החלה הזרמת הגז הטבעי למצרים

שרי האנרגיה של ישראל ומצרים יציגו את ההישג במהלך כינוס פורום הגז המזרח-תיכוני בקהיר.

ניצן קידר , י"ח בטבת תש"פ

השר שטייניץ עם שר האנרגיה המצרי
השר שטייניץ עם שר האנרגיה המצרי
צילום: דוברות

שרי האנרגיה של ישראל ומצרים הודיעו הבוקר (רביעי) כי החלה הזרמת גז טבעי מישראל למצרים והוסיפו כי הצעד ישרת את האינטרס הכלכלי של שתי המדינות.

"מהלך זה יאפשר לישראל גם לייצא חלק מהגז הטבעי שלה לאירופה באמצעות מתקני הנזלת הגז (LNG) במצרים, ויקדם את מעמדה של מצרים כשוק גז אזורי (regional gas hub)", אמרו בכירים בשוק האנרגיה.

שרי האנרגיה של מצרים ושיראל, טארק אל מולא ויובל שטייניץ, יציגו את ההתקדמות שהושגה במהלך כינוס של פורום הגז המזרח-תיכוני שיתקיים היום בקהיר.

במהלך הכינוס צפויים שרי האנרגיה של ישראל, מצרים, איטליה, יוון, קפריסין, ירדן והרשות הפלסטינית לאשר את הפיכתו של הפורום לארגון אזורי.

בשבוע שעבר החלה שותפות לוויתן להזרים גז טבעי מהמאגר. לפני כן, במשך מספר שבועות, ביצעה נובל אנרג'י, מפעילת פרויקט לוויתן, בדיקות של מערכות האסדה והן נמצאו תקינות ומוכנות לפעולה.

לאחר השלמת הבדיקות וההכנות, נפתחו בארות לוויתן, הממוקמות כ- 130 קילומטר מערבית לחיפה, והגז הטבעי החל לעשות דרכו לעבר חופי ישראל. הגז מלוויתן יעבור מהצנרת התת-ימית המחוברת לאסדה למערכת ההולכה של ישראל (נתג"ז), ומשם לצרכני הגז ברחבי הארץ.

עם הגעת הגז ממאגר לוויתן לחוף הוא יתווסף לגז המופק כיום ממאגר "תמר". כמות הגז הממוצעת תעלה ל-1.6 מיליארד רגל קוב ליום בחציון הראשון של 2020 ותוגדל ל-1.9 מיליארד רגל קוב בחציון השני.

הגז הטבעי מלוויתן יאפשר את הפסקת השימוש בפחם המזהם לייצור חשמל בישראל, דבר שיביא לצמצום ניכר בזיהום האוויר, יביא להורדת מחירי החשמל, יספק רשת ביטחון ויתירות תשתיתית למשק הישראלי ויכולת להתבסס באופן כמעט בלעדי על ייצור תעשייתי באמצעות גז טבעי זול ונקי יותר.