פלאפל עם הרמטכ"ל: ניצול השואה דוגו לייטנר נפגש עם רא"ל אביב כוכבי

הרמטכ"ל אביב כוכבי הצטרף למנהגו השנתי של ניצול השואה - אכילת מנת פלאפל ביום שחרור מחנה ההשמדה אושוויץ.

עדו בן פורת , י"ט בטבת תש"פ

דוגו ובני משפחתו עם הרמטכ"ל
דוגו ובני משפחתו עם הרמטכ"ל
צילום: דובר צה"ל

הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי נפגש היום (חמישי) בין שורד השואה דוד (דוגו) לייטנר.

הרמטכ״ל הצטרף למנהגו השנתי של דוגו, אכילת מנת פלאפל, ביום שחרור מחנה ההשמדה אושוויץ, ה-18 בינואר 1945.

כשהיה בן 15 נשלח דוגו לצעדות המוות מאושוויץ. את הצעדה שרד בעודו חולם על לחמניות עגולות שיאכל בארץ ישראל, כפי שסיפרה לו אמו. כשעלה ארצה וביקר לראשונה בשוק מחנה יהודה, הבחין בדוכן פלאפל ונזכר באותן לחמניות עגולות עליהן חלם בשואה.

מאז אותו יום, בתאריך שחרור אושוויץ, נוהג דוגו לאכול פלאפל - מסורת המבטאת את ניצחון החיים שלו כאות לכך שלעולם לא יהיה רעב יותר.

צילום: דובר צה"ל


לפני ארבע שנים יזם בית העדות להנחלת זיכרון השואה שבו דוגו פעיל, את "מבצע דוגו"- בכל שנה דוגו אוכל מנת פלאפל עם דמות ציבורית מהארץ ומהעולם. זוהי השנה החמישית בה "מבצע דוגו" מתקיים.

כוכבי אמר לדוגו: "אני מאוד שמח שאתה פה, אנשים כמוך הם פשוט סמל לנחישות, תקומה ודוגמה למופת. הנה גם אנחנו סוגרים מעגל - רוב המשפחה של סבא שלי נרצחה באושוויץ בירקנאו. הם התגוררו בעיר קראקוב ופונו למחנה במהלך המלחמה, אחד מהם הצליח להגיע לרשימת שינדלר וכך שרד.

''חלק גדול מאוד של המשפחה מצא את מותו שם, מספר אחים הצליחו להגיע לארץ וגם אתה הצלחת למרות הכל. הניצחון הכי גדול זה לא הפלאפל, אלא המשפחה, הילדים, הנכדים והנינים שלך. אשריך. מהזמן הקצר שאני מכיר אותך נדמה לי שגם האנרגיות והרוח שלך זה ניצחון גדול", הוסיף הרמטכ"ל.

צילום: דובר צה"ל