"שורו הביטו וראו": גרסת 2020

תלמידי תיכון "רגבים בעמק" חידשו את השיר "שורו הביטו ראו" שהפך להמנון הלא רשמי של המוסד החינוכי.

ערוץ 7 , כ"ו בטבת תש"פ

רגבים בעמק
רגבים בעמק
צילום: רוח גולן

תלמידים מהתוכנית החינוכית-חקלאית "רגבים בעמק" חידשו את שיר ההתיישבות הישן "שורו הביטו ראו" שהפך להמנון הלא רשמי שלהם.

"שורו הביטו ראו" נכתב בשנת 1936 לאחר שמחברו, זלמן חן, התבשר על עלייתו על הקרקע של קיבוץ תל עמל (אשר לימים ישנה את שמו לניר דוד), מראשוני היישובים שהוקמו בשיטת "חומה ומגדל".

להפצתו של השיר תרם אברהם הרצפלד, אשר ערך בשיר כמה שינויים ונהג לשיר אותו בכל טקס עלייה לקרקע של ישוב חדש. עם השנים הפך השיר להמנון ציוני פופולרי של ההתיישבות העובדת.

"עם חיבור התלמידים לענף החקלאות הוותיק, אחד המקצועות הוותיקים בעולם, התחברו התלמידים גם לשירי ארץ ישראל הישנה והטובה", מספר איתמר משה, המנהל האדמיניסטרטיבי של רגבים בעמק. "בין השירים בולט השיר 'שורו הביטו וראו' שהפך לסוג של המנון של התכנית וניתן לשמוע אותו בזמנים מיוחדים - סוף מסע חולצה או בגשם הראשון.

''בחיפוש ביוטיוב מצאנו גרסה מאוד ישנה של השיר והחלטנו לחדש את השיר", הוסיף. ''הביצוע המחודש שלנו הפתיע רבים וזכינו שהוא שודר לפני כשבועיים בתוכנית במוצאי יום המנוחה בגלי צה"ל".

התוכנית החינוכית-חקלאית "רגבים בעמק" מבית עמותת רוח הגולן פועלת לחיבור הנוער לאדמה ולעבודת האדמה תוך דגש על פיתוח אחריות בתחומי החיים ובניין האישיות מתוך עמל בעבודת המידות, בעבודת האדמה ובלימודים.

''רגבים בעמק'', אשר הוקמה לפני כעשור בקיבוץ טירת צבי, מיועדת לתלמידים בכיתות ט'-י"ב הרוצים לשלב עבודה חקלאית, לימודי קודש, תעודת בגרות מלאה ופעילות חברתית במסגרת פנימייה מלאה.

התלמידים עובדים לאורך השנה בחקלאות, כשעיקר העבודות מתבצעות בחממות, בשדות ובמטעים הנמצאים באזורי ההתיישבות בהם ממוקמים המוסדות, כאשר לאורך השנה קיימת סולידריות ומחויבות גדולה בין החקלאים והתלמידים.