קשרים בין קצינים? "עננה כבדה של חוסר אמינות"

"מן הראוי שיו"ר ועדת החוץ והביטחון ישיב ויפרט על הקשר הקרוב בין האלוף (במיל.) נומה לבין תא"ל אמיר ודמני", נאמר במכתב לאיל ינון.

ערוץ 7 , כ"ג בטבת תש"פ

עו"ד איל ינון
עו"ד איל ינון
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

ועדת החוץ והביטחון ממתינה לקבל את מסקנותיה של ועדת הבדיקה בראשות האלוף (במיל.) רוני נומה בכל הנוגע לחשדות לסילוף נתוני גיוס חרדים לצה"ל.

אך בימים האחרונים התברר לארגון "תורת לחימה", כי אחד הקצינים הבכירים ביותר שהוא ויחידתו מהווים את המושא העיקרי לבדיקות שייערכו על ידי הצוות בראשותו של נומה, היה פקוד ישיר של נומה, וזאת במהלך כהונתו של נומה בתפקיד אלוף פיקוד מרכז (נומה שימש בתפקיד זה החל מ-25 במרץ 2015 ועד ה-7 במרץ 2018).

המדובר בראש חטיבת התכנון ומנהל כוח האדם (תומכ"א), תא"ל אמיר ודמני, אשר שימש כקצין השלישות של פיקוד מרכז תחת פיקודו של נומה.

עורך הדין כפיר יפת מ"תורת לחימה" פנה אתמול (א') ליועץ המשפטי של הכנסת עו''ד אייל ינון וליועצת המשפטית של ועדת החוץ והבטחון עו''ד מירי פרנקל-שור, והסב את תשומת ליבם לנתון זה שנעלם עד כה מעיני הציבור בישראל.

הפניה ליועמ"ש הכנסת

עו''ד יפת כתב: "על רקע זה קיים חשש כבד, כי מלאכת הבדיקה שנעשתה (ועדיין נעשית בימים אלה) על ידי הצוות שבראשות האלוף (במיל.) נומה, נעשתה ונעשית בצורה מגוננת ומקלה מאוד עם מי שהיה אך לפני זמן מה פקודו הישיר ושירת עמו כתף אל כתף במטה פיקוד מרכז, וגם המסקנות שיוגשו לוועדה 'בימים הקרובים' ע"י האלוף (במיל.) נומה עלולות להיות מעוצבות ומגובשות ברוח מקלה ומגוננת כזאת, לטובתו של תא"ל אמיר ודמני (כך, לדוגמא, הוועדה עשויה – על פי תרחיש מסוים – להטיל את כל האחריות למעשי הסילוף וההטעיה על הדרג הזוטר, ולנקות את הדרג הבכיר מעל אחריות ישירה למעשים אלה)".

עו''ד יפת הוסיף וכתב: "בנסיבות אלה גם תרחף, בהכרח, מעל מסקנות ועדת הבדיקה של האלוף (במיל.) נומה, עננה כבדה של חוסר אמינות, לאור העובדה שהקצין הבכיר (ואולי הבכיר ביותר) שהוא ויחידתו מצויים מטבע הדברים במרכז העניינים מושא הבדיקה, שירת כפקודו הישיר של האלוף (במיל) נומה, אך לפני זמן קצר יחסית.

לאור האמור, הנך מתבקש להנחות את ועדת החוץ והביטחון להידרש לעניין היחסים והקשרים שבין האלוף (במיל.) נומה לבין תא"ל ודמני, ובינתיים להימנע מלהסתמך בדיוניה, בצורה כלשהי, על עבודת ועדת הבדיקה שמר נומה עומד בראשה.

מן הראוי שיו"ר ועדת החוץ והביטחון ישיב ויפרט האם הקשר הקרוב הנ"ל בין האלוף (במיל.) נומה לבין תא"ל אמיר ודמני, הובא לידיעתם של חברי הוועדה טרם קבלת ההחלטה להסתמך על ממצאיה ומסקנותיה של ועדת הבדיקה שהאלוף (במיל.) נומה עומד בראשה."

עורך הדין טוען במכתבו כי תא"ל ודמני מקושר עם מפלגת כחול לבן אשר לה נוכחות גבוהה של קצינים בדימוס בוועדה, "בהקשר זה חשוב גם להזכיר, בשולי הדברים אך בהחלט לא בשולי חשיבותם, את הידיעה שפורסמה לפני כשבוע ימים בכלי התקשורת (בין היתר ב"כאן 11"):

ראש חטיבת תכנון ומחקר כוח אדם בצה"ל, תא"ל אמיר ודמני, נפגש עם חבר הכנסת אלעזר שטרן – בניגוד לפקודה שדורשת אישור רמטכ"ל למפגש עם פוליטיקאי...".

מצה"ל נמסר, כי הפגישה המדוברת התקיימה "על רקע היכרות משותפת ארוכת שנים בין השניים" זאת ככל הנראה משום שודמני שימש בעבר בתפקיד הרל"ש של שטרן.

על שולחנה של היועצת המשפטית מונחת פניה מוקדמת של תורת לחימה גם בעניינה של האלופה במיל' ח"כ אורנה ברביבאי, ממפלגת כחול לבן, בה דרש עו''ד יפתן לפסול את ברביבאי לאלתר מהשתתפות בדיונים, ולהעבירה מהצד המבקר לצד המבוקר זאת מפני שגם בתקופתה כראשת אכ"א, אשר עומדת במוקד התחקיר, זויפו נתוני הגיוס.

לכשתגיע תגובת עו''ד אייל ינון ועו"ד מירי פרנקל שור היא תתפרסם.