכר שהיה אחד מהחבורה וישב שבעה על אביו ומן הקלטות האלו הורכב התלמוד המוקלט.

הרב מתאר את זה כחסד הגורר חסד ומהווה שימור לדורות בבחינת "עולם חסד ייבנה".

הרב שבתי סבתו
צילום: חזקי ברוך

המדען ד"ר יוסי ברנד, מנכ"ל פרמנטק, מספר: 'חבר שסיים את הש"ס הזמין את הרב סבתו אליו, וכשראיתי אותו ניגשתי אליו ואמרתי לו: הרב סבתו אתה לא מכיר אותי אבל אני מכיר אותך, אני תלמיד שלך כבר הרבה שנים, ע"י הקלטות.

'אני ועוד כמה חברים לומדים כבר 5 סבבים את הש"ס בזכות הקלטות של הרב סבתו. ראינו את המודעה, קנינו אותם, וכך הצלחנו ללמוד'.

הרב מנחם באב"ד, סגן ראש הישיבה ור"מ בישיבה התיכונית: 'בעזרת ההקלטות אני מצליח לחזור על גמרות עם MP3 בכיס ואוזניה,

גם בזמנים פחות מנוצלים, כמו שטיפת כלים וכדומה. הבן הקטן שלי מצביע על אוזניות ואומר 'הרב סבתו'.

'אל תאמר לכשאפנה אשנה שמה לא תיפנה'. תוכנית לימוד הש"ס ומכון 'התלמוד המוקלט' מיסודו של הרב שבתי סבתו זכתה לברכתם והמלצתם של גדולי הדור: הרב עובדיה יוסף , הרב מרדכי אליהו והרב אברהם שפירא – זכר צדיקים לברכה. ונלמדה ע"י מאות אלפי איש.

בחודש שעבר נבחר הרב סבתו להיות הנציג שיסיים את הש'ס באירוע העולמי של הציונות הדתית, וזו מעין סגירת מעגל.

הרב סבתו סיפר, "אני נזכר שלפני 40 שנה הייתי הראשון שהעז להכניס אוזניות לבית המדרש, דבר שלא היה מקובל. לאט לאט הכל נפתח. גם לימוד הש"ס בבקיאות היה דבר שעורר התנגדות אצל רבים. היום אנו רואים- אין מקום בארץ ובעולם שלא לומדים בו את הדף היומי. יש כאן חלום שהתגשם, היום כולם נסחפים וזהו מהלך אלוקי. גם אצלי הכל התעורר מניצוץ שעד היום אינני יודע להסביר אותו. בתלמוד הבבלי יש עוצמה אדירה כיוון שהוא יצירה שלא חוברה בידי אדם אחד אלא על ידי עם ישראל כולו באמצעות נציגיו הגדולים והקדושים".

לפרטים והזמנות: טלפן למספר: 029973383 או בחנות אתר הישיבה במצפה ירחו