לרבש"צים נמאס: מחזירים ציוד לצבא

רכזי ביטחון בשורת ישובים מחזירים ציוד חירום לחטמ"רים ומכינים עוד שורת השבתות כצעדי המשך.

שמעון כהן , י"ח בטבת תש"פ

מחזירים ציוד
מחזירים ציוד
צילום: ראובן שדור

רכזי הביטחון בשורה של ישובים ברחבי יהודה ושומרון מחזירים כאקט של מחאה לחטיבות המרחביות ציוד צבאי ממחסני הישובים.

ראובן שדור, רבש"ץ תקוע וחבר ועד הרבש"צים, מספר לערוץ 7: "אנחנו מבינים שמשרד הביטחון לא סופר אותנו ואת מיליון התושבים שאנחנו אמונים עלינו. לא יתכן שפקידים ינהלו את הביטחון".

"כל גורמי השטח יודעים להגיד שהרבש"ץ הוא בורג מרכזי בעולם הביטחון בגבולות וביוש, ויודעים להגיד שמדובר בתפקיד שאי אפשר בלעדיו, אבל פקידי משרד הביטחון מתחבאים מאחורי ניירת ומסכנים את תושבי הישובים".

"בית המשפט קבע שמשרד הביטחון הוא שאמור ללוות את המו"מ על העסקת הרבש"צים וסמכויותיהם, אבל משרד הביטחון ביזה את החלטת בית המשפט ולא הגיע לדיון באמתלות משפטיות ותירוצים שאין בינם לביטחון כל קשר".

כאמור, היום התארגנו רכזי הביטחון והשיבו לחטיבות המרחביות ציור חירום רב. "הצעד בחטיבת עציון כואב לנו", אומר שדור ומספר: "החזרנו את כל ציוד מחלקות החירום. הרי הצבא הוא המנחה שלנו והמסמיך שלנו. הצבא שם ציוד בישובים לשעת חירום, תחמושת, מדים, ציוד לחימה, אמצעי ראיה ועוד, ואת כל זה אנחנו מחזירים".

"אנחנו עדיין קוראים למשרד הביטחון להתעשת ולשבת איתנו על שולחן הדיונים. אנחנו קוראים לבנט ומנכ"ל משרד הביטחון אודי אדם להורות על הגעה לשולחן הדיונים", אומר שדור הדוחה מכל וכל טיעונים לפיהם היעדר ממשלת קבע מונע תיקצוב לסוגיות שעליהן מלינים הרבש"צים. "משרות הרבש"ץ מתוקצבות. אנחנו לא מתכוונים לפתוח בור תקציבי", הוא אומר ומוסיף הערה לפיה "להגיד שביטחון התושבים לא חשוב בגלל ממשלת מעבר זה עצוב".

הרבש"צים בדרכם לחטמ"ר עציון
צילום: ראובן שדור

"בואו נשב ונתחיל לדון לפתרון הסוגיה ונתקדם", דברי שדור המפרט כמה מהדרישות העיקריות של הרבש"צים: "אנחנו צריכים שהגורם המנחה יהיה גם הגורם שבסוף משלם. כיום החטיבה המרחבית היא הגורם המנחה את הרבש"ץ לעשות פעולה מסוימת, ובמקביל ראש המועצה או הישוב מנחה לעשות פעולה אחרת. המעסיק הוא ראש הרשות וכך הרבש"ץ נמצא בין הפטיש ולסדן".

"אנחנו רוצים לסדר את סוגיית הסמכויות של הרבש"צים, את סוגיית מרכיבי הביטחון. קיצוץ במרכיבים הללו פוגע בביטחון התושבים. דרוש עדכון או הצמדת שכר. השכר של הרבשצים עודכן באחרונה רק ב-2012 ומאז לא התווסף שקל אחד. כיום מאבטחים משתכרים יותר מרבש"צים. מדובר במשרה לאורך כל היממה וללא הפסקה, ללא שבתות וחגים והשכר למעשה הוא 13 שקלים לשעה. מדובר במענה לאירועי התפרצויות, אלימות שריפות ופח"ע".

שדור מוסיף ומספר על הצעדים הבאים שאותם מתכננים הרבש"צים במידה ולא תיענה קריאתם לקיום מו"מ ישיר עם אנשי משרד הביטחון: "420 רבש''צים ישביתו את רכביהם. יגיעו לאירועים בריצה ולא ברכב. בשבוע הבא תהיה החזרת נשקים ובשבוע שלאחר מכן הרבש"צים ישבתו שביתה מלאה. לא יהיה מענה בישובים".

בדבריו מדגיש שדור כי ברגע בו תהיה הנחיה מצמרת משרד הביטחון לקיים מו"מ יופסקו כל צעדי ההשבתה והמחאה, אולם לפי שעה נראה שצעדים כאלה לא מתרחשים.

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: ״משרד הביטחון מוקיר ומעריך את פועלם של הרבש"צים ואת תרומתם לחיזוק הביטחון ביישובים. לאחרונה גיבש המשרד, יחד עם מרכז המועצות האזוריות, הסכם מעודכן הכולל הגדלה של תקציב ההשתתפות במימון מרכיבי ביטחון ליישובים המעסיקים רבש"צים. עמדת המדינה, היתה ונותרה, שהרבש"צים הם עובדי הישובים ועליהם לנהל מו"מ קיבוצי מול מעסיקיהם".

מחאה בתחילת הדרך
צילום: ראובן שדור
בכניסה לחטמ"ר
צילום: ראובן שדור