היום ייפתח משפט ההדחה של טראמפ

כדי להדיח את טראמפ, צריכים הדמוקרטים להשיג רוב של 67 מתוך 100 החברים בסנאט, משימה שנחשבת כרגע לבלתי אפשרית

בן שאול , כ"ד בטבת תש"פ

דונלד טראמפ
דונלד טראמפ
צילום: רויטרס

הרוחות בגבעת הקפיטול סוערות במיוחד בימים האחרונים והיום צפויה המתיחות בין הדמוקרטים והרפובליקנים להגיע לשיא חדש, עם פתיחתו של 'משפט ההדחה' שנערך לנשיא ה־45 של ארה"ב, דונלד ג'ון טראמפ.

משפט ההדחה בסנאט נערך לאחר שבית הנבחרים החליט להגיש נגד הנשיא שני סעיפי אישום, האחד מייחס לו ניצול סמכות לרעה, והאחר שיבוש הליכי חקירה.

לטענת הדמוקרטים המהווים רוב בבית הנבחרים, טראמפ השתמש בסמכותו כנשיא כדי להשפיע על אוקראינה שתפתח מחדש את החקירה שנסגרה כנגד חברת הגז 'בוריסמה', בה מעורב גם בנו של סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן.

הדמוקרטים טוענים כי טראמפ ביקש לפתוח את החקירה מחדש, על מנת להביך ואולי אפילו להפליל לא רק את האנטר ביידן החבר במועצת המנהלים של 'בוריסמה', אלא גם את אביו, ג'ו ביידן, שהודה בעבר כי התערב בנושא, וגרם לאוקראינים לסגור את החקירה כנגד החברה.

ביידן טוען להגנתו כי פעל ממניעים לאומיים, וביקש לסגור חקירה שהתנהלה כנגד חברה אוקראינית בה מושקע כסף אמריקאי רב.

לטענתו, לעובדת היות בנו חבר במועצת המנהלים בחברה לא היתה כל השפעה על מעשיו, משום שבנו נכנס לחברה רק לאחר התקופה שבה בוצעו בחברה העבירות לכאורה, שבגינן התנהלה החקירה מלכתחילה. טראמפ מצדו טוען כי ביקש מנשיא אוקראינה לחדש את החקירה נגד החברה, אך לא עשה זאת תוך ניצול סמכות לרעה.

כדי להדיח את טראמפ, צריכים הדמוקרטים להשיג רוב של 67 מתוך 100 החברים בסנאט, משימה שנחשבת בלתי אפשרית לנוכח העובדה שבסנאט מכהנים כיום 52 חברים רפובליקנים לעומת 48 דמוקרטים, ועד כה לא נשמע אפילו סנאטור רפובליקני אחד שדיבר על כך שישקול להצביע בעד הדחת הנשיא.

אתמול פרסם טראמפ הודעה בה הודה מקרב לב לסנאטורים הרפובליקנים על התמיכה שהם מעניקים לו. "מעולם לא היתה המפלגה הרפובליקנית מאוחדת כל כך", כתב טראמפ.

לעת עתה לא ברור כמה זמן יימשך המשפט, וכמה עדים יזומנו על ידי הסנאט, אך נראה כי הוא יימשך לפחות שבוע, ויתכן שיתארך לשלושה ואפילו ארבעה שבועות.

משפט ההדחה שייפתח היום הוא השלישי בהיסטוריה של ארה"ב, לאחר שעד היום התנהלו משפטי הדחה נגד הנשיא ביל קלינטון שבסופו של דבר זוכה והוחלט שלא להדיח אותו, וכנגד הנשיא ריצ'רד ניקסון שכשראה כי כלתה אליו הרעה ושהסנאט עומד להדיח אותו, מיהר להתפטר לפני שיודח בבושת פנים.