הרוסים מנסים לסייע לטראמפ?

מתקפת סייבר גדולה התרחשה על חברת 'בוריסמה' האוקראינית. החשד: רוסיה מנסה להשיג מידע על מעורבות ג'ו ביידן בסגירת החקירה נגדו

מיכל לוי , י"ח בטבת תש"פ

ולדימיר פוטין
ולדימיר פוטין
צילום: רויטרס

חברת האנרגיה האוקראינית 'בוריסמה' היתה בימים האחרונים יעד למתקפת סייבר נרחבת, במסגרתה ניסו הפצחנים לשאוב מידע משרתי החברה, והצליחו ככל הנראה לעשות זאת לפחות לאחד מאותם שרתים.

החברה האוקראינית התפרסמה מאוד בתקופה האחרונה, בשל העובדה שבנו של סגן נשיא ארה"ב לשעבר, ג'ו ביידן, עבד בחברה, ובהמשך פעל ביידן כדי לסגור את החקירה נגד החברה.

מתנגדיו של ביידן ובראשם הנשיא טראמפ טוענים שביידן פעל בחוסר תום לב וניצל לרעה את סמכותו ומעמדו כסגן הנשיא, כדי להפעיל לחץ פסול על האוקראינים, ולהביא לסגירת החקירה מחשש פן בנו האנטר יסתבך בה, או יפסיד כספים בעקבות הנזק שייגרם לחברה.

על פי הדיווחים בנושא, ההאקרים שיגרו לכמה מעובדי החברה הודעות בדואר האלקטרוני, שהתחזו להודעות המגיעות מהנהלת החברה.

בתוך ה'אימיילים' קיבלו העובדים הפניה לדף מעוצב בדיוק כמו הדפים הרשמיים של החברה, ובו הם נדרשו להזין את שם המשתמש, הסיסמה, ונתונים נוספים שנועדו לסייע לפצחנים לחדור באמצעותם אל השרתים עצמם.

ואכן, כמה מעובדי החברה נפלו בפח שטמנו להם הפצחנים ובתום לב מסרו לידיהם את הסיסמאות ודרכי הגישה לחומרים המסווגים של החברה, מה שלאחר מכן שימש בידי הפורצים כדי לשאוב מידע יקר ערך.

מומחים מסבירים כי מדובר במתקפה שהביצוע שלה אינו מורכב במיוחד, וברור שהמתקפה הוכתרה בהצלחה מרובה, משום שעד שהחברה ידעה על כך שהסיסמאות הגיעו לידיים הלא נכונות, עברו ככל הנראה מספר ימים, מה שאפשר לאותם פצחנים זמן פעולה רחב למדי.

בכלי תקשורת באוקראינה ובארה"ב הועלו השערות של מומחים בתחום אבטחת הסייבר, כי מדובר על פעולה שבוצעה בידי פצחנים שעבדו בשירותה של ממשלת רוסיה. לדבריהם, היקף הפעולה והתזמון שלה מלמד על כך שמדובר בפעולה שבוצעה על ידי צוות גדול שהיה ממוקד במטרה זו.

ההערכה של אותם מומחים היא שרוסיה מנסה לשאוב מידע מביך על ביידן, בהקשר החקירה שהתנהלה כנגד החברה ונסגרה בגלל הלחץ שהפעיל, ומטרתם להשתמש במידע הזה לאחר שביידן ינצח בפריימריז הדמוקרטי כפי שמעריכים כעת הפרשנים, או אז יישלף המידע המביך ויסייע לטראמפ להביס אותו בקלפי.