דרמה פוליטית ברוסיה

פוטין הודיע כי הוא מתכוון להעביר סדרת רפורמות בחוקה הרוסית .ראש ממשלת רוסיה מדבדב וכל שרי הממשלה התפטרו במחאה.

ניסן צור , י"ט בטבת תש"פ

ולדימיר פוטין
ולדימיר פוטין
צילום: רויטרס

ראש ממשלת רוסיה וכל שרי הממשלה התפטרו, במחאה על החלטתו של פוטין להציע רפורמה שתאפשר לו לשלוט מעבר לשנת 2024.

ההחלטה של ממשלת רוסיה להתפטר בבת אחת מתפקידה, לרבות ראש הממשלה דמיטרי מדבדב, הדיעה לאחר שהנשיא פוטין הודיע כי הוא מתכוון להעביר סדרת רפורמות בחוקה הרוסית שתאפשר לו לשלוט למעשה עד אשר יחליט לפרוש מתפקידו בעצמו.

ברפורמות עליהן הודיע פוטין מועברות סמכויות רבות מנשיא רוסיה אל ראש הממשלה והפרלמנט הרוסי.

בנאום שהועבר בשידור חי בטלויזיה הרוסית הודיע פוטין כי הוא מתכוון לשנות את החוק הנוכחי המאפשר לנשיא לכהן בתפקידו בשתי קדנציות רצופות בלבד, על מנת לאפשר לנשיא רוסיה בעתיד לכהן כמעט ללא הגבלת קדנציות. על פי הודעת פוטין, הרפורמות יועמדו למשאל עם, בו הוא צפוי לזכות ברוב מוחלט.

מבקריו של פוטין טוענים כי הרפורמה נועדה לאפשר לפוטין לפרוש מתפקידו כנשיא רוסיה בשנת 2024 כמתוכנן, ולעבור לתפקיד ראש הממשלה אשר יחזיק במרבית הסמכויות במדינה. בשנת 2008 כבר ביצע פוטין את אותו המהלך כאשר התמנה לראש ממשלת רוסיה במקום מדבדב, על מנת לשמר את כוחו כמחזיק בסמכויות השלטון. לאחר ההתפטרות הגורפת של ממשלת רוסיה הודה פוטין לחברי ממשלתו ואמר כי "לא הכל הסתדר".

הוא הוסיף כי ייפגש עם כל אחד מחברי הקבינט על מנת לבדוק מה הביא להתפטרות והאם ניתן לשנות את ההחלטה. מי שנבחר לראש הממשלה החדש ברוסיה הוא מיכאיל משוסטין, ראש שרותי מס ההכנסה במדינה.