לקראת פרסום תוכנית המאה
"העולם הערבי תומך בטראמפ, המזרח התיכון השתנה"

הפרשן צבי יחזקאלי מעריך שגם הפעם הפלסטינים יגידו "לא" לתוכנית השלום האמריקנית, "אני לא יודע אם תהיה התקוממות, אבל בעיקר חמיצות"

103FM , כ"ז בטבת תש"פ

דונלד טראמפ
דונלד טראמפ
צילום: רויטרס

הפרשן לענייני ערבים של חדשות 13, צבי יחזקאלי, שוחח עם ניסים משעל על רקע פרסום חלקים מתוכנית המאה שכבר הספיקה לעורר את כעסם של הפלסטינים.

"הפלסטינים דוחים את התוכנית הזו על הסף. ברור שהם לא יכולים לקבל כזה מתווה, ומאחוריהם עומדת לפחות אירופה שתומכת בהם. בתוכנית של טראמפ יש שבירה של העקרונות עליהם מושתת כל מה שנקרא פה תהליך השלום, שטחים תמורת שלום, מדינה פלסטינית בקווי 67' ולגיטימציה בין-לאומית, לכן הפלסטינים לא יוכלו לקבל אותה".

לדברי יחזקאלי, ''התוכנית הזו לא מיועדת לימיו של אבו מאזן, זו תוכנית של כמה שנים, שלוקחת בחשבון שזה יהיה מעל ראשו.

"יש פה משהו מעניין כי טראמפ אומר, 'כל הנוסחאות שהיו כל השנים, כמו: קמפ דיוויד, יוזמת קרי, יוזמת ז'נבה, לא עבדו. אני אבוא בראש אחר, ואומר לאזרח הפלסטיני, יהיה לך אופק כלכלי, לא תהיה לך את האדמה שחלמת עליה, אבל תוכל בעצם להגיע לחלום לאומי במצב כלכלי טוב' - וזה דבר לא פשוט בהקשר הזה. זו תוכנית שמדברת מעל הראש של ההנהגה הפלסטינית".

השאלה איך הם בדיוק יגיבו, כי אחד המשפטים שאני קורא הבוקר, הוא שזה עלול לערער את היציבות הביטחונית, וחציית קווים אדומים. מה זה אומר בפועל? מה הם יכולים לעשות?

"תמיד כשבאה יוזמה מדינית, היא נתקלה בסירוב שהביא בסופו של דבר גם להתקוממות. אני אזכיר לך שקמפ דיוויד הוביל לאינתיפאדת אל-אקצא ויוזמת קרי הובילה לאינתיפאדת הסכינים. אבל אני חושב שלרחוב הפלסטיני, ואליו מדברת התוכנית, יש שיקולים אחרים. אני לא יודע אם תהיה התקוממות בעקבות דחיית ההנהגה הפלסטינית את התוכנית.

''חייבים להכניס פה טיפה היסטוריה, הם הלכו לתהליכי שלום עם ישראל בקמפ דיוויד ואחר כך גם בכל מיני תהליכים, עד המפה שאולמרט הביא להם עם 100% מהשטח, והם דחו אותה. מדוע? כיוון שהיסוד המכונן של התנועה הלאומית הפלסטינית הוא לא גבולות 67', אלא 5 מיליון פליטים שמתגעגעים לחזור למקומות, שהם היום בין הרצליה לבין רמלה, לעכו וחיפה - זו הבעיה ולא מטפלים בזה, וזו פצצת הזמן המתקתקת של הסכסוך הישראלי-פלסטיני.

''טראמפ רוצה לעקוף את זה בשלום כלכלי עם קומבינה של סיפוח התנחלויות וכו'. הם לא יקבלו את זה וגם לא יתקוממו נגד זה, מדוע? כי יש פה עוד אלמנט אחד מדהים, שהוא השינוי של השנים האחרונות - העולם הערבי תומך בטראמפ בהקשר הזה. זאת תוכנית שמפורסמת בהסכמת סעודיה ומצרים, זה אומר שהמזרח התיכון השתנה, והפלסטינים קיבלו את החשבונית הזאת שמאוד קשה להם. אני לא יודע אם תהיה התקוממות, אבל בעיקר חמיצות".

אבל אתה רואה מצב שהפלסטינים יהיו מוכנים לוותר על ירושלים, לפרק את החמאס, לפרז את עזה?

"לא, זה דמיון. אני לא רואה מצב שיקום מנהיג פלסטיני שיבוא ויאמר, 'פלסטינים תשכחו מהחלום של גבולות 67', צריך להתפשר, המציאות שינתה את החוקים' - אני לא רואה מנהיג פלסטיני שעושה את זה ושיכול היה אז לעשות את זה, ואני לא רואה אותם מסכימים לתוכנית הזו, פשוט ככה. אני מוכן להמר על הדבר הזה. איך שאמרו על הפלסטינים, הם אף פעם לא פספסו הזדמנות לומר לא, וגם הפעם זה הולך לקרות".