'נצביע לייצוג נשי, גם מהציונות הדתית'

הנשים החרדיות הדורשות ייצוג פוליטי לא זוכות למענה כלשהו מהדרג המחליט. האם יש להן חלופה? למה מתעלמים מהן? למה שלא יקימו מפלגה?

שמעון כהן , י"ח בטבת תש"פ

בחירות לכנסת
בחירות לכנסת
Photo by Nati Shohat/Flash90

רגע לפני סגירת הרשימות המתמודדות בבחירות הבאות חזרות נשות תנועת 'לא נבחרות לא בוחרות' על קריאתן לשלב נשים חרדיות ברשימות החרדיות. אפרת שוקרון היא אחת ממובילות הקריאה.

"אנחנו לא צופות שינוי מיידי ברגע האחרון, אבל רוצות להעלות את השיח ולהראות עד כמה לא הגיוני שאנחנו טובות מאוד בלבחור ולתת כוח למפלגות שלנו, אבל אין לנו מקום להיבחר ולקבל ייצוג שווה", היא מסבירה את העיקרון המנחה את מחאתן.

לנוכח כותרת מאבקן 'לא נבחרות לא בוחרות' שאלנו אם הכותרת הזו אכן רלוונטית, שכן נראה שגם היא עצמה וחברותיה מצביעות למפלגה כלשהי בסופו של יום, והמשמעות היא שהאיום על המפלגות החרדיות עקר והניסיון להשפיע נדון לכישלון. אולי משום כך הן זוכות להתעלמות גורפת מהפוליטיקאים החרדים?

"בעבר הצבעתי למפלגות החרדיות. אנחנו חלק מהמגזר החרדי. עכשיו יש יותר מבני המגזר החרדי שמצביעים למפלגות האחרות. המפלגות החרדיות עונות להרבה צרכים שלנו ואם הייתה שם אישה הייתי יכולה להצביע למפלגה שאני מזדהה איתה והיא הבית שלי. למה אני צריכה להצביע למפלגה של הציונות הדתית? הילדים שלי לא מתחנכים במוסדות שלהם ובאופן טבעי ארגיש יותר בנוח להצביע למפלגה חרדית. כרגע כל עוד אין אישה את הקול שלי הם איבדו. יכול להיות שזו לא מאסה גדולה שמשפיעה".

על הקול שלה עצמה, לאן הוא יילך, היא אומרת שאינה יודעת להשיב. "אני לא סגורה על עצמי למי אצביע, אבל אני יודעת שמפלגה שאין בה נשים לא אצביע לה. מפלגה שתקרא לנשים חרדיות להצביע ותציג אג'נדה לקידום נשים חרדיות היא תזכה לתמיכה שלי, גם אם היא תהיה מהציונות הדתית".

על הגיבוי לה זוכה תנועתה מספרת שוקרון: "הפעילות שלנו נועדה לעורר ובכל מערכת בחירות יותר ויותר נשים מצטרפות. אני לא יכולה להגיד שיש להן את האומץ לעמוד בפנים גלויות, אבל יש הרבה תמיכה מהשטח, אנחנו רואות שהרבה נשים חושבות למה לא. זה הרי לא איסור. מבחינתן יש עוד אופציות. אנחנו לא בכיס של אף אחד".

ואולי נכון היה לתנועת הנשים החרדיות להקים מפלגת נשים כאיום אלקטורלי על המפלגות הקיימות שיעדיפו להתחשב בדרישתן ולמנוע זליגת קולות נשיים למפלגתן החדשה? "להקים מפלגה זה נשמע קל ופשוט, אבל אנחנו חלק מהמגזר החרדי וצריכות להיות במפלגות שלנו. חמישים אחוז מהכוח של המפלגות הללו הוא מאיתנו, הנשים. נכון שבאחוזים אנחנו לא הרבה אבל המסרים מחלחלים, פתאום שומעים על החרדים העובדים ועוד. אנחנו עדיין לא מאסה שמאיימת עליהם מספיק, אבל זה מתחזק".

שוקרון סבורה שקריאת מפלגתה אמורה לכנס תחתיה גם נשים ממגזרים אחרים. "זה הפסד של החברה הישראלית שיש פחות נשים בכנסת. כל אישה צריכה לתמוך במהלך הזה, גם אם היא לא חרדית. יש נושאים שקשורים לנשים ולא מקבלים מענה מספיק, בוודאי לא במגזר החרדי בגלל שלא פעם מדובר בנושאים שלא נוח לדבר עליהם במגזר החרדי בגלל ענייני צניעות ורגישות. אנחנו לא רואים את חברי הכנסת שלנו מגיעים לדיונים בכל ועדה שעוסקת בכך".

בדבריה מציינת שוקרון כי גם אחוז החסימה מרתיע אותן מתוך ההכרה שצליחתו היא משימה כמעט בלתי אפשרית. באשר להצעה להקים מפלגה שדווקא בגלל שסיכוייה לעבור את אחוז החסימה קטנים תעורר חשש מאבדן קולות למגזר כולו, היא אומרת: "מפלגה שרק מאיימת ולא מתכוונת לרוץ עד הסוף, לא מתייחסים אליה ברצינות".

עוד שאלנו את שוקרון אם יתכן וההתנגדות של המפלגות החרדיות להתמודדותן נובעת מאורח החיים בכנסת והצורך בישיבות ארוכות אל תוך הלילה, מפגשים והסכמים בארבע עיניים וכיוצא באלה מציאויות שאינן בהכרח לרוח ההלכה. "נשים חרדיות ידעו לשים את הגבולות ולדבר בצורה צנועה ומכובדת", היא משיבה ומוסיפה: "לחברי הכנסת החרדים אין שום בעיה לשתף פעולה עם נשים ולתמוך בהן במירוץ לרשויות וכו', כל עוד לא מדובר בנשים חרדיות. כשזה מגיע לנשים חרדיות מגבילים את הכוח שלהן".

על אופן ההצבעה של הנשים התומכות בתנועתה היא אומרת: "כל אחת על פי תחושתה ותפיסתה הפוליטית, אבל מפלגות שיש בהן נציגות נשית". לדבריה כאשר נשים ראו את מעמדה של חברת הכנסת לשעבר עידית סילמן ברשימת הבית היהודי הן בחרו במפלגה זו.