יודעים על התעללות ולא מדווחים. למה?

כנס מיוחד יבחן את דרכי ההתמודדות עם תופעת ההתעללות בילדים. 1 מכל 5 ילדים בישראל חשוף להתעללות או הזנחה. למה אנחנו לא מדווחים?

שמעון כהן , כ"ה בטבת תש"פ

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: אייסטוק

כנס מיוחד במרכז האקדמי רופין יעסוק בתופעת ההתעללות וההזנחה של ילדים בישראל. לקראת האירוע שוחחנו עם ד"ר קרן גרינברג, העומדת בראש המחלקה לסיעוד במרכז

"המטרה היא למנוע תופעות של הזנחה והתעללות. הכנס מיועד לסטודנטים שלנו אבל לא רק", אומרת ד"ר גרינברג המציינת כי לאירוע צפויים להגיע "אנשי חינוך ורווחה מהמועצות האזוריות הקרובות לנו גיאוגרפית".

לדבריה מאחורי האירוע כולו קיימות שתי מטרות עיקריות: "להעלות מודעות ולהכיר בתופעה, ולתת ארגז כלים לצוות מטפל כמו מורים, צוות רפואי סיעודי או כזה שעובד ברווחה". צוותים אלה, היא אומרת, חייבים לפעול להגנתם של הילדים בכל מקרה של חשד סביר להתעללות מבלי להמתין להוכחה, וכדי שהדבר יתבצע באופן יעיל ומקצועי יש לצייד את הצוותים במידע נדרש רב.

"חשוב שהסטודנטים, כבר בהליך ההכשרה, יכירו בחובה המוסרית והמקצועית שלהם באיתור, זיהוי והתערבות. מדובר בקטינים חסרי ישע. רואים אותנו כמצילים וכמושיעים כסנגורים שלהם. כך גם במקצוע החינוך והרווחה, צריך לזהות כמה שיותר מוקדם כי יש נזקים לטווח הרחוק".

בדבריה מעירה ומציינת ד"ר גרינברג כי חובת הדיווח אינה נחלתם הבלעדית של הצוותים המקצועיים. "כלל האוכלוסייה יכולה לדווח, ולא רק אנשי המקצוע ויש עונש למי שלא מדווח, אבל הוא מחמיר כשמדובר באנשי מקצוע שהתעלמו".

על תופעת ההתעללות וההזנחה של ילדים היא אומרת כי מדובר ב"תופעה חוצת מגזרים תרבותיות דתות ומדינות. בישראל אחד מכל חמישה ילדים חשוף להתעללות כלשהי או הזנחה, שהיא השכיחה ביותר". עם זאת בהשוואה למדינות אחרות לא בכל פרמטר מצבה של ישראל גרוע. "בתוך מדינת ישראל נוטים לדווח על אלימות במשפחה יותר מאשר ארה"ב, ששם פחות נוטים לדווח אם אין פגיעה משמעותית".

לדבריה "מצבנו השתפר, אבל יש עוד הרבה מה לעשות. חוק העונשין שמחייב דיווח בקרב אנשי מקצוע עבר תיקון בגין ההחמרה בענישה, כך שיש יותר דיווחים, אבל אנחנו יודעים שיש הרבה מקרים שאינם מדווחים. יש הרבה עבודה בנושא, להעלות מודעות ולהעניק ארגז כלים לצוותי העבודה המקצועיים".

את סוגיית היעדר הדיווח בחנו מחקרים ומהם עלו מספר תובנות וסיבות, שלא ניתן להגדיר אף אחת מהן כמוצדקת. "בדקו למה אנשים לא מדווחים, ובמחקרים עלה שאחת הסיבות היא חוסר ידע וחוסר הכשרה מספקת של אנשי המקצוע, חשש לפגוע בשלמות המשפחה, חשש מאיום והטרדה בהמשך. היו שאמרו שלא בטוח שזו התעללות אז למה לחרוץ דין. היו מעטים שאמרו שלא נעשה הרבה עם מה שדווח, וגם זו סיבה לא לדווח, אבל זו חובה מוסרית חוקית ומקצועית".

על שאלת ההגנה לצוותים מקצועיים מפני איומים והטרדות, היא אומרת כי "יש הגנה אבל היא לא מספקת. אנחנו זקוקים לגיבוי המלא הזה כדי שנוכל לדווח. אם טובת הילד היא מעל הכול, אז צריך לקבל גיבוי מלא לארגוני הבריאות החינוך והרווחה".